>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

XLIII Lietuvos bitininkų šventė

bitininkų 10Bitininkų draugystė medumi patepta

Danutė BAKAITYTĖ
2019 Rugpjūčio 5, agroeta.lt

Didžiulę, daugiau nei 3 ha užimančią Gelgaudiškio dvaro teritoriją, savaitgalį užvaldė iš visos Lietuvos suvažiavę bitininkai – Šakių rajone vyko 43-iasis Lietuvos bitininkų sąjungos (LBS) sąskrydis, skirtas paminėti organizacijos atkūrimo 30-mečiui.

Pašventino naujo derliaus medų

Bitininkai – bene patys organizuočiausi mūsų šalies piliečiai, vienybės, susitelkimo, darbštumo pavyzdį imantys iš juos maitinančių bitučių, tad kasmet į šventę susirenka tūkstančiai bitininkų iš visos Lietuvos. Šventės pradžia – tradicinė: vidurdienį Gelgaudiškio Šv. Kryžiaus Išaukštinimo bažnyčioje aukotos Šv. Miškios už mirusius bičiulius ir pašventintas medus.
Tūkstančiai bitininkų ir jų šeimų narių dalyvavo šventinėje eisenoje į Gelgaudiškio dvaro sodybą, kur nuo ankstaus ryto vyko bitininkavimo reikmenų ir tautinio paveldo produktų mugė. Tokius susiėjimus LBS rengia nuo 1963 metų. Šiemet į Gelgaudiškį pasveikinti LBS sąjungos su atkūrimo 30-mečiu atvyko Vokietijos, Lenkijos Punsko valsčiaus bitininkai.
Šventės vėliavą iškilmingai pakėlė gelgaudiškietis bitininkas Jonas Gvildys, kuriam organizatoriai patikėjo vieną svarbiausių šventės dalių – vesti edukaciją „Medaus kelias“, pasakojančią apie bičių gyvenimą nuo seniausių laikų ir medaus gimimą.
LBS istorija prasidėjo 1915-aisiais, tačiau prieškariu bitininkams nepavyko pasiekti darnos – organizacijos veiklą nuolat pertraukdavo bitininkų nesutarimai. Sąjūdis sudarė sąlygas atkurti nacionalinę, savarankišką mūsų šalies bitininkus vienijančią organizaciją.

Pirmas žingsnis į rinką

Per tris dešimtmečius LBS nei tik pavyko sutelkti šalies bitininkus, bet ir tapti įtakinga ginant savo narių interesus.
„Dabar Sąjunga yra mūsų bitininkų stuburas, jai priklauso 94 proc. regioninių organizacijų, o jos nariais yra per 80 proc. bitininkų“,- sveikindamas iš visos Lietuvos susirinkusius bičiulius, sakė LBS pirmininkas, profesorius, habil. dr. Algirdas Skirkevičius.
Profesorius neslėpė, jog ir dabar problemų Lietuvos bitininkams netrūksta. Skylėtas Europos Sąjungos biudžetas sukūrė diskriminacines sąlygas Lietuvos bitininkų produkcijai realizuoti. Kad mūsų bičių produktai lengviau patektų į rinką, o vartotojas būtų tikras, jog medus suneštas iš Lietuvos pievų, o ne atvežtas iš Rytų šalių, pernai LBS įteisino prekės ženklą „Lietuvos bitininkų sąjungos nario medus“. Šį ženklą pirmieji sėkmingai pradėjo naudoti Pasvalio, Kretingos, Jurbarko, Šiaulių, Ignalinos bitininkai.
Iš visos šalies į Gelgaudiškį suvažiavusius bitininkus sveikino LR Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas. Jis tikino suprantąs, koks sunkus bitininko darbas, ir kaip nelengva bičių produktams pasiekti vartotojus. Prekinis ženklas „Lietuvos bitininkų sąjungos nario medus“, pasak A. Stančiko, tik pirmas žingsnis. Reikia galvoti, kaip medui padėti tapti tautinio paveldo dalimi. „Norint gauti tokį sertifikatą, reikalaujama laikyti vietinės veislės bites. Tačiau visi žinome, kad tokių bičių nėra. Išspręsti šią problemą – mūsų garbės reikalas“, – žadėjo A. Stančikas.

Pagerbė geriausius bitininkus

Prie didingo Gelgaudiškio dvaro, kuris kažkada Suvalkijoje buvo pažangios žemdirbystės simbolis, LBS vadovai pagerbė jaunųjų Lietuvos bitininkų komandą, Tarptautiniame jaunųjų bitininkų konkurse Slovakijoje liepos pradžioje iškovojusią devintąją vietą.
Šauniai pasirodžiusiems raseiniškiui Kristupui Armoškai, vilkaviškiečiui Gabrieliui Matoniui, anykštėnui Tadui Kustai bei jų vadovei Romai Mačienei dovanas įteikė LBS pirmininkas prof. A. Skirkevičius.
Tradiciškai pagerbti ir pažangiausių šalies bitynų savininkai. Kasmet rengiamu edukaciniu konkursu LBS siekia tobulinti bitininkų profesinį pasirengimą, kelti jų prestižą, informuoti kitus bitininkus apie pažangaus bitininkavimo privalumus. Regioninių organizacijų rekomenduotus geriausius bitynus vertino LBS sudaryta profesionalų komisija.
Konkurso finalininkų diplomai įteikti Panevėžio bitininkų draugijos nariui Zenonui Verbergui ir pasvaliečiui Žydrūnui Patkauskui.
Trys geriausi šalies bitynai apdovanoti simbolinėmis krištolinėmis taurėmis, LBS diplomais ir Žemės ūkio ministerijos padėkomis. Trečioji vieta skirta Plungės bitininkų sąjungos pirmininko Donato Abručio bitynui. Antrąja įvertintas šakiečių Rimanto, Tautvydo ir Vytelio Vaičiūnų bitynas. O geriausiai ir šiuolaikiškiausiai savo bityne tvarkosi Kauno bitininkų draugijos narys Ignas Kaveckis.
Dvylika metų Ilgakiemyje bitininkaujantis I. Kaveckis turi 200 bičių šeimų.
„Darbo daug – nuo ryto iki vakaro“, – sakė bitininkas, paklaustas, kas yra modernus bitynas. Bet darbą jam gerokai palengvina Europos sąjungos parama, leidusi įsigyti šiuolaikišką medaus sukimo, akiavimo, vaško lydymo techniką, daugiaaukščius avilius, platformas ir priekabas jiems į laukus gabenti.
Dvi „bitutes“ auginantis Ignas mokėsi bitininkauti iš LBS viceprezidento Algirdo Amšiejaus. Turėti bent vieną mokinį – kiekvieno bitininko garbės reikalas. Sakoma, kad tik Lietuvoje iki šių dienų dar yra išlikęs unikalus paprotys bendrai prižiūrėti bites. Nuskridus spiečiui pas kaimyną, bitininkas tol jį moko prižiūrėti biteles, kol bičiulis grąžina naują spiečių. Bet dažnai bičiulystė užsitęsia visą likusį gyvenimą ir labiau nei giminystė suartina kaimynus. Ne be reikalo sakoma, kad bitininkų draugystė medumi patepta.

Komentuoti