>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Balandis

1. Esant 15°C šilumos, atliekama nuodugni viso bičių lizdo apžiūra. Nustatomas perų kiekis, motinos dėslumas, maisto kiekis (ne mažiau 5-6 kg), galutinai išvalomi avilių dugnai, tikrinamas bičių erkėtumas, bitės maitinamos kandi tešla.
2. Rūpinamasi bičių girdyklomis, kad jose visuomet būtų šviežias, minkštas (virintas) vanduo.
3. Jungiamos silpnos bičių šeimos ar be motinų prie stiprių šeimų. Patartina jungiamas šeimas atskirti laikraščiu, sujungus jas, pamaitinkite kandi tešla ar cukraus sirupu, pašildant lizdą buteliais su karštu vandeniu.
4. Pasižymimos bičių šeimos, kurioms reikės pakeisti motinas.
5. Pasižymime korius, ant kuriu žiemojo bitės, kad vasarąjuos galima būtų pakeisti naujais, pašalinant juos iš lizdo. Tai sumažins ligų atsiradimo galimybes.
6. Nuo balandžio vidurio pradedame plėsti stiprias bičių šeimas, įdedant viena du pernykščius korius, arba korį su medumi. Pašildyti koriai dedami prie perų, o ne tarp perų.
7. Kai pabaigoj balandžio pražysta agrastai, ir bitės pradeda baltinti korius, galima lizdus plėsti vaško plokštelėmis.
8. Pražydus agrastui ir juodiesiems serbentams, uždedame pusines meduves pavasariniam medunešiui.

Balandis – tai pirmasis pavasario mėnuo, kai būna daugiau šiltų dienų ir bitės gali daugiau skraidyti, parsinešti žiedadulkių ir nektaro. Balandžio pradžioje žydi blindės, šalpusnis, pradeda žydėti karklai, gluosniai, klevai (uosialapis, sidabrinis, paprastasis). Neretai balandžio pabaigoje pražysta kiaulpienė. Kartais ankstyva pavasari, koks buvo 2002 metais, iš karklų ir klevu stipresnės bičių šeimos, uždėjus meduves, gali prinešti ir prekinio medaus. Esant palankiems orams bičių šeimos balandžio mėnesi greitai vystosi, reikia nepavėluoti plėsti lizdus.

Balandis – medelių sodinimo ir sėjos metas, rengiant bityną, reikia gerai suplanuoti ir jo apželdinimą: gyvatvores, medingųjų medžių užuovėjas, bityną užstojančius krūmus, kurie karščių metu, vidudieni, galėtų duoti pavėsi. Balandžio mėnesi, dirvoms šiek tiek pradžiūvus, sėjami medingieji augalai: facelija, barkūnas, esparcetas, rytinis ožiarūtis, garždenis, vasarinis rapsas, kmynai, saradelė, baltoji garstyčia. Kai kurie iš šių augalų birželio pradžioje, bemedunešio laikotarpiu, sudarys bitėms gera medunešį.


Sigitas Uselis

Darbai bityne balandžio mėnesį

Nors rašydamas apie kovo mėnesio darbus prognozavau, kad galėsime jau darbuotis bityne, bet gamta, deja, mano prognozes pakoregavo – sulaukėme ne šiltesnių orų, bet tikros žiemos mėnesio pabaigoje su sniegu ir šalčiais. Belieka guostis tik tuo, kad bitės gavo šansą dalinai ar visai pilnai apsiskraidyti ir tai įvyko pagrinde kovo 11 – 12 dienomis. Taigi pilnas lizdų dugnų valymas atsideda kaip tiktai balandžio mėnesiui. Oro atšalimai nesustabdė bičių šeimų vystymosi ir jos toliau augina perus, sparčiai tuštindamos maisto atsargas. Esant pliusinei lauko temperatūrai galima iš dalies patikrinti likusį po žiemos maisto kiekį atsargiai atitraukiant diafragmas. Šeimų vystymasis labai nevienodas – yra tokių, kurios jau nebelabai betelpa ant lizdo rėmų ir naudoja jau kraštiniuose koriuose esančias maisto atsargas, bet yra ir tokių šeimų kurios dar susispaudę vos ne kamuolyje ir bent po du kraštiniai koriai neužimti bičių ir pilni maisto. Dar anksti daryti išvadas, kad tos šeimos silpnos ar menkavertė motina, tiesiog gal tokia tų šeimų prigimtis pradėti vystymąsi vėliau. Iš savo praktikos patyriau , kad būtent tokios pavasarį „silpnesnės“ šeimos kaip tik ir sustiprėja pagrindiniam medunešiui ir jokių didelių rūpesčių dėl spietimosi nesudaro.
 Taigi ir toliau aktualiausia problema tebelieka geras lizdo apšiltinimas ir maisto atsargos bičių šeimoje. Įsitikinus, kad tikrai jos besibaigiančios, siūlyčiau papildyti keletu būdu – atsarginiais koriais su maistu iš sandėlio (aišku jei jų yra), perkeliant po 1 – 2 korius iš šeimų, kurios turi pakankamai maisto, uždedant kandi pastos ar tiršto sirupo (santykis 3 : 2). Maitinimas skystu sirupu (2:1) turėtų būti labai saikingas, vienkartinė dozė iki pusės litro, kadangi dėl šaltų naktų jis gali būti greitai neišimtas iš penėtuvių ir pradės rūgti. Tokio maitinimo privalumas yra tai, kad bitės gauna vandens, kuris šiuo metu taip reikalingas. Jeigu orai nesudarys sąlygų bitėms parsinešti vandens iš gamtos, o maisto lizde yra pakankamai pravartu būtų duoti tik vandens, uždedant ant lizdo viršaus kokį sandarų indelį su vandeniu, pavyzdžiui nuo jogurto, prieš tai dangtelyje prabadžius maždaug 0,8 mm skylutes. Tokia „gertuvė“ turi būti apversta dangteliu į lizdą ir bitės čiulpdamos pro skylutes pasiims reikiamą kiekį vandens. Šio indelio privalumas prieš penėtuvę yra tai, kad neatšaldomas bičių lizdas. Vanduo dabar ypač reikalingas ir jei oro sąlygos neleidžia parsinešti iš gamtos, gali prasidėti bičių viduriavimas ar net silpnesnių šeimų žuvimas, kas Lietuvoje jau pasireiškė atšalimo metu tarp kovo vidurio ir balandžio pradžios.
 Optimistinis variantas būtų tai, kad bitės galės parsinešti nektaro ir žiedadulkių iš blindžių, kurios pražysta apie tarp balandžio mėn. pradžios ir vidurio, priklausomai nuo šalies regiono. Tuomet visi rūpesčiai bitininkui dėl maisto atsargų baigtųsi.
 Kokie bebūtų orai, bet balandyje jau tenka plėsti lizdus. Toms šeimoms, kuriose bitės jau pasiekė diafragmas, reiktų plėsti pasiūtais šviesiais koriais, o pražydus vaiskrūmiams lizdai plečiami jau tik dirbtiniais koriais, aišku saikingai, neatšaldant lizdo.
 Tiems, kurie abejoja dėl sėkmingo varozės gydymo rudenį, ar valant dugnus pastebėjo arti šimto kritusių erkių, siūlyčiau įdėti po 1 – 2 gabono juosteles (priklausomai nuo šeimos stiprumo) ir palaikyti bent tris savaites iki prasidės medunešis. Erkėtumą taip pat gali nustatyti veterinarinė tarnyba, pristačius jai sveikus mirusių bičių lavonėlius arba pats bitininkas, nuo korių su perais nukratęs apie šimtą bičių į stiklainį ir trumpam „užmigdęs“ jas eteriu. Bičiulis Albinas Rožė iš Utenos kaip tik ir klausė kaip įsigyti eterio tokiam eksperimentui. Pats prieinamiausias būdas yra nusipirkti automobilių detalių parduotuvėje dyzelinių variklių paleidimo skysčio „Starting Fluid“ (automobilininkų vadinamo tiesiog eteriu) ir papurkšti juo labai mažą dozę į stiklainį, prieš tai sukračius bites ant dugno. Užmigdytos bitės po to suberiamos ant balto popieriaus nuo kurio atsigavusios po 10 – 15 min. nuskrenda ir ant lapo lieka tiktai erkės. Santykis tarp užmigdytų bičių kiekio ir rastų ant lapo erkių skaičius parodo šeimos užsikrėtimo laipsnį.

sausis  vasaris  kovas  balandis  gegužė  birželis  liepa  rugpjūtis  rugsėjis  spalis  lapkritis  gruodis

Komentuoti