Avilys Pioner-Helios
G.Jakovlev
XXI amžiaus bitininkystės technologijos
Po reklaminio skelbimo dėl šviesiųjų avilių visi bitininkai karštai aptarinėjo mūsų pasiūlymą.
Konservatyvi dauguma atmetė naujadarą: “To negali būti nes to būt negali”. Tie, kurie “savo galvą turi”, dalį avilių perdirbo į šviesiuosius pagal reklaminius paveikslėlius ir stipriai nudegė, patvirtindami daugumos nuomonę. Tie, kurie nusprendė nesimokyt iš savo klaidų, “neišradinėt dviračio”, užsisakė brėžinius ir patyliukais skina naujų technologijų vaisius, nes konkurentai niekam nereikalingi.
Žinodami liūdną Rusijos bitininkystės padėtį, nusprendėme nuodugniai išaiškinti bitininkavimo būdą ir vykstančius procesus avilyje PIONER-HELIOS (toliaiu PIONER), taip padėdami skaitytojams išspręsti visas jų problemas, nes tai mūsų vakarykščiai sunkumai.
Rimtai ėmę bitininkaut 1981 metais, mes per keturis metus savo bityne iš bičių priežiūros proceso pašalinom pagrindinius bitininkavimo sunkumus, kurie ir bitėms, ir mums normaliai dirbti. Vietoj daugiaaukštės technologijos mes sukūrėm daugiaaukštę, kasetinę, itin efektyvią sistemą avilyje PIONER, kurią 1986 m. užpatentavom (patento Nr.1371659). Nuo 1984 metų daugiau nei 10 kartų pristatėm savo avilius bitininkystės parodose, išstovėjom prieš bitininkus bendroj sumoj apie septynis mėnesius, suteikdami nuodugnią informaciją. Keletą kartų apie intensyvias technologijas pasakojom žurnale “Pčelovodstvo”. Jau 15 metų iš pasekėjų gaunam tik padėkas.
Šiuo metu mes turim didžiausią visų bitininkystės problemų sprendimo patirtį. Kodėl? Todėl, kad mums pavyko bityne bičių šeimos problemas atskirti nuo bitininko problemų, išspręsti jas atskirai ir tik paskui jas apjungti konstruojant avilį PIONER.
Po 70 metų užmaršties, męs pratęsėm Aleksejaus Igošino darbą, išsprendėm jo stiklų hermetizacijos avilyje problemą ir gražinom šviesą į bičių šeimos lizdą. Gerai pamiršta sena visiems pasirodė visiškai nauja.
Jūsų reakcija – to negali būti!
Pasirodo, šviesiąjam avilyje motinėlės dėslumas gali padidėti du su trupučiu karto, o šeimos produktyvumas – 3-4 kartus. Bet tam reikia suteikti bitėms didelę (90 rėmų 435 x 230 mm), šiltą (apatinė laka uždaroma nuo pavasario), šviesią (išsklaidyta šviesa lizde) buveinę, o jos atsidėkos rūpestingam savininkui nepaprastai gausiu medunešiu.
Kas tai per avilys PIONER? Tai devynių aukštų kasetinis paviljoninis avilys, turintis tik dvi sienas – priekinę ir šoninę.
Priekinėj sienoj yra 9 įstiklinti langeliai ir 10 plyšinių lakų. Ant šoninės sienos – kreipiamosios kasetėms. Avilio plotas 600 x 500 mm, aukštis – apie 2300 mm.
Kasetė pritaikyta 10-čiai rėmų (435 x 230 mm), 2 kg avilio arba 1,5 kg besiilsinčių, lauko bičių. Priekinės ir galinės kasečių sienelės turi dvigubus stiklus ir vėdinimo sistemą. Išore jos primena siuntinių dėžutę be dugno ir dangčio. Bet kuri laka uždaroma iš bitidės specialiu įtaisu, nejaudinant bičių.
Aviliai sudaro ištisinę stacionarios arba vežiojamos bitidės sieną. Tiksli avilio konstrukcija bičių šeimai suteikia galymybę maksimaliai vystytis, o bitininkui – absoliučią pagrįstą veiksmų laisvę žmogaus, laisvai besijaučiančio bityne nuo pirmų žingsnių, skirtingai nuo “pradedančiųjų” (kelis metus užsiimančių bitininkavimu) turinčių tradicinius avilius.
Jis gali apžiūrėt bet kurį tarprėmį bet kurioj kasetėj bet kuriuo paros ar metų laiku (ir žiemą) per stiklą, išimti, jei reikia, bet kurią iš jų, neerzinant bičių kitose kasetėse. Skeptikai gali pasakyt: “Ką gi galima pamatyt pilnoj bičių kasetėj?”
Pirma, pilna bičių kasetė turėtų džiugint bitininką. Antra, per pirmas dvi praleistas paviljone savaites bitininkas visiškai perpranta bičių “judėjimo abėcėlę”. Trečia, jis žino, ką ras toj kasetėj (subrandintą medų, siuvamus korius, dengtus perus ir tt.). Ketvirta, stebint per langelį bites 20-30 sek. galima pastebėt, kad bitės tai užpido tarprėmius, tai keliom sekundėm pasitraukia, palikdamos plikas akutes. Turėdamas noro ir truputį patirties, bitininkas gali žinoti viską, kas vyksta bičių šeimoje, gyvenančioje avilyje PIONER.
Šio avilio aptarnavimui reik 15-20 kartų mažiau laiko, nei tradiciniuose aviliuose, o informacija apie šeimos stovį – maksimali.
Tai sąlygojo neįprastai aukštus medaus surinkimo ir bityno pelningumo rodiklius.
Mes tikri, kad mūsų sukurtos ir įdiegtos profesionaliuose bitynuose technologijos DONOR I, DONOR II, DONOR III, DONOR KOČEVOJ, DONOR DUPLO ir kt. užims pagrindinę vietą XXI a. Rusijos bitininkystėje. Mes suprantam, kad patys geriausi aviliai – Jūsų bitynuose. O puikiaiusi – geriausių priešai. Ir vis tik siūlom susipažinti su nauja konvejerine bitininkystės sistema ir patiems padaryti išvadas.
Pradėsim nuo 1 shemos nagrinėjimo.
Kas 10 dienų bitininkas iš pirmo aukšto ima kasetę su dengtais perais ir deda į iš anksto atlaisvintą trečią aukštą.
Motinėlė su kiaušinėliais ir lervutėm nuleidžiama su kasete į pirmą aukštą. Į tarpą dedama kasetė su vaškuolėm. Jaunos bitės nedelsiant ima šalinti lizde atsiradusį tarpą, o motinėlė pereina dirbti ant naujai pasiūtų korių ir dirba ant jų visą savo gyvenimą.
Taip pradeda veikti statybinis konvejeris lizde ir veikia visą sezoną. Taip pradeda veikti perų auginimo konvejeris, ir turi veikti visada, nes padeda išspręsti iš karto daugelį problemų.
Naujai pasiūti koriai – tai visiškai sveika šeima, nes jie turi bakteriocidinių sąvybių.
Naujai pasiūti koriai – tai medunešis nuo pavasario iki rudens. tai medaus-bičių duonos konvejerio pagrindas. Sezono metu šeima pasiuva nuo 70 iki 90 rėmų su plokštelėm (standartiniam paviljone). Tai sąlygoja neįprastai gausų medaus surinkimą, lyginant su tradiciniais aviliais.
Oponentai gali paprieštaraut, kad vaškuolės gali būti užkrėstos ir t.t.
Mes sukūrėm korių siuvimo technologija iš savų žaliavų, kas bitininką daro nepriklausomą nuo tiekėjų ir vaškuolių kokybės bei garantuoja bitėms sveikatą.
Naujai pasiūti koriai – tai sveikos, didelės bitės. Aišku, kodėl?
Naujai pasiūti koriai – tai ideali medaus saugykla. Juose medus kristalizuojasi tris kartus lėčiau, nei kitoj taroj. Parduodant medų koryje kyla jo kaina ir išlieka aukšta kokybė. Vežiojamose bitidėse galimas papildomas korių siuvimas virš lizdo. Tai dar 70-90 rėmų arba 56… sekcijinių rėmelių 105×105 mm (1 rėmas – 8 rėmeliai) be ypatingų pastangų.
Naujai pasiūti koriai – tai galimybė jaunoms bitėms pilnai panaudoti išskiriamą vašką bei realizuoti motinystės instinktą auginant perus.
Naujai pasiūti koriai – tai intansyvios bitininkystės technologijos pagrindas. Tai XXI a. Rusijos bitininkystės pagrindas.
Naujai pasiūti koriai – tai motinėlių auginimo ir veislininkystės konvejerio pradžia ir t.t.
Tokio statybinio konvejerio nebuvimas tradiciniuose aviliuose sąlygotas šių avilių konstrukcijos. Todėl juose yra tiek daug neišsprendžiamų problemų, iš kurių pagrindinė – laisvos “taros” trūkumas.
Išeitis – avilys PIONER.
Antra daugelio bitininkystės problemų priežastis – apatinė laka.
Nuo 9 val. vakaro iki 9 val. ryto bitės jos nekontroliuoja. Per ją naktį į avilį patenka kandys, prideda kiaušinėlių rėmuose ir pridaro didelių nuostolių rėmų saugykloj.
Apatinė laka – tai 25-30 kg medaus nuostolis kiekviename avilyje dėl ilgalaikio mikroklimato sutrikdymo.
Apatinė laka – tai mažiausiai du kart mažesnis motinėlės dėslumas, nes naktį nėra kam avilio apačioje palaikyti mikroklimato.
Bitės pakyla ilsėtis į viršų. Motinėlė laksto po visus rėmus ieškodama tuščių akių su tinkamu mikroklimatu, praranda kiaušinėlius, o bitininkas praranda medų.
O ryte tūkstančiai bičių veržiasi į laukus per motinėlės darbo vietą, apriboja jos dėslumą užimdamos nektaru ir žiedadulkėmis laisvas akis, o bitininkas praranda medų.
Tikiuosi, visi supranta, kodėl pagrindinis medunešis tradiciniuose aviliuose trunka viso labo 2-3 savaites, o sezono pabaigoje baigiasi dėl prasto oro.
Avilyje PIONER apatinė laka uždaroma po apsiskraidymo. Visą sezoną laka būna virš lizdo. Bitės neša ir deda žiedadulkes ir nektarą virš lizdo, netrukdydamos motinėlei. Į lizdą patenka tiek maisto, kiek pareikalauja perus prižiūrinčios jaunos bitės.
Perų auginimo konpejeris šildomas dengtais perais. Motinėlė dirba, nemažindama kiaušinėlių dėjimo tempo, nuo pavasario iki rudens. per 10 dienų gera motinėlė užpildo “nuo krašto iki krašto” 6 rėmus (435×230 mm), o puiki – iki 8 rėmų (2,4-3,2 kg bičių).
Čia jai padeda pakliūvanti į lizdą išsklaidyta šviesa. Šioj šviesoj bitės siuva tik bitines akis ir du kart greičiau, nei tradiciniuose aviliuose. Juk siūti šviesoje daug patogiau ir greičiau, nei tamsoje.
Todėl bitės šviesiuose PIONER aviliuose labai ramios ir jas visada galima apžiūrėti be sietelio ir dūminės. Šalia bitidės bet kada galima dirbti darže .
Šviesiuose aviliuose galima nesibaimint plėšikių, nes vagilės ir vapsvos, pakliuvę į avilį, paskui ieško išėjimo šviesiuose languose, daužosi į stiklus ir 100% žūva.
Norint užtikrinti, kad stiprios šeimos neplėštų kaimynų tradicinių avilių, aviliai PIONER turi parskridimo verandas su bičių surinktuvais prie visų lakų, kas leidžia kontroliuoti bičių skraidymą ir vasarą, ir rudenį, kad jos neplėšikautų ir nepersidirbtų toli skraidydamos prie netikėtai rudenį pražydusių medingų augalų. Vežiojamose bitidėse surinkimo verandų pagalba bet kuriuo metu per 20-30 min. surenkamos visos lauko bitės ir be vargo pervežamos bet kokiu atstumu.
Medaus – bičių duonos konvejeris pradeda veikti pavasarį ir nepertraukiamai veikia visą sezoną. Aišku kodėl?
Ventiliacijos pagerinimui avilyje PIONER bet kuriuo metu galima atidaryti laką virš viršutinės kasetės. Bitės 24 val. kontroliuos lakas, reguliuodamos pagal savo norus mikroklimatą minimaliom sąnaudom, nes visą laiką būna šilto oro, kylančio arba iš lizdo, arba iš viršutinių kasečių, sraute.
Tokiose sąlygose medus bręsta du kartus greičiau. Didelio medunešio metu – viena-dvi kasetės per 5 dienas (25-60 kg medaus), paprastai – viena kasetė (25-30 kg medaus) per 10 dienų.
Tokio medaus diastazės skaičius gerokai didesnis, nei pas kaimynus, nes nektarą perdirba daugiau jaunų, sveikų bičių.
Kasetė virš lizdo užpildoma žiedadulkėmis, greitai virstančiomis bičių duona. Bitininkas stebi šį procesą, stengiasi laiku perkelti ją į patį viršų, kad bitės užpiltų medumi iš užakiuotų.
Be kontakto stebint medaus ir duonelės brendimą per kasečių galinės sienelės stiklą, galima laiku nuimti kasetes ir neprarast nektaro rinkimo tempo. Išsuktos ar pasiūtos kasetės dedamos į trečią aukštą, nes uždėjus jas į viršų bitės visas jėgas nukreiptų nesubrendusio medaus pernešimui, kad atlaisvintų vietą prie lakos virš lizdo nektarui. Tai medaus konvejerio dėsnis. Neteisingai statant kasetes, prarandama 20-30 kg nektaro, o tai 10-20 kg medaus.
Apribojus nedengtų perų kiekį avilyje PIONER bitės atitinkamai neš mažiau žiedadulkių, o daugiau nektaro.
Keičiant skirtingų konvejerių greitį, galima operatyviai reaguot į išorės sąlygų pasikeitimus ir surinkt maksimalų bitininkystės produktų kiekį.
Šiais atvejais nepakeičiamos apžiūros per išeinančių į bitidę kasečių galinių sienų stiklus.
Nuimti kasetę su subrendusiu medumi labai paprasta. Vakare bitininkas atskiria viršutinę kasetę metalinėm lubelėm, laka virš kasetės būna atidaryta, arba atidaroma. Bitės lieka ramios. Tai daugiausia besiilsinčios lauko bitės. Ryte jos išskrenda ir ggįžta į avilį per laką virš lizdo.
Ryte bitininkas nuima pilną medaus kasetę jau be bičių. Pakelia medaus kasetes 1-2 aukštais į viršų ir į medaus konvejerio pradžią deda dengtus perus, tuščius rėmus arba ir tą, ir tą. (1 schma)
Motinos intensyvi veikla leidžia birželio pradžiojesudaryti šeimelę iš visų šeimos dengtų perų kartu su visomis šeimos erkėmis (1 schma). Kasetė keliama į 9 aukštą. 8 aukšte dedama kasetė su pripiltais vandens, nesubrendusiu medum ir bičių duona, duodamos 2-3 motininės akys arba 2-3 neapvaisintos motinėlės. Trys kilogamai bičių išsirinks geriausią. Kol jos ją ruoš apsivaisinimo skrydžiui, bitininkas sunaikins erkes pagrindinės šeimos lizde – bet kokiom priemonėm. Žiemos šioje šeimoje tik erkių nepaliestos bitės.
Naujoj šeimoj bitės nuo erkių gydomos tik po to, kai išeina visi dengti perai (po 10 dienų).
Kai jauna motinėlė pradės dėti kiaušinėlius, visos likusios erkės susirinks pirmam rėme su dengtais perais. Tokius rėmus iš visų jaunų šeimų surinkęs į sanitarinį avilį, bitininkas visiškai sunaikins erkes bityne ir visam laikui pamirš apie varoatozę.
Kurdamas šeimeles kasmet, bitininkas po 2-3 metų gali joms duoti apvaisintas veislines motinėles. Priimamumas šimtaprocentinis. Neprarandamas laikas jaunos šeimos vystymuisi. Jos iš karto pradeda dirbti visuose konvejeriuose ir iki sezono pabaigos bitininkas papildomai gaus 40-50 naujų korių su medumi. Todėl avilyje PIONER 9 aukštai ir 90 rėmų.
Skeptikai gali pareikalauti 150 ar 300 mm aukščio rėmelių. Kiti rėmai – tai kiti aviliai ir kiti technologiniai terminai. Tai bitininko darbą daro arba sudėtingesniu, arba sunkesniu.
435 x 230 mm rėmai optimalūs šviesių avilių PIONER intensyvioms technologijoms.
Dviejų šeimų bitininkavimo sistemą sąlygoja ilgas motinėlės darbas ties savo galimybių riba. Todėl bitininkas, maksimaliai išnaudojęs šios technologijos privalumus, gali arba dvigubint šeimų skaičių bityne, arba pavasarį senesnę pusę parduoti. Motinų keitimas – kaip įprasta.
Sezono pradžioje parduodamos šeimos turi turėti 2 kg bičių, 4 rėmus su maistu, 6 – su perais ir “kraitį” – 20-30 pasiūtų rėmų.
Reiktų stengtis aviliuose PIONER bitininkauti su veislinėmis bitėmis.
Tai 15-20 % padidina medaus surinkimą, nes mišrūnės bitės netiksliai supranta žvalgų “šokio kalbą” ir dažnai tuščiai skraido po laukus. Nuo to šios šeimos daug piktesnės.
Iš šviesių avilių PIONER bitės išskrenda dviem valandom anksčiau ir grįžta dviem valandom vėliau, nei tradiciniuose aviliuose.
Pirma, aviliai apšviesti išsklaidyta šviesa. Tai anksčiau žadina bites darbui ir padeda ilgiau dirbti.
Antra, didelis avilys ir greits medaus brendimas leidžia bitėms dirbti lauke nuo aušros iki aušros. Medingi augalai, kuriuos dažniau lanko bitės, išskiria atitinkamai daugiau nektaro.
Tradiciniuose aviliuose antroj dienos pusėj lauko bitės negali atiduot nektaro, nes nėra laisvų akiučių ir “laisvų” avilio bičių. Todėl jos priverstos naktį vietoj poilsio eiti per visus rėmus, padėti vėdinti avilį per apatinę laką, susidėvėti anksčiau laiko ir t.t. ir t.t.
Avilyje PIONER lauko bitės naktį ilsisi ant dengtų perų, subrendusio medaus, kasečių suformuotose kišenėse, todėl jos gyvena ne 30-35 dienas, o 45-50.
Šias eilutes perskaitęs kiekvienas pastabus bitininkas supras, kad turinčiame viską normaliam bičių vystymuisi avilyje kiekviena detalė, kiekvienas bitininko veiksmas tarnauja sistemos produktyvumo didinimui, be to gauti rezultatai gerinami sekančiais veiksmais.
Tradiciniuose aviliuose – viskas atvirkščiai. Šeimos augimas sąlygoja spietimą ir medaus praradimą. Daugkartinis lizdo rėmų naudojimas – bičių mažėjimą, ligų protrūkius ir medaus praradimą. Segančioms, silpnoms šeimoms reikia daugiau priežiūros ir lėšų, blogai žiemoja ir t.t. Bitininkas praranda daug laiko apžiūrėdamas rėmus, praranda autoritetą šeimoje. Bitynas labiau nuostolingas, nei pelningas. Dabar Jums aišku kodėl?
Susumuokim darbo avilyje PIONER rezultatus (tarpinius) per sezoną.
Per tris mėnesius (gegužė-birželis-liepa) pasiūta 70-90 rėmų, jie užpildyti medum ir bičių duona.
Bičių šeimų padvigubėjo, jos tapo visiškai sveikos. Jaunos šeimos suneštas medus padengia bityno išlaikymo išlaidas. padeda jį plėsti.
Bitininkas minimizavo laiko sąnaudas bičių priežiūrai, atsiranda realus pajamų augimas, kyla bitininko autoritetas.
Toliau pakalbėsim apie likusių problemų sprendimą, atskleisim vieną paslaptingiausių bičių šeimos gyvenimo pusių – žiemojimą ir įtvirtinsim gautus rezultatus antrame sezone.
Senesnė šeima ruošiama pardavimui. Gegužės pradžioje joje turi būti 2 kg bičių ir keli rėmai su įvairaus amžiaus perais. Tam po žiemojimo turi būti 1,2-1,5 kg bičių.
Vienas “nuo krašto iki krašto” užpildytas dengtais perais rėmas duoda 400 g jaunų bičių, kurios neturi dalyvauti perų auginime ir cukraus perdirbime į medų, todėl pagrindinėje šeimoje rudenį turi būti 3-4 rėmai perų.
Jauna šeima turi tapti medaus nešėja, t.y. turėti apie 4 kg bičių, nes du kilogramai aptarnaus motinėlę lizde, o kiti du, laisvi nuo darbų avilyje, rinks pavasarinį medų ir dės kasetėje virš lizdo bei palaikys avilyje reikiamą mikroklimatą.
Ši šeima iš parduodamos šeimos gali gauti lauko bičių ir dalį perų. Greito vystymosi pradžia antrąjam sezone jai bus užtikrinta praktiškai be papildomų bitininko pastangų. Todėl jaunoj šeimoj sezono pabaigoje turėtų būti 9-10 rėmų su perais.
Po šių skaičiavimų rudenį pagrindinę užduotis sprendžiama labai paprastai.
Pasibaigus medunešiui, rugpjūčio mėn., šeima turės 6-7 rėmus įvairaus amžiaus perų. Avilio viršuje, jaunoj šeimoj, reikia surinkti 9-10 rėmų su dengtais ar paruoštais dengimui perais. Apatinei šeimai atitenka 3-4 rėmai su kiaušinėliais ir lervutėm. Tuščių rėmų lizde, šiuo atveju, neturi būti, kad motinėlės iškart nustotų dėti kiaušinėlius.
Jeigu apatinei šeimai perų ar kiaušinėlių neužtenka, reikia į lizdą dėti trūkstamą kiekį tuščių rėmų (2-4), dedant juos su duonelės rėmais.
Grauždamos lizde bičių duoną, bitės gamins daug pienelio ir maitins motinėlę bei perus “nuo dūšios”. Nesubrendusio medaus pernešimas per lizdą pakeis pamaitinimą sirupu ir paskutinį rudeninį medunešį. Bitininkas tik stebi šį procesą.
Jeigu lizdai pilni perų, motinėlės nustoja dirbti, vasarinės bitės baigia brandinti medų, maitinti perus ir po truputį išmiršta. Išėjusios jaunos bitės neturi dalyvauti perų maitinime ir sirupo perdirbime. Jos turi ruoštis žiemai valgydamos bičių duoną. Taip perų auginimo konvejeris persitvarko rudenį.
Kiekvienas avilys PIONER turi grįžimo verandą su tinklinėm durim ir bičių surinktuvais visoms lakoms. Toks paprastas ir efektyvus bičių skraidymo netinkama kryptimi arba oru reguliatorius būtinas kiekvienam aviliui.
Tradiciniuose aviliuose jo nėra, todėl dažnai rudenį bitės nepagrįstai susidėvi, o bitininkas net nepastebi. Visa tai įtakoja žiemojimo eigą ir rezultatus.
Turėję unikalią galimybę 15 metų stebėti per kasečių galinių sienų langus bičių rinkimąsi į žiemos kamuolį, mes tvirtinas, kad normaliam žiemojimui šeimos į aukštį turi dengti 170-200 mm paruošto avilio skersinio pjūvio, t.y. kiekvienam tarprėmyje turi būti apie 400 g bičių.. 200 g bus tuščiose akutėse, kiti 200 g palaikys mikroklimatą kamuolyje ir virš jo.
Kiekvienam tarorėmyje virš bičių turi būti 3 kg maisto. Šiltint reikia ne avilį, o bičių kamuolį šoninėmis pagalvėmis iš gofruoto kartono polietilene.
O kiek maisto žiemai reikia dviems šeimoms avilyje PIONER?
Būsimai pagrindinei šeimai reikia 8 rėmų, iš jų du su duona, o buvusiai pagrindinei – 3 rėmai, iš kurių vienas su duona.
Jei tarprėmius padidinsim iki 16 mm, tai stiprioj šeimoj liks vietos 7 rėmams, du iš jų – su bičių duona. Taigi žiemai vienam aviliui reikia 7 rėmų su medum ir 3 su bičių duona. 10-čiai avilių – 70 rėmų medaus ir 30 rėmų bičių duonos, ir t.t.
Garantuotam žiemojimui mes siūlom vienai šeimai iš 10 nuo pavasario duoti 1:1 cukraus arba invertuotą sirupą. Šioj šeimoj veiks visi konvejeriai, bet pagrindinis bus maisto. Į sirupą bitės dadės 15-20 % nektaro ir iki rugpjūčio pradžios bitininkas turės 70-90 rėmų su maistu, garantuotai nesicukruojančio ir be lipčiaus, t.y. nepriklausomai nuo aplinkos sąlygų – aukščiausios kokybės.
10 avilių reikia 150-200 kg cukraus, o visas medus parduodamas.
Jei prie 25-30 kg medaus, sutaupyto uždarant apatinę laką, pridėsim 20-25 kg rugpjūčio mėn. medaus, tai 50 kg prekinio medaus iš vieno avilio PIONER bitininkas visada garantuotai gaus. Didieji medunešiai priklauso nuo oro ir nuo Jūsų. Mes neįskaičiuojam jaunos šeimos surinkto medaus, nors jis gali būti nemažas, o pajamas iš jo galima panaudoti bityno vystymui ar šeimos biudžeto papildymui.
Žiemojimui pagal naujus standartus reikia 4 kasečių (porėminė erdvė su apatine laka, atvira per visą rėmų plotį, vieta bičių kamuoliui (tušti rėmai), kasetė su maisto rėmais ir kasetė su viršutiniu apšiltinimu bei vandens paketu). Todėl avilyje PIONER 9 kasetės ir 9 aukštai.
Šeimos žiemoja visiškai vienodai, nežiūrint į tai, kad svoris skiriasi 3 kartus, nes vienodas bičių kiekis tarprėmiuose. 10 mm tarpas tarp rėmų kasetėse tik padeda bitėms judėti horizontalia kryptimi tarp rėmų. Savaime išsisprendžia dar viena problema.
Kam reikia vandens?
Spaudžiant dideliems šalčiams, kai tradicinio avilio išorėje oro drėgnumas krenta iki 20-30 %, avilio viduje oro drėgnumas krenta iki 50 %, kai norma 75-80 %. Bitės kvėpuodamos praranda drėgmę, pradžioj perteklinę, paskui būtiną, ištrokšta. Malšindamos troškulį, jos ima vartoti daugiau medaus, gauna bandens ir … daug šilumos. Kamuolys išyra, bitės ima ūžti. Bitininkas padidina ventiliaciją per lubas, pablogindamas bičių padėtį. Atskiros bitės greitai žūva ir tuo viskas baigiasi stipriai ir laimingai šeimai tradiciniame avilyje.
Kad taip neatsitiktų šeimoms avilyje PIONER, mes rekomenduojam duoti bitėms virinto vandens paketus. Bitininkas gali matyti, kaip bitės dėl šoninio apšildymo daro žiemojimo kamuolį stačiakampį – nuo priekinės kasetės sienos iki galinės ir nuo vieno šoninio apšiltinimo iki kito. Kiekvienam tarprėmyje – vienodas skaičius bičių ±100 vnt. Kamuolio storis (aukštis) – apie 200 mm. Virš kamuolio nusistovi apie +15
Maistas virš kamuolio visada šltas ir pasiekiamas bitėms be temperatūros šuolių, būdingų žiemojimui tradiciniuose aviliuose.
Per žiemą pagrindinė šeima (4 kg) sunaudoja apie 5 kg maisto, o “mažoji” (1,2 kg) – apie 1,5 kg maisto.
Bitės žiemoja labai ramiai, nereaguoja į apžiūras per stiklą. Apsiskraido tik stabiliai atšilus ir atsiradus pakankamai žiedadulkių ir medaus.
Motinėlės iškart pradeda dirbti maksimaliu režimu. Stimuliuoti jų sirupu nereikia, bitės baigia naudoti žiemos maistą lizde ir pradeda naudoti šviežias žiedadulkes ir nektarą.
Bitė, žiemojusi optimaliomis sąlygomis, neišsekinta rudenį perų auginimo ir cukraus perdirbimo, pavasarį išmaitina 2-2,5 lervutes vietoj savęs, tradiciniuose aviliuose – 1:1.
Praėjus mėnesiui po apsiskraidymo, pagrindinėj šeimoj bus apie 10 kg bičių ir 10-12 rėmų perų ir kiaušinėlių, o padedančioj šeimoj – apie 2 kg bičių ir 6-10 rėmų perų ir kiaušinėlių.
Bitidėj labai lengva pakelti temperatūrą iki 20-25°C ir palaikyti perų auginimo konvejerį.
Šalia visų minėtų konvejerių dar yra dauginimo technologija DONOR III su auginimo konvejeriu.
Per sezoną iš penkių avilių PIONER galima gauti 30-40 dešimties rėmų šeimelių. Pradedant antru sezonu, visuose aviliuose ima pilnu pajėgumu veikti visi konvejeriai. Tada pagrindinis medunešis tęsis visą sezoną ir bus įgyvendinta paskutinė XXI amžiaus bitininkystės norma.
Bitininkas turi džiaugtis ir eidamas į bityną, ir grįždamas iš jo.
Mes suprantam, kad bičių atžvilgiu esam dievai, mūsų valioj kurti naujas bičių šeimas ar jas sunaikinti (motinėles).
Todėl męs pasistengėm avilyje PIONER maksimaliai geras sąlygas bitėms vystytis ir gyventi.
Sprendžiant pagal juose gyvenančių bičių pajėgumą ir gyvybingumą, męs tvirtinam, kad jis geriausiai atitinka tikruosius gamtos įstatymus, nei visa tai, kas bitininkystėje buvo sukurta prieš tai. Maksimaliai atsižvelgta ir į bitininko poreikius. Greitos ir pilnos bekontaktės apžiūros, paprastas medaus nuėmimas bei avilio darbinio tūrio didinimas, šeimos sveikatos palaikymas aukščiausiame lygyje, pastovus apsirūpinimas “tara” per medunešius, galimybė reguliuoti konvejerius norimu greičiu ir kryptimi (6 bitininkystės technologijos), garantija visoms bitininkystės proceso dalims (žiemojimas, medunešis ir t.t.)
Pirmą kartą turime priešybių vienybę viename avilyje – ir be kovos.
Be to nuosekliai vyksta gaunamos kiekybės (koriai, bitės, medus, šeimos ir t.t.) perėjimas į naują bitininkavimo kokybę (medaus saugojimas, šeimų sveikata, gerėjantis emocinis mikroklimatas bityne ir bitininko šeimoje ir t.t.) Mes visas sąnaudas sumažinom 15-20 kartų bei pilnai išsprendėm visas bitininkystės problemas.
Vienintelė sąlyga – aviliuose PIONER reikia dirbiti atitinkamai pagal konvejerių ritmą (1,2 shemos), kitaip viskas grįžta į pradinį tašką.
Dabar, kai Jūs įsitikinot, kiek naujovių ir netikėtumų randate avilyje PIONER, norime priminti šio straipsnio pradžią ir pasakyt – “Niekada nesakyk “Niekada”".
Iš savo pusės mes siūlome trijų tipų avilių brėžinius ir šešias bitininkavimo technologijas juose pagal skirtingus medunešius.
Šiam straipsny papasakojom tik apie DONOR I, apie kitus – tik užsiminėm. Ateityje planuojam išleisti knygą su visais brėžiniais ir technologijom, su pasaulėžiūros pagrindais.
Mes pasiruošę konsultuoti perėjimo prie intensyvios bitininkystės klausimais bet kurio bitininkų susivienijimo bitininkus.
Paraiškas siūsti adresu:
143722, Московская область
Шаховской район
п/о Дор, д. Соколово, д. 5
Яковлеву Геннадию Геннадьевичу.
Prašome įdėti voką su atgaliniu adresu.
Sveiki.Gal kas galėtu parašyti apie šituos avilius atsilėpimą? kokia šio avilio kaina? kur galmėtu įsigyti? gal kas turit brėžinukus kaip ji pasigamint ? tautvyduxx@gmail.com
As jau pasidariau,tik dabar is bandyt reike.Pamatysim koksai bus efektas.
Tikrai labai idomus straipsnis, su sakykim bent jau man nauju ideju pliupsniu (nors esu matęs daugiauksčius avilius, bet čia šiek tiek kitaip).
Tikrai noreciau issamesnes informacijos. Ar tas kontaktas kur duotas su pastaba gali išspresti tokio avilio, sakykim nusipirkimo ar konkrečių brėzinių su statybinių medžiagu aprašymais gavimą?
Pavasari žadu atgaivinti iš vaikystė puoselėtą svajone (močiutė kaškada išmokė), bet daug jau pamiršau… tai va bitynas naujojoje sodyboje tikrai pradės gyvuoti, va tik klausimas koks?
Labai prašyčiau konkretesnės informacijos.
Pagarbiai,
Gal kas turite info apie sios avilius ,kaip pasigamint,ar nusipirkti,jei kas turite duokit kokias kordinates,kaip su jumis susisiekti. Danielius
143722, Московская область
Шаховской район
п/о Дор, д. Соколово, д. 5
Яковлеву Геннадию Геннадьевичу.
Prašome įdėti voką su atgaliniu adresu.
Is tikro sis straipsnis patalpintas tam, kad biciuliai permastytu savo naudojamas technologijas ar nepamirstu, kad tobulumui ribu nera. Beje, korpusai su langeliais Lietuvoje naudojami, sprendziant pagal gaunamo medaus kieki – labai sekmingai.
kur ir už kiek galima įsigyti šių stebūklingų avilių ?