>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Varozės erkių pažeistų tranų hemolimfos tyrimai

Tiumenės žemės ūkio akademijoje buvo atlikti varozės erkiųįtakos tranų lervučių kraujo biocheminiai sudėčiai tyrimai (žr. lentelę). Lervučių mėginiai paimti iš sveikų ir stipriai erkėtų bičių šeimų. Tirta kraujo plazmos sudėtis. Buvo nustatyta, jog varozės erkių pažeistų tranų lervučių kraujo sudėtis gerokai skiriasi nuo sveikų šeimų tranų lervučių.

Bičių ir tranų, ypač jų lervučių kraujuje gausu baltymų, riebalų ir angliavandenių bei kitų maistingųjų medžiagų. Pavyzdžiui, lervučių baltymų kiekis sudaro iki 60% sausos jų kraujo masės. Riebalai (lipidai), susitelkęį laisvus lašelius, plaukioja kraujo plazmoje. Jų kiekis nepastovus ir priklauso nuo bičių maisto (pagal G.Taranovą jų būna iki 6,5%). Maisto medžiagomis labiausiai turtinga lervučių ir lėliukių hemolimfa baltų akių stadijoje. Joje yra gerokai daugiau pagrindinių maisto komponentų negu suaugusių bičių kraujuje. Tranų ir bičių lervučių kraujo biocheminė sudėtis nesiskiria.

Tranų lervučių kraujo biocheminė sudėtis

Parametrai Sveikų šeimų Erkėtų šeimų
Kalcis, mmol/l 2,09 1,56
Fruktozė, vienetų/l 604 468
Šlapimas, mmol/l 10,7 13,5
Kreatinas, mmol/l 0,28 0,45
Baltymai, g/l 60 57
Cholesterolis, mmol/l 1,8 2,0
Trigliceridai, mmol/l 3,49 4,87
Šlapimo rūgštis, mmol/l 10,5 13,5
Gliukozė, mmol/l 39,83 39,74
Laktato dehidroginazė, vienetų/l 429 671
 Šarminė fosfatazė, vienetų/l 33,5 38,4

 Pažeistų lervučių kraujuje buvo sumažėjęs fruktozės kiekis iki 468 vienetų/l (sveikų šeimų – 604 vienetai/ l). Varozės erkės iš lervučių kraujo pasisavina daug kalcio, kuris reikalingas bitės kutikulai formuoti. Sveikoje lervutėje kalcio būna iki 2,09 mmol/l, pažeistoje – iki 1,56 mmol/l. Sergančių lervučių kraujuje padidėja šlapimo iki 13,5 mmol/l, sveikoje jo būna mažiau

– iki 10,5 mmol/l. Tai paaiškinama tuo, jog hemolimfoje kaupiasi daugiau medžiagų apykaitos proceso atliekų, kurių dėl pasikeitusios kraujo sudėties nesuspėja pašalinti šlapimo šalinimo organai. Pažeistose tranų lervutėse baltymų kiekis taip pat sumažėja iki 57 g/l (sveikose būna iki 60 g/l). Cholesterolio ir gliceridų būna daugiau pažeistų lervučių kraujuje. Šarminės fosfatazės fermento kiekis taip pat būna padidėjęs iki 38,4 vienetų/l (sveikose – 33,5 vienetai/l). Padidėjęs šio fermento kiekis greitina kutikulos formafimąsi.

Iš tyrimo duomenų daromos šios išvados: varozės erkių pažeistų tranų lervučių kraujuje sumažėja pagrindinių, gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų: baltymų, gliukozės, fruktozės ir kitų; padaugėja pieno ir šlapimo rūgščių bei fermentų, kurie skaldo šias rūgštis. Apibendrinant duomenis, galima pasakyti, kad šie kraujo biocheminės sudėties pasikeitimai mažina tranų, o kai erkės parazituoja bites, ir bičių imunitetą. Dėl šios priežasties bičių šeimos greičiau nusilpsta, o vėliau gali ir žūti.

Pagal „Pčelovodstvo“, 2008, Nr.3

Komentuoti