Maitinimas žiemai
Jeigu bitės žiemai neturi pakankamai palikto medaus (sakysim, daug jo buvo išsukta) arba bičių lizde yra lipčiaus, kurį reikia pakeisti, tuomet vasaros pabaigoje jos maitinamos cukraus sirupu. Pagal atliktus tyrimus nustatyta, jog vidurinėje klimato juostoje, kuriai priklauso ir Lietuva, šį darbą geriausia atlikti rugpjūčio mėn. Pietiniuose kraštuose tai galima padaryti ir vėliau. Su bičių maitinimu cukraus sirupu delsti negalima. Geriau tai padaryti tuoj pat, išsukus pagrindinio medunešio medų, nes vėlai pamaitintos bitės gali nesuspėti cukrinį medų invertuoti ir uždengti vaško dangteliais. Jis gali pradėti kristalizuotis, o, prisitraukęs drėgmės, net fermentuotis, t.y. pradėti rūgti. Prarūgęs medus bitėms labai kenksmingas.
Papildyti bičių maisto atsargas geriausia kokybišku daugiarūšiu medumi, kuris buvo surinktas bei užakiuotas pavasarį ar vasaros pirmoje pusėje, o koriai su juo saugomi sandėlyje. Pilni Dadano rėmelio medaus koriai sveria apie 3,5-4 kg. Jie gali būti statomi bičių lizdo galuose dengiamaisiais. Jeigu viduriniuose koriuose trūksta maisto (korių viršuje yra juostelė medaus, o toliau tušti), tuomet bites reikia maitinti cukraus sirupu. Kai bitėms paliekama medaus, joms papildomai turėtų užtekti 8-10 kg cukraus. Buvo tirtas cukraus sirupui gaminti imamas medaus ir vandens santykis. Tirti 1:1, 2:1 ir 3:2 koncentracijos sirupai. Paaiškėjo, kad 10-tą dieną
1:1 koncentracijos sirupas buvo invertuotas 54% , 2:1 – tik 42,7% ir 3:2 – 52%. Taigi pastebėta, kad sunkiausia bitėms invertuoti 2:1 koncentracijos cukraus sirupą. Toks sirupas, kuriame yra 2 dalys cukraus ir 1 dalis vandens, labai tirštas. Jame invertavimo procesas vyksta lėčiau, be to, ir bitėms sunkiau jį apdoroti, nes jis greitai gali susikristalizuoti.
Bitės, imdamos cukraus sirupą, jį papildo invertazės fermentu, kuris sacharozę skaldo į gliukozę ir fruktozę pagal formulę: C12H22O11 + H2O = C6H12O6 + C6H12O6;
Gliukozės ir fruktozės formulės panašios, tačiau šie monosacharidai skiriasi savo molekulių struktūra.
Stiprioms bičių šeimoms žiemai reikėtų palikti apie 26-30 kg maisto. Cukriniu medumi jos maitinsis pirmoje žiemos pusėje. Kadangi cukruje nėra kietųjų medžiagų, bičių tiesiojoje žarnoje susikaups mažiau ekskrementų. O kai bitės pavasarį pradės auginti perus, jos pasieks korius su medumi, kuriame yra nemažai bioaktyviųjų medžiagų, reikalingų perams auginti.
Kai bitės maitinamos rugpjūčio mėn., jos suspėja cukraus sirupą gerai invertuoti, perdirbti į cukrinį medų ir uždengti vaško dangteliais. Jį perdirba senos vasaros bitės. Jeigu bitės maitinamos vėliau (pvz., rugsėjo viduryje ar net spalio mėn.), perdirbant cukraus sirupą dažnai dalyvauja ir žiemos bitės, kurios priverstos naudoti fermentus, skirtus pavasario perų maistui gaminti. Be to, kaip tvirtina literatūriniai šaltiniai, vėlai rudenįį korius supiltas cukrinis medus gali likti žiemai neužakiuotas ir pakankamai gerai neinvertuotas, kuris žiemos metu gali susicukruoti.
Vieni specialistai siūlo bites maitinti didelėmis sirupo dozėmis, po 4-5 litrus, kurie supilami į maitintuves vakare, kiti mažesnėmis, kad bitės jį geriau invertuotų ir papildytųįvairiais fermentais. Nepatartina bites maitinti dienos metu, nes tai gali sukelti bičių vagiliavimą.
Iki šiol išsakomos skirtingos nuomonės apie cukraus sirupo parūgštinimą. Kaip žinoma, bitės, naudodamos fermentus, sugeba pačios cukraus sirupą parūgštinti iki reikiamos koncentracijos. Bičių maistą rūgštis apsaugo nuo įvairių mikroorganizmų (rūgščioje terpėje bakterijos nesidaugina). Norint racionaliai išspręsti šią dilemą (rūgštinti ar ne?), siūloma rudenį cukraus sirupą parūgštinti, imant 0,3 g acto esencijos vienam kg arba 3 g 10 kg cukraus sirupo. Pavasarį, po bičių apsiskraidymo, bites maitinant gydomuoju cukraus sirupu, rekomenduojama imti 3 g acto esencijos 1 kg cukraus. Toks cukraus sirupas pavasarį apvalo bičių organizmą nuo per žiemą susikaupusių mikroorganizmų, bitės tampa sveikesnės, žvalesnės, energingesnės.
Rugsėjo pabaigoje patikrinamos bičių maisto atsargos žiemai: ar pakankamai jo yra, ar visas uždengtas vaško dangteliais, ar yra centriniuose koriuose tuščių akelių bičių kamuoliui formuoti? Patartina patikrinti dengiamuosius korius. Jeigu dengiamieji koriai ištuštėję – tai ženklas, jog bitėms žiemai trūksta maisto. Gal jos buvo apvogtos kitų bičių? Kai centriniuose koriuose bitėms trūksta maisto, jos perneša medų iš dengiamųjų korių. Visuomet reikia turėti sandėlyje atsarginių korių su medumi, kuriais galima pakeisti ištuštėjusius korius. Pilni koriai su medumi statomi iš abiejų lizdo pusių kaip dengiamieji.
Bitininkas dr. Algirdas Amšiejus:
– Cukraus sirupas bitėms būtinas papildomai mitybai prieš joms užmiegant žiemos miegu. Visiškai žiemojimo atsargoms netinkamas vien grikių, rapsų, viržių ir miško (lipčiaus) medus. Didžiąją jo dalį reikia keisti sirupu.
Kiekviename avilio koryje turi būti ne mažiau kaip 2 kg maisto (sirupo ir medaus mišinio). Maistas kiekviename koryje turi būti paskirstytas vienodai, kad bičių lizdas nepasidalytų į dvi grupes.
Patyrę bitininkai korius maistu užpildo iš akies, o mažiau patyrusieji gali pasverti korį su mažiausiu kiekiu medaus, atmesti tuščio korio svorį (apie 0,7 kg) ir trūkstamą kiekį užpildyti sirupu.
Jo gamybai tinka tik pirmos rūšies cukrus. Jokių būdu nenaudokite rudojo, konditerijai skirto cukraus. Nuo jo bitės gali sunegaluoti.
Nepatarčiau naudoti cukranendrių cukraus. O štai paprastų runkelių baltasis cukrus puikiausiai tinka.
Sirupo gamybai reikia trijų dalių cukraus ir dviejų – vandens. Pavyzdžiui, paėmę 3 kg cukraus, naudojame 2 litrus vandens. Vandenį užviriname, palaukiame, kad nusėstų nuosėdos ir vanduo taptų minkštas. Tada jame tirpiname cukrų.
Aš laikausi nuomonės, kad dar reikia įpilti acto esencijos – 10 kg cukraus naudoju vieną šaukštą arba 30 g rūgšties. Juk medus turi rūgšties, todėl bitės geriau virškina medui rūgštingumu artimesnį sirupą nei vien saldųjį.
Dabar bitininkai gali įsigyti bitėms paruošto maisto, kuris importuojamas iš Vokietijos. Jis manęs nenuvylė, todėl pats sirupo jau negaminu. Joks kitoks konditerijai skirtas sirupas, mano įsitikinimu, netinka.
Nauji komentarai