>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Kovas

Iš lakų iškrapštomos negyvos bitės. Jei apsiskraidymo dieną bitės neišskrenda, reikia patikrinti pakišus ranką po šiltinamąja medžiaga. Šiluma jaučiama, kai yra perai. Tikslinga patikrinti kraštinius korius. Jei jie lengvi reiktų įstatyti į lizdą po korį su atidengtu medumi ir duonele, prieš tai palaikius šiltoje patalpoje. Neturint korių su maistu galima uždėti kandi tešlos ant lizdo viršaus arba duoti cukraus sirupo: 1,5 dalis cukraus ir 1 dalis vandens. Sirupą geriau duoti supiltą į korius. Reiktų kuo skubiau išvalyti avilių dugnus ir iš lizdo išimti visus bičių neaptūptus, be perų korius.Drėgną ir supelijusį apšiltinimą pakeisti sausu. Patartina avilio šiūkšles su bičių lavonėliais patikrinti veterinarijos laboratorijoje nozematozei ir kt. bičių ligoms nustatyti.

Darbai bityne kovo mėnesį

Sigitas Uselis
2008-02-24

 

 

 Gerokai šiltesnė, nei įprasta, žiema bičių šeimas naujam gyvenimui pabudino jau apie sausio vidurį ir daugelyje šeimų lizdai tapo šilti, nes buvo pradėta auginti pirmieji perai. Šioje stadijoje bičių lizdui reikalingas šviežias oras ir reiktų patikrinti lakas ar jos neužsikimšę per žiemą mirusių bičių lavonėliais.
 Pačioje vasario pradžioje jau įvyko dalinis bičių šeimų apsiskraidymas. Tiesa, skraidė tik iš tų avilių, kurie stovėjo saulės atokaitoje bei užuovėjoje ir tik tos bitės, kurioms labiausiai reikėjo išsivalyti. Ankstyvas perų auginimas nėra labai geras reiškinys dėl šių priežasčių:
Pirma. Kad pakelti lizdo temperatūrą, bitės sunaudoja daugiau maisto ir tuo pačiu užsipildo tiesioji žarna, kas vėliau gali sukelti viduriavimą. Todėl būtent dabar reikalingas geras lizdo apšiltinimas (pravartu ant lizdo rėmelių viršaus uždėti keletą sluoksnių laikraščių), kas sumažina maisto suvartojimą.
 Antra. Žymiai greičiau šeimoje mažėja maisto atsargos ir jei kovo mėnesyje, pražydus blindėms, bitės dėl blogo oro (kas neretai pas mus būna) negalės parsinešti nektaro, gali grėsti šeimai badas. Aplamai, mėnesiu anksčiau, nei įprasta Lietuvoje, prasidėjęs perų auginimas reiškia bičių šeimai apie 2 kg papildomą maisto poreikį.
 Trečia. Kuo anksčiau auginami perai, tuo anksčiau pradeda didėti varoa erkių kiekis ir bitininkui teks vėliau stebėti varozės situaciją ar net taikyti įvairius gydymo būdus daug anksčiau, nei įprastas pas mus rudeninis gydymas. Kai kurie bitininkai pastebėjo, kad yra šeimų, kurios per žiemą nesuėjo į kamuolį ar net gruodį pradėjo auginti perus.
 Dažniausiai tai yra per didelio šeimos erkėtumo požymis ir susirūpinti tuo reiktų jau po pilno bičių apsiskraidymo.
 Taigi, nors vidutinė Lietuvoje apsiskraidymo data yra apie kovo 24 dieną, drįstu prognozuoti, kad šįmet tai įvyks gerokai anksčiau. Bitės išlekia iš avilio jau esant apie 9 – 10 º C aplinkos temperatūrai, dažniausiai esant saulėtai, ramiai dienai. Tai savotiška šventė ne tik bičių šeimai, bet ir pačiam bitininkui, todėl patarčiau tuo momentu pasistengti būti bityne. Tai patogus momentas, kai galima padėti bitėms – sudrėkusios apšiltinimo pagalvės džiovinamos ar keičiamos sausomis, patikrinamos lizde maisto atsargos ir, jei galimybės leidžia, išvalomi avilių dugnai.
 Tiems bičiuliams, kurie jau dabar nerimauja dėl maisto atsargų, patarčiau esant teigiamai aplinkos temperatūrai atsargiai praskirti diafragmas ir patikrinti neiškeliant į viršų kraštinius korius. Būna taip, kad šeima susimetusi vienoje lizdo pusėje ir bebaigianti tenai maisto atsargas. Tuomet iš kitos pusės perkeliamas bent vienas rėmas su maistu.
 Ramybės dėlei galima virš lizdo, ant rėmų viršaus, juos truputį praskyrus ar išėmus skirtuką, uždėti kandi pastos gabalą. Jos turi būti nemažiau 0,5 kg (maždaug vienos savaitės maisto sunaudojimo norma). Kandi pasta gaminama suminkant iš 4 dalių cukraus pudros ir 1 dalies medaus arba tiesiog įsigyjama prekybos bitininkystės reikmenimis vietose. Į pastą dėti žiedadulkių galima tik po bičių apsiskraidymo, nes jos intensyvina perų auginimą.
 Inventoriaus ruošimo procesas jau turėtų eiti į pabaigą, nes bitininkams prasideda darbai pačiame bityne, aišku maloniausi ir taip ilgai laukti.

sausis  vasaris  kovas  balandis  gegužė  birželis  liepa  rugpjūtis  rugsėjis  spalis  lapkritis  gruodis

Komentuoti