>
Apis Sejny

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Paremkite svetainę SMS žinute
Arba rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję žemiau esančia nuoroda. Padarysit gerą darbą ir dar nuolaidą gausit. hostingas su 10% nuolaida Dedikuoti.lt serveriai Domenai 20 % pigiau

Bitės ir kaimynai

kaimynaiMeilutė Močiškytė,
LŽŪKT bitininkystės konsultantė

Dažnai teiraujamasi, ar yra įstatymų, leidžiančių laikyti bites, kokie atstumai privalo būti nuo avilių iki kaimynų, kelių ganyklų ir kt. Lietuvoje yra priimti reikalavimai bitynams, kuriuose numatytos tvarkos bitynų savininkai turi laikytis.

 Bitynas turi būti registruotas ir privalo turėti patvirtintos formos bityno pasą, kurį išduoda apskričių, miestų, rajonų teritorinės VMVT. Gavus pasą, ne vėliau kaip per 30 d., visi bityno aviliai turi būti sunumeruoti, o numeriai pritvirtinti prie lakos.

 

Be to, bitynas turi būti pažymėtas įspėjamaisiais ženklais. Išvežus bityną ar jo dalį prie medingųjų augalų, taip pat turi būti pakabinta informacinė lentelė apie bityno savininką. Jis privalo garantuoti, kad bitės nekels grėsmės žmonių bei jų laikomų gyvūnų gyvybei, sveikatai ir ramybei.

Reikia atminti, kad prieš bičių avilių priežiūros darbus, medkopį, kai atidaromas avilys ir suerzinamos bitės, būtina įspėti gretimų sklypų savininkus bei kitus asmenis, kurie dėl to gali nukentėti.

Rekomenduojami reikalavimai bitynams

Bitininkai turi laikytis VMVT direktoriaus 2005 m. kovo 18 d. įsakymu Nr. B1-180 ,,Dėl bitynų, bitininkystės produktų ir bičių užkrečiamų ligų kontrolės reikalavimų parvirtinimo“ patvirtintų veterinarinių reikalavimų.

Taigi atstumas nuo bityno iki ežerų, upių ar kitų didelių vandens telkinių visuomeninio naudojimo vietų turi būti ne mažesnis kaip 100 metrų. Avilių lakos turi būti atgręžtos į bičių savininko sklypo vidurį.

Vežiojamuose sodų bendrijose, gyvenamose vietose esančiuose bitynuose galima laikyti ne daugiau kaip 5 bičių šeimas. Atstumas nuo tako, kuriuo vaikščioja žmonės, turi būti ne mažesnis kaip 10 m, nuo vieškelio – ne mažesnis kaip 20 m, o nuo kito žemės savininko – ne mažesnis kaip 5 metrai. Jei šių rekomendacijų nesilaikoma, bitininkas turi turėti visų su bitynu besiribojančių teritorijų kaimynų raštišką sutikimą, leidžiantį toje teritorijoje laikyti bites.

Jei atstumas nuo tako, kuriuo vaikščioja žmonės, mažesnis kaip 10 m, o nuo vieškelio – mažesnis kaip 20 m, bitynas turi būti aptvertas tvora ar apsodintas ne žemesne kaip 2 m aukščio gyvatvore.

Bitininkai, kurie atveža bitynus prie medingųjų augalų, turi žinoti, kad nuo vežiojamo bityno iki kaimyninių pastatų ar gyvulių ganyklų turi būti ne mažiau kaip 20 metrų. Be to, bičių laikytojas leisti statyti avilius arti medingų augalų savininko žemės sklypo turi sutarti raštu.

Šių reikalavimų bitininkai turi laikytis tik aktyvios bičių veiklos metu, žiemą jie netaikomi.

Be šeimininko ir laukinių bičių spiečiaus nuosavybė nustatoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 4.60 straipsnio nuostatomis, o ginčai, susiję su bitininkyste, sprendžiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, minėtomis taisyklėmis ir kitais teisės aktais. Šiuos reikalavimus pažeidę bičių savininkai (laikytojai) nukentėjusiems asmenims žalą atlygina savanoriškai arba teisme.

Šaltinis –  www.agroakademija.lt

5 komentarai apie Bitės ir kaimynai

 • Egidijus

  Mano kaimynas sodo bendrijoje laiko 43 avilius ir daugiau nieko neaugina.
  Savaitgalį buvau sode, kol nupjoviau žolę, man keturi įkandimai, žmonai du. Išvažiavom nebaigę pkauti.
  Kokių veiksmų imtis?

 • saulius

  labadiena,istatymuose teigema kad biciu aviliu atstumai nuo ukines veiklos pastatu 50 metru bet nera jokio punkto kiek nuo gyvenamo namo turi buti,tai reiskesi zmogus mastantis padaras ir turi pats vengti kontakto su bite.Labai nesutinku su tuo,nes,mano namas stovi 8 metrai nuo kainyno 6 aviliu.mano sklypas 8 arai kaimuno 25 arai,kaimynai retai lankosi sitame ju sklypo plote,bites seka su ziuronais nuo ju gyvenamo namo kuris randasi uz 50 metru,avilius atsidarineje nepraneses is anksto,i kontakta su mumis neina nes mes naujekurei.esu piktas ant dabartiniu istatymu.zmogus esas arsesnis uz gyvulius,piktas esu ant zmogaus kuris jas priziuri o ne ant biciu.

 • anas

  jai žmogus elergiškas,taijam išvis įgamtą negalima,žiedadulkės,sausas šienas[šienligė]uodai,musės,vapsvos,bitės,aplink visi kalti ,kaimynas,oras,ir t.t.t..tik e mes patys….

 • Inga

  Mano situacija – analogiska Agnei. Soduose kaimynai laiko bites, o mane jau trecia karta sugelia. Esu alergiska, va ir dabar sutinus visa galva. Kodel apskritai soduose leidziama auginti bites? Ar normalu, kad nuvaziavusi ten pailseti griztu ligonis…. turiu vartoti visokius vaistus – nuo alergijos, nuo skausmo ir siaip jausti diskomforta net einant i parduotuve? Visi gelimai buvo i galva. Kiek galima sutinusiai vaiksciot… Prasome atsakayti.

 • Agne

  Laba diena, norejau pasiteirauti kur kreiptis jei kaimynas laiko bites su kuriomis pats nemoka tvarkytis, neimanoma iseiti i lauka nes visada atlekus bite igelia o esu pati joms elergiska. Manau , kad pats savininkas nesilaiko reikiamu reikalavimu. Ar imanoma iskviesti kazkokia tarnyba kuri patikrintu ar jis gali laikyti bites. Gyvename koliaktyviniuose soduose ir nemanau kad yra reikiami atstumai. Jei galite patarkite ka daryti tokiu atveju.

Komentuoti