>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Barkūnas

Barkūnas – ne tik bitėms…
Baltažiedis barkūnas (Melilotus albus Med.) – tai ankštiniu šeimos žolinis dvimetis (būna ir vienmetis), pusiau kultūrinis augalas. Auga pakelėse, pelkėse, ant pylimų, bergždynuose bei sėjamas kaip sideralinis ir pašarinis augalas. Liemeninė šaknis nedidelė, o šalutinės stiprios, giliai prasiskverbiančios j žemę. Stiebai užauga iki 2 m aukščio. Barkūno žiedai smulkūs, sutelkti ilgose kekėse. Vienoje kekėje būna iki 70-90 žiedų.
Turėdami ilgas ir stiprias šaknis, barkūnai gerai pakenčia sausras. Jie auga ir lengvose, ir sunkiose dirvose, jei tiktai jos nerūgščios (pH 7-8), kalkingos, tačiau nepakenčia drėgnų dirvų.
Barkūnai užaugina palyginti daug žaliosios masės – iki 30-40 t/ha, joje gausu azoto ir kitų vertingų trąšu. Be to, daug azoto susikaupia ir šaknyse. Todėl juos galima auginti kaip sideraltnius augalus, ypač ekologiniuose ūkiuose.
Žydi ilgai – nuo birželio pabaigos iki rugsėjo pradžios. Norint prailginti meduneši, pirmoji žolė nušienaujama aukštai, tada barkūnai gausiai žydi visa rugpjūtį.
Tai vieni medingiausių augalų. Literatūros duomenimis, iš savaime augančių barkūnų bitės surenka iki 150-200 kg/ha, o iš kultūroje auginamų – iki 500-680 kg/ha nektaro. Barkūnų medus skaidrus, kartais gelsvas, kvapas primena vanile. Šio augalo nektaras pagerina medaus skoni.
Barkūnus galima auginti vienus ir kaip jsėlj. Sėklos norma – 20-30 kg/ha. Barkūno sėkla labai smulki, kietu apvalkalu, jei sudygti reikia daug drėgmės, todėl pavasarį barkūnus reikia sėti kuo anksčiau. Prieš sėjant patartina sėklas skarifikuoti (pertrinti) specialiu skarifikatoriumi arba dobilų trintuvė, tuomet sėklos greičiau sudygsta. Sėklos kieki auginant kaip jsėlį reikia būtinai padidinti iki 30 kg/ha.
Sėjant vieną kultūrą, pavasari pakanka iškultyvuoti rudenį nesuartą ražieną ir pasėjus 2-3 cm gyliu suakėti. Baltažiedžius barkūnus galima sėti ir į vasarojų. Barkūnai savo vešlumu stelbia vasarojų, todėl juos reikia įsėti prieš pat vasarojaus sudy-gima arba jam užauginus 3-4 lapelius.
Kad barkūnai mažiau nukentėtų, vasarojų reikia nupjauti kuo anksčiau ir tuoj pat šiaudus išvežti, kitaip barkūnai nepakankamai sustiprėja ir blogiau žiemoja. Kartais jie įsėjami anksti pavasari į pašarui skirtus rugius. Neigiama barkūnu savybė yra ta, kad jie kerodarniesi stelbia antsėli ir mažina derliu.
Barkūnus galima įsėti į grikius. Grikiai sėjami gegužės antrąja pusę. Abi kultūros sėjamos tą pačia dieną. Nors grikiai sudygę stelbia kitus augalus, tačiau barkūnai, būdami pakankamai „agresyvūs”, sugeba užaugti, o lietingais metais (kaip 2001 m.) dar ir nustelbia grikius.
Geriausia juos sėti sėjamąja. Skersai antsėlio eilių sėklas Įterpiant 2-3 cm gyliu. Galima sėti ir pakabinama trąšų barstomąja, tačiau sunkiau nustatyti normą. Paskui reikia priakėti arba iškultivuoti. Sėjant į grikius pirmiausia išbarstoma barkūnu sėkla, po to sėjami grikiai ir suakėjami.
Rudeni grikių derlius imamas gana vėlai, todėl pjaunama aukšta ražiena, o grikojai susmulkinami. Taip nupjovus grikius barkūnai gerai žiemoja ir kitais metais žydi.
Geltonžiedis barkūnas yra vaistinis augalas. Jo žaliavą priima vaistažolių supirkimo punktai. Per pati žydėjimą skinamos šoninės stiebo šakutės ir džiovinamos. Agrotechnika panaši, kaip ir baltažiedžio barkūno. Auga iki 1 m aukščio ir daugiau.
Barkūnai yra puikus priešsėlis visiems augalams.
Medus šviesus, švelnaus aromato ir malonaus skonio.

Vytautas RAULONIS

Baltažiedis barkūnas

Prof. Jonas Kriščiūnas

Baltažiedis barkūnas (Melilotus albus). Iš daugelio barkūno rūšių svarbiausios yra dvi: geltonžiedis ir baltažiedis. Jie auga patvoriais, ant ežių, pakelėse ir kaip piktžolės javuose, ypač sausose kalkingose dirvose. Derlingose dirvose jie užauga ligi 2-3 metrų aukštumo.
Barkūnas bitėms duoda nepaprastai daug nektaro. Voronežo srityje po pirmojo pasaulinio karo nedirbamuose laukuose buvo labai išplitęs baltažiedis barkūnas. Šiltomis drėgnomis dienomis stiprios šeimos iš jo parnešdavo po 12 kg medaus. Barkūnas žydi 3-4 savaites, o kai kada ir ilgiau, birželio-liepos mėnesiais.
Barkūno medus, kol skystas, šviesiai gintarinės spalvos arba visai be spalvos, o susicukravęs būva baltas. Skonis labai geras su silpnu vanilės kvapu. Barkūnas duoda bitėms ir duonos.
Barkūnas sėjamas ir ūkio reikalams: žaliajai trąšai ir silosui. Ariamojoje dirvoje pasėtas sėklai auginamas barkūnas iš hektaro duoda apie 600 kg nektaro. Auginamas žaliajai trąšai ir silosui, nektaro mažai teduoda, nes ji reikia aparti arba nupiauti žydėjimo pradžioje. Barkūno vienam hektarui apdulkinti reikia 2-3 bičių šeimų.

3 komentarai apie Barkūnas

Komentuoti