>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Bitės apsigyveno Kauno modernizmo pastatuose–aviliuose

d9adf44ba44b58075daa56e2e497ebab-285x170kaunas.kasvyksta.lt inf.

Nemuno saloje nutūpė bitės. Čia, prie „Žalgirio“ arenos baseino, bičių šeimos apsigyveno Kauno modernizmo pastatuose–aviliuose. Vienos pasirinko Prisikėlimo bažnyčią ir Kauno centrinį paštą, kitos – KTU centrinius rūmus.

Šie unikalūs aviliai – „Kaunas 2022“ landšafto dizaino festivalio „Magenta“ palikimas. Juos 2022-aisiais, festivalio metu, sukūrė japonų menininkas, dizaineris, kūrėjas ir architektas Kazuhiro Yajima, o medžio meistryste ir projekto išpildymu pasirūpino Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos dailidė Vidas Varnas. Avilių priežiūra ir medaus paėmimu rūpinsis miesto bitininkai – Urbanbee.lt komanda.

Daugiau…

Pakeista bičių deklaravimo tvarka

logo_VMVTBičių šeimas privaloma registruoti kiekvienais metais, mažiausiai vieną kartą einamų metų rugsėjo 1 d. iki gruodžio 31 d. prieš dokumentų teikimą dėl valstybinės paramos skyrimo, išskyrus atvejus kai paramos taisyklėse nurodomi kitokie reikalavimai bičių registravimui. 2023 m. rugsėjo mėn. įvesta bičių šeimų registracija galioja nuo rugsėjo 1 d. iki kitų metų rugpjūčio 31 d.
Bičių registracijų įvestų iki 2023 m. rugpjūčio 31 d. galiojimas baigėsi 2023 m. rugsėjo 1 d. Siekiant pratęsti bičių registracijos galiojimą būtina dar kartą šiais metais (2023) užregistruoti bites iki 2023 m. gruodžio mėn. 31 d.  ! Daugiau… Pakeista bičių deklaravimo tvarka »

Kodėl bitės siuva ne tik šešiakampes akutes koryje?

Honey bees. Original public domain image from Wikimedia CommonsBičių ir socialinių vapsvų siuvamos šešiakampės korio akutės yra prisitaikančios architektūros pavyzdys; šešiakampiai sumažina medžiagų sunaudojimą, tuo pačiu maksimaliai išnaudodami vietą ir konstrukcijos stabilumą. Šešiakampes akutes bitės ir vapsvos išsivystė nepriklausomai, tačiau kai kuriose abiejų grupių rūšyse šešiakampės akutės yra dimorfinės – mažos darbinės akutės ir didelės reprodukcinės akutės – tas verčia kažkokiu būdu sujungti skirtingo dydžio šešiakampius. Ši būdinga plytelių klijavimo problema sukuria unikalią galimybę ištirti, kaip panašūs architektūriniai iššūkiai sprendžiami nepriklausomai nuo evoliucinės kilmės. Ištyrėme, kaip 5 bičių ir 5 vapsvų rūšys išsprendė šią problemą, iš 22.745 akučių išgaudamos kiekvienos akutės matmenis. Čia parodome, kad visos rūšys naudojo tuos pačius kūrimo būdus: vidutinio dydžio akutes ir poras ne šešiakampių akučių, kurių dažnis didėja didėjant dydžio dimorfizmui. Tada gauname paprastą geometrinį modelį, kuris paaiškina ir numato pastebėtą ne šešiakampių akučių poravimą ir jų atsiradimo greitį. Mūsų rezultatai rodo, kad nepaisant skirtingų statybinių medžiagų, korių konfigūracijų ir 179 milijonų metų nepriklausomos evoliucijos, bitės ir socialinės vapsvos vienodai išsprendė tas pačias architektūrines problemas, taip atskleisdamos pagrindines statinio savybes ir evoliucinę konvergenciją statybose. Visas straipsnis (PDF anglų k.)

Varozės prevencija

V2Sigitas Uselis, 2023

Varozės ligos prevencija tampa neatsiejama bitininkavimo technologijos dalimi. Deja.

Varroa erkių egzistavimas be išimties kiekvienoje šalies bičių šeimoje ir vadinasi varozės liga. Deja niekam ir niekaip neatrandant tokių priemonių, kad galima būtų visu 100% jas išnaikinti, bitininkui tenka užduotis sugebėti sumažinti jų kiekį iki minimalaus lygio, kad bičių šeimos gyvenimui ir darbui nesijaustų neigiama šių parazitų įtaka. Šiam, kad ir nepageidaujamo bitininkavimo technologijos veiksmui išaiškinimą pateikiu atskiromis dalimis: Daugiau… Varozės prevencija »

Apie bites ir Mato Pretorijaus aprašytą prūsų bičių šventinimą

DSC01040-1200

Bitė, deivės Motinos simbolis, ant antikinio Efeso monetos. | Nuotrauka iš H. Biedermanno Simbolių žodyno.

Beatričė Rastenytė, „Saulės arkliukai“, www.alkas.lt
Prieš pradėdama kalbėti apie Mato Pretorijaus aprašytą bičių šventinimą, norėčiau aprašyti bitės simboliką. Taigi BITĖ.
Tik nedaug gyvūnų simbolikoje turi tokią didelę reikšmę kaip šis besispiečiantis vabzdys. Laukinių bičių medus rinktas jau seniausiais žmonijos laikais, dar prieš randant būdą laikyti bites ir taip užtikrinti gyvybiškai svarbias maisto atsargas. Daugiau… Apie bites ir Mato Pretorijaus aprašytą prūsų bičių šventinimą »

Kaip sukurti bitėms draugišką sodą

150038381-8e6651e7-b5f6-43d4-b53d-16c7f68e833eLietuva ne veltui vadinama bitininkų kraštu – skaičiuojant bitininkų kiekį, tenkantį vienam šalies gyventojui, Europoje esame vieni iš lyderių ir nusileidžiame tik slovėnams. Tačiau bitininkystė susiduria ir su iššūkiais, mat bitės ir kiti naudingi vabzdžiai kenčia dėl chemizacijos, ligų, senkančių maisto šaltinių. Norint išsaugoti bites ir joms padėti, labai svarbu kurti jų maitinimosi buveines, kad ir nedideles.
Skaitykite daugiau:

Algirdas Amšiejus. Bičių metai

asset-pegasas-biciu-metaiMalonumas skaityti tiek pradedantiems, tiek patyrusiems bitininkams. Perskaičius šią knygą, ne tik pajunti meilę bitėms, bet ir nejučia užsinori lyžtelti šaukštelį saldaus medaus!
Kur įsigyti…

Algirdas Amšiejus: pasaulyje ūkininkai už bičių paslaugas jau moka nemažus pinigus

a6049570-bf5f-11ed-82c8-476b6d372c6aNeseniai buvo minima Pasaulinė bičių diena. Bitininkystę puoselėjantis sodininkas Algirdas Amšiejus apie šių vabzdžių gyvenimą, naudą ir joms kylančius pavojus gali papasakoti išties daug. Pašnekovas sako, kad pačios bitės nekinta tūkstančius metų, tačiau, keičiantis technologijoms, kitokia tampa ir bičių priežiūra.
Skaitykite daugiau…

Ar jau buvote bičių rojuje?

Stripeikiai_biciu_muziejus1AINA NAUJIENOS 2023-05-26
Aukštaitijos nacionaliniame parke, Minčios girios pakraštyje, senajame Ignalinos rajono Stripeikių kaime nuo gegužės mėnesio iki vėlyvo rudens lankytojų laukia vienintelis toks Lietuvoje Bitininkystės muziejus. Muziejaus sodyba ir lauko ekspozicija yra išsidėstę ant dviejų vaizdingų kalvų, kurias savo tekėjimu tarsi perskiria ir tilteliu sujungia srauni Tauragnos upelė. Daugiau… Ar jau buvote bičių rojuje? »

Bitininkų galvos skausmas – neteisėti pesticidai: ar dėl jų galėjo žūti šimtai bičių?

bites_zuveKas nutiko šimtams bičių, kurios nejudančios guli prie avilio? Šį ne kasdien matomą vaizdą socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbusios moters teigimu, vabzdžius pražudė ant pasėlių išpurkšti pesticidai. Bitininkas, bičių sveikatingumo tyrinėtojas patvirtino, kad toks pragaištingas galėjo būti augalus nuo kenkėjų saugančios medžiagos poveikis, ypač jei ji buvo panaudota piktybiškai nesilaikant ribojimų. Daugiau…