>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Ar kokybiški?

Ar jūsų bityne kokybiški tranai?

Daugelis bitininkų, pirkdami neapvaisintas motinas, neįvertina tranų, kurių vaidmuo bičių šeimos kokybei tolygus motinos vaidmeniui. Tranai per savo chromosomas perduoda ir gerąsias, ir blogąsias bičių šeimų savybes. Išskridusios poruotis motinos nežinia su kokiais tranais susiporuoja. Jeigu dirbtinai neapvaisinamos motinos, kontroliuoti jų poravimąsi ore neįmanoma. Tik motinų poravimosi punktuose, kurie būna įrengti toli nuo kitų bitynų (pvz., jūros salose, kalnuose, miškuose), motinas galima suporuoti su norimos rasės tranais, arba dirbtinio apvaisinimo bitynuose apvaisinti jų sperma. Mėgėjiškų bitynų išskridusios poruotis motinos susiporuoja su atsitiktiniais tranais. Todėl labai svarbu, kad pats bitininkas pasirūpintų, jog jo bičių apylinkėje skraidytų tik kokybiški tranai, išauginti stipriose ir sveikose bičių šeimose. Jie turės įtakos ne tik jo bityno, bet ir kaimyninių bitynų motinoms. Tam tikslui savo bityno atrinktose bičių šeimose patartina auginti daugiau tranų, kad jie bičių apylinkėje sudarytų didesnę daugumą, negu nežinomos kilmės tranai. Kai kurie bitininkai profesionalai, norėdami išsaugoti laikomos bičių rasės privalumus, aplinkiniams bitynams, kad nebūtų didelio bičių susikryžminimo ir išsigimimo, motinas dalija nemokamai.

Šeimoms, kurios pasižymi darbštumu ir gera medaus produkcija, nepiktos, nespietlios, neerkėtos, pavasarįįdedame po korį su traninėmis akutėmis. Šis korys statomas prie kraštinių atvirų perų. Motina į tokį korį pridės neapvaisintų kiaušinėlių, iš kurių išsiris kokybiški tranai. Prieš dedant traninį korį, reikėtų patikrinti bičių erkėtumą ir esant reikalui bites pagydyti nuo varozės vienu iš rekomenduojamų preparatų (žr. „Bitininkystės naujienos“, 2008, Nr. 2). Jeigu nors viena erkė parazitavo trano lervutę, išsiritęs tranas išskirs gerokai mažiau spermos. Jeigu motina susiporuos su tokiais keliais tranais, ji nesurinks reikiamo kiekio spermos ir gali greičiau ištranėti. Gerai būtų kelioms parinktoms bičių šeimoms įdėti po 2-3 traninius korius, tuomet jūsų apylinkėje skraidys daugiausia tik jūsų bityno kokybiški tranai. Aišku, kartu savo bityne reikėtų riboti tranų kiekį tų šeimų, iš kurių nepageidautina išauginti palikuonių. Juos paprasčiausiai reikėtų išpjauti.

Bitynuose, kuriuose motinos auginamos savo reikmėms, traniniai koriai į lizdą dedami, atsižvelgiant į tranų perų augimo trukmę (24 dienos). Reikalas tas, kad, kai motinoms reikia poruotis, tranai lytiškai turi būti jau subrendę. Jie subręsta per dvi savaites jiems išsiritus iš korių. Vadinasi, jiems išaugti ir subręsti reikia 38 dienų. Motinos lopšeliuose išauga per 16 dienų. Joms subręsti reikia savaitės, vadinasi iš viso 23 dienų. Žinant šiuos skaičius, galima suderinti motinų ir tranų auginimo pradžią.

Taigi, pradedant auginti motinas, traninius korius bičių šeimoms reikėtų įdėti prieš dvi savaites. Patartina jų duoti dviems ar trims atrinktoms bičių šeimoms. Iš dvipusio korio išsiris apie 800 tranų. Trigubas jų kiekis turėtų patenkinti visos bičių apylinkės poreikius. Jų įtaka jausis ir kituose bitynuose keliolika kilometrų spinduliu.

Jeigu tranai jau nebereikalingi, koriai su bičių perais ir traninėmis akutėmis izoliuojami Hanemano tvorele, kad motina į traninius korius nepridėtų kiaušinėlių. Kai iš šių korių išsiris bitės, jie pašalinami iš lizdo.

Tėvinės šeimos būna geriausios, kai 2-3 vasaras jos išlaikomos stiprios.

Per šį laiką išryškėja bičių šeimos teigiamos ir neigiamos savybės. Rūpintis tranų kokybe ypač reikia tuose bitynuose, kuriuose senos motinos reguliariai (kas du metai) nekeičiamos veislinėmis.

Kiekvienais metais, auginant kokybiškus tranus, galima gerokai pagerinti bičių šeimų kokybę. Jeigu šiuo darbu užsiimtų daugiau kaimyninių bitynų savininkų, tuomet visoje bičių apylinkėje skraidytų tik kokybiški tranai.

Bitininkystės naujienos, 2008, Nr.3 (4)

Komentuoti