Meilutė Močiškytė, LŽŪKT bitininkystės konsultantė
Meilutė Močiškytė,
LŽŪKT bitininkystės konsultantė
2011-05-16
Bičių motinėles geriausiai keisti kas dveji metai, nes tuomet jos yra produktyviausios: deda daugiausia kiaušinėlių, iš kurių išsirita bitės darbininkės, prinešančios daug medaus. Dažniausiai bitininkai motinėles keičia tik tada, kai jos lieka traninės arba visai žūsta. Tada bičių šeima jau būna nusilpusi, aviliuose atsiranda traninių bičių, kurios būna agresyviai nusiteikusios prieš naują motinėlę. Bičių šeima visai nusilpsta ir žūsta. Kad bitės priimtų keičiamas motinėles, reikia žinoti, kad tam turi įtakos daugelis veiksnių.
Oro sąlygos
Bitės geriau priima keičiamas motinėles šiltu, nevėjuotu ir nelietingu oru. Jei šalta, vėjuota ar lyja, darbas gali nueiti perniek, nes tokiu oru bitės agresyviai reaguoja, kai kišamasi į jų šeimos gyvenimą.
Medunešio nebuvimas
Ne medunešio laikotarpiu bitės būna agresyvesnės ir blogiau priima motinėles. Jei galima, motinėles geriau keisti, kai yra nors nedidelis medunešis. Kai jo visai nėra, norint sėkmingai pakeisti bičių motinėlę, reikia tris dienas bičių šeimą maitinti tokiu principu: duoti maisto dieną prieš motinėlės keitimą, keitimo dieną ir kitą dieną, pakeitus motinėlę.
Metų laikas
Skirtingu metų laiku bitės nevienodai reaguoja į bičių motinėlės keitimą. Geriausia motinėlės priimamos anksti pavasarį. Kiek sunkiau jas pakeisti vasarą, iki birželio pabaigos, kai šeimos natūraliai augina spietybines motinėles.
Keičiant motinėles liepą ir rugpjūtį, reikia imtis ypatingų atsargumo priemonių, nes bitės sezono pabaigoje ypač nepriima naujų motinėlių. Vėliau, rugsėjį ir spalį, bičių šeimose mažai perų (kartais jų visai nėra), todėl naująsias motinėles šeima priima palankiau.
Paros laikas
Vakare bitės mažiau aktyvios ir motinėles priima geriau, todėl seną motinėlę patartina sugauti dieną, o jauną atiduoti vakare, praėjus ne mažiau 3–4 val. nuo senosios išėmimo.
Šeimos agresyvumas
Labai svarbu, kad bičių šeima būtų rami. Jei bitės sujaudintos dėl neatsargaus bitininko elgesio (smarkiai subeldus į avilį, per ilgai žiūrint lizdą) ar puolant bitėms vagilėms, geriau motinėlės nekeisti, nes bitės bus priešiškai nusiteikusios.
Lizde atviri perai
Kuo lizde daugiau atvirų perų, tuo šeimai daugiau galimybių užsiauginti savo motinėlę. Tokia šeima sunkiau priima svetimą, ypač keičiant suporuotą motinėlę į nesuporuotą. Ir atvirkščiai: kuo lizde mažiau atvirų perų, tuo bitės lengviau priima naują motinėlę. Kai lizde nėra atvirų perų, bitės gerai priima tiek suporuotas, tiek nesuporuotas motinėles.
Svarbus ir bičių amžius šeimoje. Palankiau bičių motinėles priima tos šeimos, kuriose yra daug jaunų bičių. Bitės darbininkės taikiai reaguoja į naujas motinėles pirmąsias septynias savo gyvenimo paras. Priešiškai jos nusiteikia nuo 8–9 gyvenimo dienos, o labiausiai nepakančios būna, kai yra dviejų savaičių amžiaus.
Bičių motinėlės būklė
Gerai bitės priima vaisingą motinėlę, jei ji be pertraukos dėjo kiaušinėlius. Tokia motinėlė geriau priimama negu nesuporuota. Iš pastarųjų bitės geriau sutinka ką tik išsiritusią motinėlę negu keleto dienų amžiaus.
Kuo keičiama motinėlė ramesnė, tuo bitės geriau ją priima. Greitai bėgiojanti, ant korio besiblaškanti motinėlė bites tik suerzina.
Kiekviena bičių šeima turi savo specifinį kvapą, todėl keičiama motinėlė neturėtų turėti pašalinio kvapo. Jis dažniausiai atsiranda nuo bitininko rankų (prakaito, tabako, kvepalų).
Šeimos stiprumas
Kuo silpnesnė šeima, tuo lengviau motinėlę priima. Didelės ir stiprios bičių šeimos sunkiai priima keičiamas motinėles, nes jose yra daug senų ir agresyviai nusiteikusių bičių.
Motinėlės kokybė
Mokslininkai nustatė: kuo didesnis motinėlės svoris, tuo bitės geriau ją priima. Iš motinėlių, kurios svėrė mažiau negu 180 mg, buvo priimta 47 proc., o iš sveriančių per 200 mg – 96 procentai.
Bičių veislė
Blogai motinėles priima Kaukazo kalnų pilkosios bitės. Kai kurie mokslininkai mano, kad taip yra todėl, kad pas šios veislės bites greičiau atsiranda traninių bičių, ir tai apsunkina motinėlių priėmimą.
Laikotarpis, kada šeimoje nėra bičių motinėlės
Labai sunku pakeisti motinėlę šeimoje, kuri ilgą laiką buvo be motinos. Tokioje šeimoje jau būna dedančių kiaušinėlius traninių bičių, kurios kiekvieną naujai įduotą motinėlę sutinka priešiškai ir stengiasi nugelti.
Nauji komentarai