>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Anyžinis lofantas

Anyžinis lofantas
Anyžinis lofantas

Notrelinių šeimos dekoratyvus, daugiametis žolinis 80-120 cm aukščio augalas, kilęs iš Šiaurės Amerikos. Lietuvoje dar mažai paplitęs .

Auginamas botanikos soduose ir darželiuose, vertinamas kaip labai kvapnus , medingas ir vaistinis augalas. Anyžinis lofantas dirvai mažai reiklus, turi gerai išvystytą šaknų sistemą, todėl nebijo sausros. Geriau auga derlingesnėje žemėje, nepiktžolėtose priesmėlio arba lengvo priemolio dirvose, atviroje, saulėtoje vietoje. Žydi nuo birželio vidurio iki spalio mėn. Žiedai – ryškiai violetiniai arba melsvi. .

Anyžiniai lofantai dauginami sėjant sėklą tiesiog į dirvą arba sodinant daigais. Auginant iš daigų, žolės derlius esti ankstyvesnis ir didesnis, negu auginant iš sėklų. Sėkla yra keturis kartus mažesnė už aguonos grūdą.1000 sėklų sveria 0,5 g. Jų derlius 3,5 cnt/ha. Sėklos esti daigios 2-3 metus. Hektarui apsėti reikia 1-1,5 kg sėklų. Jos sudygsta per 10-14 dienų.

Sodinant daigais, hektarui apsodinti reikia 48000-55000 daigų. Sėklos pradeda bręsti rugpjūčio viduryje arba pabaigoje. Subrendusių sėklų daigumas būna 73-80 %. Daigai auginami šiltnamyje arba inspekte. Sugygsta per 3-5 dienas.

Pradėjus formuotis tikrajam lapeliui, daigai pikuojami 5×5 cm atstumais. Vešlūs daigai užauga per 30-35 dienas. Galima auginti daigus lauke daigyne po polietileno plėvele arba agrodanga. Išauginti daigai vyšnioms pradėjus žydėti sodinami 60-70×30 cm atstumais į dirvą. Sodinimo metu, esant sausai dirvai, daigai gausiai laistomi. Po daigų sodinimo tuojau purenami tarpueiliai. Daigams prigijus, papildomai tręšiama amonio salietra-1cnt/ha, vegetacijos metu iki augalai užsiskleidžia tarpueilius du kartus purenama purentuvais , naikinamos piktžolės ir rankiniais kauptukais purenama dirva eilėse tarp augalų. Galima laistyti mineraliniais trąšų tirpalais [10l vandens-10 g amonio salietros, 20 g superfosfato ir 10 g kalio sulfato]. Šiuo tirpalu patręšiama 1,5-2 m2 daigų. Patręšus kalio, azoto ir fosforo trąšomis išauga aukštesnis, išaugina daugiau žolės ir žiedų, todėl ir nektaro produkcija būna didesnė. Vienoje vietoje lofantai gali augti 5 metus.

Anyžinio lofanto sėklas labai mėgsta paukščiai (zylės ir kiti), ypač žiemą, jeigu paliekami jo stiebai su sudžiūvusiais žiedynais.

Žiemą išsilaikę lofantai atželia balandžio pabaigoje.

Anyžiniai lofantai gausiai lankomi bičių, labai dekoratyvūs. Aplinkoje skleidžia malonų anyžius primenantį aromatą. Norint pagerinti savijautą, pakanka pusvalandį pabūti anyžinio lofanto lauke, pakvėpuoti jo oru ir sukramtyti kelis lapus; pradingsta nuovargis, žmogus pasijunta žvalesnis.

Mokslininkai yra paskaičiavę, jog bitelės iš vieno ha facelijų prirenka 290 kg nektaro, iš barkūnų apie 250 kg, juozažolių apie 300 kg, melisų-200 kg,o iš anyžinio lofanto apie 1 toną. Jo nektaringumas, palyginti su kitais augalais, labai didelis.

Šis augalas –tai savotiškas biostimuliatorius, ženšenio giminaitis. Augalai pasižymi antibakteriniu veikimu, mažina arterinį kraujospūdį, švelnina kosulį, stiprina širdies veiklą, žadina apetitą, gerina organizmo medžiagų apykaitą. Kai kurių šalių medicinoje naudojama senėjimo procesams sulėtinti.

Anyžinis lofantas ypač turtingas mikroelementais. Kaip rašoma literatūroje, jis sukaupia beveik visą Mendelejevo lentelę. Svarbu, kad tarp jų yra labai retų (seleno, jodo, cinko, vario, chromo, mangano ir kt. ), kurių mažai būna kituose augaluose, ir kurie labia reikalingi žmogaus organizmui.

Žaliavai pjaunami žydintys lofantai, jų žolė (lapai ir žiedai) džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje vietoje. Anyžinio lofanto žiedus ir lapus (ūglius) galima naudoti gydomosioms arbatoms paruošti, mišrainėms, salotoms, žuvies ir mėsos patiekalams paskaninti. Malonų aromatą anyžinis lofantas suteikia uogienėms, kisieliams, gaivinamiesiems gėrimams, sausainiams, pyragams ir tortams.

Liaudies medicinoje anyžinis lofantas vartojamas kaip priešuždegiminė, virškinimą reguliuojanti, saikingai tulžies išsiskyrimą skatinanti ir imuninę sistemą stiprinanti priemonė. Išoriškai lofanto antpilai vartojami plaukams sustiprinti, įpjovimams, seborėjai ir grybelinėms ligoms gydyti. Jeigu kankina nemiga ar galvos skausmas, patartina pagalvę prikimšti išdžiovintų lofanto lapų. Praeis nemiga ir galvos skausmas dings.

Anyžinis lofantas- tai žalioji vaistinėlė, vitaminų ir retų mikroelementų šaltinis, kurių dažnai trūksta įprastame žmogaus racione. Auginant daug lofanto, jį galima panaudoti kaip pašarą gyvuliams.

Anyžinio lofanto žiedai nebijo lietaus, nes prie augalo kamieno prisitvirtinę horizontaliai. Todėl bitės juose visuomet randa nektaro.

Dėl ilgo žydėjimo ir tvirto stiebo rekomenduotina auginti miestų gėlynuose.

Medus, su vyraujančių anyžiniu lofantu skoniu yra švelnus, aromatingas, ilgai netirštėja,”nekutena” gomurio.

PASTABA; Dėl anyžinio lofanto sėklų kreiptis 8 651 11309, vladas.avizliai@gmail.com

    

Kaip auginu anyžinius lofantus

Snieguolė Zabulionytė

Apie lofantų naudą, kokios puikios jų medingosios ir vaistinės savybės, taip pat ir auginimą parašyta labai daug, tačiau pradėjus auginti paaiškėja, kad ne viskas atitinka teoriją.

Pirmąjį lauką užsodinome daigais. Kaip ir rekomenduojama, sėklas sėjome anksti pavasarį (galima sėti kovo pabaigoje– balandį, taip pat ir rudenį). Sėklos smulkios, už aguonos grūdą mažesnės, jų negalima įterpti giliai. Verčiau visai neįterpti, berti dirvos paviršiuje – įterpia lietus. Apie birželį daigus jau galima sodinti į nuolatinę augimo vietą.

Daigus sodinome eilutėmis. Jei yra galimybė tarpueilius purenti traktoriumi, geriau palikti 70 cm tarpueilius, o jei tokios galimybės nėra, pakanka 50 cm. Eilutėje daigai išsodinami kas 25–30 cm. Lofantai žydėjo ir sėklas subrandino jau tais pačiais metais. Lauką reikėjo paravėti, kad nenustelbtų piktžolės. Herbicidų nenaudojau. Pesticidai ir bitės – sunkiai suderinami dalykai. Kita vertus, mano žemė sukultūrinta.

Lofantai žiemoja, pavasarį atželia puikiai. Nebuvo metų, kad iššaltų. Nuo antrų augimo metų pradeda žydėti birželio pabaigoje–liepos pradžioje ir žydi apie tris mėnesius. Ypač naudingas vėlyvasis žydėjimas – bitės apsisaugo nuo lipčiaus, kuris bičių žiemos maistui yra netinkamas. Pastebėjau, kad lofantai skiria nektarą ir vėsesniu oru, net ir per lietų. Praėjusią vasarą, kai tvyrojo karščiai, lofantus taip pat labai noriai lankė bitės, net kamanės.

Viena problema – augalai nemėgsta užmirkimo. Šią vasarą daug lijo, o mano žemė sunkesnė. Smarkus lietus viršutinį dirvos sluoksnį suplaka, susidaro pluta. Kad šaknys gautų oro ir deguonies, dirvą reikia supurenti.

Anyžinius lofantus mėginome auginti ne tik daigais, bet ir sėjant. Darėme eksperimentą – sėjome į facelijas. Rezultatas neblogas, bet sėti reikėtų per du kartus: pradžioje išsėti vieno augalo, paskui – kito augalo sėklas. Mat jos labai smulkios, byra greitai, per giliai.

Lofantus sėjome ir šį rudenį. Ruduo ilgas ir šiltas, pasėlis sudygo per anksti, todėl lauką atsėjome tiesiogprieš savaitę.

Kiek auginame lofantus, jų iki šiol netręšėme, stebime. Kitais metais ketiname pirmą kartą panaudoti trąšas – ankstyvą pavasarį įterpti kalio trąšų su fosforu ir siera.

Ne tik bitėms

• Baltasis anyžinis lofantas vaistinėmis savybėmis konkuruoja su ženšeniu. Tai vienas efektyviausių imuniteto stiprintojų, organizmo stimuliatorių.

• Vaistinis augalų poveikis jaučiamas net ir 10–15 min. pavaikščiojus po lauką – sujudinti augalai skleidžia eterinius aliejus, pašalina nuovargį.

• Lofantų labai skani arbata, ypač su citrininėmis melisomis.

• Augalo žiedai, lapai – puikus pagalvių užpildas. Skleidžia malonų aromatą, padeda užmigti.

• Anyžiniai lofantai labai tinka su medumi. Tai idealus derinys arbatoms. Iš džiovintų lofantų taip pat ruošiame ekstraktą, jį maišome su medumi.

• Lofantų šluotelės – gera žaliava vonioms. Ne tik ramina, bet ir valo odą.

31 komentarai apie Anyžinis lofantas

Komentuoti