>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Bandrenis

Apskritagalvis bandrenis (Ežys) (Echinops sphaerocephalus L)

Tai daugiametis astrinių (Asteraceae) šeimos augalas, kilęs iš Viduržemio pajūrio, Pietvakarių Azijos šalių. Europos šalyse auginamas kaip dekoratyvus ir medingas augalas, teikiantis bitėms daug žiedadulkių ir nektaro. 20 a. pradžioje Rusijos imperijoje buvo auginami dideli laukų plotai bandrenio specialiai bičių ganykloms. Deja, šis augalas retas Lietuvos darželiuose ir želdiniuose. Kartais aptinkamas bergždynuose, dirvonuose, akmenuotuose šlaituose. Augalas kalkiamėgis, daugiametis, išauga iki 1,5 m. aukščio. Žiedai melsvi arba balti, sutelkti i rutuliškus apie 5 cm skersmens žiedynus. Žiedynu formą nusako genties pavadinimas (graikiškai echinos -ežys, ops – išvaizda) – panašūs i susirietusi ežiuką. Sėklos pailgos sunoksta rugsėjo – spalio mėnesiais. Jose būna iki 25 proc. aliejaus. Sėklų alkaloidas echinopsinas naudojamas farmacijoje, fiziologiškai veikia kaip strichninas. Augalas pasižymi ir antibakterinėmis savybėmis.
Bandrenis žydi liepos- rugpjūčio mėn., apie 30-35 dienas. Žiedų pamatinėje dalyje esančios nektarinės išskiria labai daug nektaro, kuris palankiomis sąlygomis, esant oro temperatūrai 25-30 °C ir vidutiniam drėgnumui, net išteka ant žiedyno. Vienas žiedas išskiria apie 2-6 mg nektaro, sausrų metu – perpus mažiau. Medus šviesiai gintarinės spalvos, malonaus kvapo ir skonio. Cukringumas net 65-70 procentu.
Bitės bandrenio žiedus lanko labai gausiai – vienu metu ant žiedyno darbuojasi 5-8 bitės. Medingumas, priklausomai nuo orų, siekia 500-1000 kg/ha.
Apskritagalvį bandrenį derėtų auginti ne tik želdiniuose, bet ir didesniuose plotuose. Jis gerai atsisėja, todėl gali tapti gera bičių ganykla keliolikai metų. Juolab, kad jie auga tokiuose dirvožemiuose, kurie netinka žemės ūkio kultūroms. Bandreni galima sėti sėklomis rudenį 70 cm tarpueiliais. Pirmaisiais metais reikėtų purenti tarpueilius ir naikinti piktžoles. Antraisiais metais augalai vešliai suželia ir nustelbia piktžoles, pradeda žydėti. Norint prailginti žydėjimo laiką, peržydėjusius žiedynus reikia nuskinti.
Rečiau Lietuvoje auginamas žydrasis bandrenis, kuris labiau vertinamas kaip vaistinis ir dekoratyvus augalas {nuo apskritagalvio jis skiriasi mėlynais žiedais ir odiškais lapais). Jis žydi nuo liepos vidurio iki rugpjūčio pabaigos. Taip pat gausiai lankomas bičių.

Prof. Justinas Straigis

EŽYS (Echinops sphaerocephalus L)

Daugiametis augalas . Užauga ligi 1,5-2 m. Kaip laukinis augalas sutinkamas pietinėse srityse – Ukrainoje, Moldavijoje ir kitur. Ežys turi plunksniškai skaldytus lapus. Lapų skilčių viršūnėse yra stiprūs akstinai, todėl ežys kai kur auginamas kaip gyvatvorė. Lapų viršutinė pusė žalia su švelniais pūkeliais, o apačioje – pilkas veltinis. Stiebas būna vientisas arba šakotas. Stiebo arba šakų viršūnėse auga kamuolio pavidalo 3-4 cm skersmens, o gerose sąlygose iki 8 cm, žiedinės. Žiedeliai vamzdelio pavidalo. Jų dugne būna nektarinės, kurios gamina tiek daug nektaro, kad palankiomis sąlygomis jis teka iš žiedelių lauk. Tada vieno hektaro plote ežys gali pagaminti ligi 1000 kg nektaro. Ant didesnių žiedinių galima pamatyti po 5-8 bites. Ežys bitėms duoda ir žiedadulkių. Žydi liepos ir rugpiūčio mėnesiais. Daugiausia nektaro gamina šiltomis, giedromis dienomis, kai 25-30° šilumos. Sausrų metu jo nektaringumas sumažėja beveik dvigubai, bet nektaro cukringumas padidėja ligi 65-70 %. Nektaras turi švelniai malonų kvapą.
Ežiui geriausia tinka kalkingos dirvos. Gerai auga lengvesnėse dirvose. Šlapiose, šaltose dirvose blogai auga.
Dažniausiai sodinamas daigais, kurie užauginami darže, lysvėse.
Sėjamas eilėmis per 10-15 cm eilė nuo eilės. Eilėse sėklos dedamos per 5 cm viena nuo kitos ir įterpiamos 3-4 cm gilumu. Sėjama anksti, kai tik dirva paruošiama. Šalnų nebijo. Daigai auginami taip pat, kaip kopūstų.
Kai daigai pakankamai sustiprėja, sodinami į Iauką. Sodinami eilėmis. Gerose dirvose tarp eilių paliekama 50 cm, o mažiau derlingose – 70-80 cm. Eilėse daigas nuo daigo sodinama per 50 cm. Pirmaisiais metais ežys augina tik lapus. Antraisiais ir tolimesniais metais kasmet užaugina stiebus su žiedinėmis. Jo priežiūros darbai – tai tarpueilių purenimas. Pirmaisiais (sodinimo) metais dirva patręšiama kaip bulvėms. Tolimesniais metais kasmet duodama po 2 cnt superfosfato arba 3-4 cnt fosforitmilčių, 1-2 cnt kalio druskos ir 1 cnt arnonio sulfato hektarui. Trąšos išberiamos pavasarj prieš pirmąjį tarpueilių purenimą. Fosforo, kalio ir kalkių trąšas galima duoti ir rudenį.
Pirmiausia subręsta vyriausiojo stiebo žiedinės. Subrendimo žymės – sėklos žiedinėje pasidaro palaidos ir pirštais paspaustos pabyra. Subrendusios žiedinės nuskinamos rankomis. Nuskynus vyriausiojo stiebo žiedines; geriau auga ir daugiau nektaro gamina šoninės žiedinės. Kai subręsta šoninių šakų žiedinės, pasėlys nupjaunamas dalgiu arba pjaunamąja mašina. Žolė tuojau sudedama ant žaiginių ir, kai išdžiūsta, nukuliama.
Sėklas galima sėti ir tiesiai į lauką. Ežio sėkla sumaišoma su miežiais ir sėjama 50-70 cm tarpueiliais. Pasėlys tuojau suvoluojamas. Kai miežiai sudygsta, pradedama tarpueilius purenti. Sudygus ežiui ir miežiams pradėjus plaukėti, miežiai nupiaunami, o palikusio ežio tarpueiliai purenami iki vėlyvo rudens. Jeigu pasėlys per tankus, dalj daigų galima su. žemėmis iškelti ir pasodinti kitoje vietoje, paliekant daigą nuo daigo per 30-40-50 rm. Pavasarį, kai tik dirva pradžiūsta, pasėlys akėjamas, o vėliau tarpueiliai purenami, kol ežys dar nedidelis ir purentuvas nelaužo jo lapų bei stiebų.
Ežį galima sėti patvoriais, pakrūmiais ir kitose nešienaujamose ar nedirbamose vietose. Čia jis atsisėja ir auga daug metų be jokios priežiūros. Tokiu būdu gerai išnaudojami ir nenaudingieji plotai.

Prof. Jonas Kriščiūnas

  Apskritagalvį bandrenį auginti verta

 Albinas Jaruševičius

Bandrenis, lyginant su kitais, specialiai bitėms sėjamais, medingaisiais augalais, daugiausia išskiria nektaro- net iki 1000 kg/ha, o auginimo išlaidos mažiausios. Jis yra daugiametis, oje pačioje vietoje gali augti 10 ir daugiau metų, todėl , kad kasmet atsisėja sėklomis ir atželia iš kerų. Jam geriausia tinka nerūgščios, giliai įdirbtos dirvos. Sėjamas pavasarį arba rudenį į markeriu padarytus dirvoje kas 75 cm eilė nuo eilės griovelius. Sėkla išberiama 4-6 cm tankumu ir įterpiama 2-3 cm gylyje. Pasėtas rudenį, bandrenis pradeda dygti balandžio mėn., bet daugiausia jo sudygsta gegužės mėn. Birželio mėn. daigai jau turi du tikruosius lapelius. Šiuo metu labai svarbu išpurenti tarpueilius ir sunaikinti piktžoles. Bet purentuvas nesunaikina piktžolių arčiau prie daigų. Rankomis ravėti – sunkus darbas, todėl geriau pasitelkti herbicidus, bet tokių, kurie sunaikintų piktžoles ir nenaikintų bandrenio nėra. Todėl geriausia bandrenio daigus uždengti stiklainiais ir nupurkšti piktžoles raundapu, kuris, be atrankos, naikina visus žaliuojančius augalus. Šiam tikslui aš panaudojau 250 ml talpos 1500 stiklainių. Dengiant daigus stiklainiais, atliekamas ir jų retinimas, nes uždengiami tik kas 20-30 cm augantys. Uždengus 6 eiles daigų, laukas nupurškiamas iš nugarinio purkštuvo raundapu ( imant 250 ml raundapo 10 l vandens ). Kol vėl darbui paruošiamas purkštuvas, nupurkšti augalai nudžiūva, tuomet stiklainiai ( sudėjus juos į krepšius) pernešami ant daigų sekančiose 6 eilėse ir t.t.. Po 2 savaičių, nurudavus piktžolėms, tarpueiliai purenami. Iki rudens bandrenio daigai gausiai sulapoja. Sekančių metų pavasarį, žemei pradžiūvus ( kol dar neaukšti bandrenio stiebai ) patartina patręšti mineralinėmis trąšomis ir supurenti tarpueilius. Vėliau, aukšti, gausiai prie žemės apaugę lapais stiebai, užgožia piktžoles ir jokių priežiūros darbų nereikia. Liepos pabaigoje bandrenis sužydi. Bitės visą rugpjūtį gausiai lanko žiedus ir neša nektarą bei žiedadulkes. Pasinaudodamos vėlyvuoju medonešiu, bičių šeimos ne tik prineša daugiau medaus, bet ir priaugina žiemai daug jaunų bičių , kurios nulemia gerą žiemojimą ir produktyvų darbą sekančiais metais. Bandrenio medus šviesiai gintarinės spalvos, malonaus kvapo ir labai gero skonio. Todėl bitininkams, turintiems žemės, verta jį auginti. Jeigu, norintiems auginti bandrenį iškiltų jo sėklos arba stiklainių problema, galiu padėti. 
Skambinti: 8 617 29650, Vilniuje.
Albinas Jaruševičius

10 komentarai apie Bandrenis

Komentuoti