>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Dobilai

baltasis dobilas

Iš dobilų bitininkystėje daugiausia nektaro teikia trys rūšys: baltasis (Trifolium repens), raudonasis (Trifolium pratense) ir rausvasis arba švediškasis (Trifolium hybridum L.).
Baltasis dobilas – tai daugiametis visoje respublikoje paplitęs augalas. Gali būti specialiai kultivuojamas Įvairių žolių mišiniuose, arba auginamas lauko sėjomainose sėklai. Pradeda žydėti birželio pradžioje ir žydi pievose ir ganyklose iki dviejų mėnesių, pasėlyje – iki 20 dienų. Sėklinio pasėlio medaus produkcija – iki 50-70 kg/ha, esant tinkamai temperatūrai (24-28°C) ir pakankamam drėgnumui – iki 100 kg/ha medaus. Pievų ir ganyklų baltųjų dobilų medaus produkcija nedidelė (iki 2-3 kg/ha),nes kitų žolynų bendrijoje jų auga palyginti nedaug. Iš baltųjų dobilų nektarą renka visų veislių bitės.
Rausvasis dobilas, kartais vadinamas švediškuoju, kaip ir baltasis, mėgsta vidutinio rūgštingumo (pH 4,5-7) dirvas, pakenčia drėgmę, daugiamečiame pasėlyje paprastai išretėja ir išaugina mažesnį kieki sėklų. Sėjamas anksti pavasarį, sėklos norma – 14-18 kg/ha. Bitės rausviesiems dobilams apdulkinti yra būtinos, be jų neišaugina sėklų derliaus, prastai mezga. Visos bičių rasės lengvai pasiekia nektarinas ir palankiais orais gali surinkti iki 120 kg/ ha medaus. Tačiau jei orai šalti, lietingi ir vėjuoti, bitės iš rausvųjų dobilų medaus nesurenka. Tinkamiausia temperatūra nektarui išskirti – 24-28°C, pradeda žydėti birželio viduryje ir žydi apie 20 dienų.

inkarnatinis dobilas

Raudonųjų dobilu produktyvumas, esant atitinkamoms klimato ir agrotechnikos sąlygoms, bene didžiausias ir siekia iki 240-270 kg/ha nektaro, tačiau nektaras žiedo vamzdelyje yra giliai ir ji pasiekti gali tik Kaukazo kalnų pilkosios bitės ir jų mišrūnės, turinčios ilgiausius iš visų bičių straublelius. Todėl auginant raudonuosius dobilus reikia laikyti ir Kaukazo kalnu pilkųjų veislės bites. Nelaikant šių bičių, dobilų sėklų ir medaus derlius būna prastas. Raudonieji dobilai vertingi tuo, kad medaus dar galima surinkti ir iš antrosios dobilų žolės rugpjūčio mėnesi, kai medunešis būna tik iš viržių.
Dobilų medus šviesiai gelsvos spalvos, švelnaus aromato, kristalizuojasi smulkiais balsvais kristalais. Tinka virškinamojo trakto ligų profilaktikai. Jeigu užkietėję viduriai, rekomenduojama vartoti po valgio.

Dobilai

Prof. Jonas Kriščiūnas

Baltieji dobilai (Trifolium repens) . Baltieji dobilai yra vienas naudingiausių bitėms augalų, nes iš jų surenkama labai daug ir gero medaus. Stipri šeima palankiomis oro sąlygomis iš baltpųų dobilų prineša 30 50 kg medaus. Vienas hektaras baltųjų dobilų duoda apie 100 kg nektaro. Bet šis nektaro šaltinis nepastovus. Kai kuriais metais baItieji dobilai nektaro visai negamina. Tyrimai rodo, kad daugiausia nektaro jie duoda, kai dirva pakankamai derlinga, drėgna (ne per sausa), netrūksta kalkių ir žydėjimo metu oras esti drėgnas. Daugiausia nektaro dobilai pagamina, esant 27-32°C šilumos. Esant šaltesniam ar karkesniam orui, nektaro mažiau pasigamina. Fosforo ir kalio trąšomis patręštuose dobiluose nektara esti daugiau.
Baltųjų dobilų medus yra geriausios rūšies. Grynas skystas medus esti beveik be spalvos, o susicukravęs – baltas kaip sniegas. Cukruojasi greitai smulkiais trupinėliais ir pasidaro gana kietas.
Baltieji dobilai duoda bitėms ir duonos. Kad bitės pajėgtlų apdulkinti baltųjų dobių lauką, kiekvienam pasėlio hektarui reikia ne mažiau kaip dviejų bičių šeimų, pastatytų ne toliau kaip už pusės kilometro nuo dobilų. Jei bičių mažiau arba jei jos yra toliau, dobilų sėklų derlius būva mažesnis.

rausvasis dobilas

Rausvieji dobilai (Trifolium hybridum) . Rausvieji dobilai nektaro duoda dažnai daugiau, negu baltieji (1 ha apie 125 kg) ir gamina ji pastoviau, t. y. mažiau priklauso nuo netinkamų oro sąlygų. Medus toks pat, kaip ir baltųjų dobilų. Rausvieji dobilai duoda bitėms ir duonos.
Rausvųjų dobilų reikėtų daugiau sėti pievose ir ganyklose, ypač drėgnesnėse ir durpingose dirvose. Rausviesiems dobilams apdulkinti reikia bičių tiek pat, kaip ir baltiesiems dobilams.
 Raudonieji dobilai (Trifolium pratense) . Raudonieji dobilai daug gamina nektaro, bet dėl jų žiedų vamzdelių ilgumo mūsų vietinės bitės nektaro beveik nepasiekia, todėl ir nemėgsta jų. Tiktai kaukaziškosios pilkosios bitės, turėdamos ilgesnius liežuvėlius, dalį nektaro pasiekia ir raudonųjų dobilų žieduose ir gana gausiai lanko jų žiedus.
Dažnai tenka matyti ir mūsų vietines bites lankant raudonuosius dobilus, bet jos dažniausiai ima nektarą pro plyšį, kurį padaro kai kuri’os laukinės bitės (kamanės) žiedelio apačioje. Šitoks žiedių lankymas dobilams nenaudingas, nes bitės neapdulkina jų žiedų. Bitės, gausiai lankydamos raudonuosius dobilus, sėkų derlių padidina 2-3 kartus ir daugiau. 

 

Komentuoti