>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Vandens ir riebalų  kiekis

Vandens ir riebalų  kiekio kitimas bitės kūne žiemojimo periodu

biteItin svarbus etapas bičių šeimos gyvenime- pasiruošimas žiemojimui ir žiemojimas. Šiuo periodu iš pagrindų keičiasi šeimos gyvenimo būdas,  vyksta bičių organizmo fiziologinia pokyčiai. Todėl bičių organizmo fiziologijos tyrimai žiemos ir ankstyvo pavasario periodu leidžia prognozuoti tolesnę šeimos būklės ir vystymosi dinamiką.

Pasiruošimo žiemojimui periodu bitės organizme padidėja rezervinis azotinių medžiagų kiekis, pakinta riebalų, glikogeno ir vandens kiekis, galinėje žarnyno dalyje padidėja katalizės fermento kiekis, vyrauja su dehidrogenazės fermentu vykstantys medžiagų apykaitos procesai.

Skirtingos bičių rasės pasižymi charakteringais fiziologinių pokyčių žiemojimo periodu ypatumais. Pavyzdžiui, pietinių rasių bičių katalizės fermento, atsakingo už ekskrementų konservavimą, aktyvumas mažesnis, nei geriau žiemojančių šiauriečių.

Vienas iš svarbiausių veiksnių bičių žiemojime – sezoninis vandens ir riebalų pokytis jos kūne. Vanduo – pagrindinis gyvoje lastelėje vykstančių biocheminių procesų komponentas. Bitės organizme vanduo būna dviejų formų – laisvas (nesurištas biopolimerų, prieinamas fiziologiniams ir biocheminiams procesams) ir surištas (su nedideliu molekuliniu paslankumu).

Pasiruošimo žiemojimui periodu bitės organizme mažėja laisvo vandens kiekis, nes laisvas vanduo užšala 0 °C temperatūroje, o tai gali pražudyti bitę. Todėl laisvas vanduo surišamas. Surišto vandens užšalimo temperatūra apie -40 °C.

Riebalai – nepaprastai svarbus bičių žiemojimo faktorius. Tai papildomos maistinių medžiagų atsargos, kurios žiemą aktyviai naudojamos. Besiruošiančios žiemai bitės riebalus kaupia riebaliniam sluoksnyje, esančiame tarp chitininės dangos ir vidaus organų.

Tyrimo metu buvo stebimas sezoninis riebalų ir vandens pokytis Kaukazo pilkosios bitės organizme Krasnodaro krašte. Iš skirtingų rajonų bitynų nuo lapkričio iki balandžio buvo imami bičių pavyzdžiai (po 50 vnt.) ir tiriamas vandens ir riebalų kiekis.

Laisvo vandens kiekis buvo nustatomas analitiniu būdu, imant skirtumą tarp nedžiovintų ir džiovintų jaunų bičių masės. Buvo tiriami medunešės bitės pilveliai, nes būtent šioje kuno dalyje būna daugiausiai vandens. L.Morevos (2004 m.) duomenimis, būtent šioje kūno vietoje pastebimi charakteringi sezoniniai vandens kiekio pokyčiai. Riebalų kiekis bitės kūne buvo nustatomas ekstrahacijos metodu.

Nuo gruodžio pradžios laisvo vandens ir riebalų kiekis bitės kūne palaipsniui mažėjo. Laisvas vanduo buvo surišamas, o riebalai naudojami kaip atsarginis medžiagų šaltinis žiemojimo metu. Neigiamas žemos temperatūros poveikis priklauso pirmiausia nuo riebalų, sukauptų padidinto baltymingo maitinimo rudenį metu, sunaudojimo. (Moskalenka, 1982)

Tyrimai parodė, kad besiruošiančios žiemoti bitės kūno masė didėja, o drėgmės kiekis jos kūne mažėja. Bitės kūno masė didėja dėl maistinių medžiagų atsargų, labai reikšmingų bičių žiemojimui, kaupimo.

Žieminės bitės įgauna savybę ilgai gyventi ir išgyventi nepalankiomis sąlygomis. Laisvo vandens mažėjimas liudija apie jo perėjimą į surištą būseną. Daugiausiai jo būna riebaluose.

Vandens kiekis bitės kūne pagal metų laikus

Rodiklis

vasaros bitės

rudeninės bitės

žiemos bitės

pavasarinės bitės

drėgna masė

2340 2568 3780 2568

sausa masė

505 723 1324 1778

vanduo

78,4 71,4 64,9 69,2

Riebalų kiekis bitės kūne mažėja nuo gruodžio ir minimalų vasario-gegužės mėnesiais pasiekia minimalų kiekį. Šiuo metu Krasnodaro krašte bičių šeimose atsiranda pirmieji perai, todėl didelė dalis maistingų medžiagų naudojamos jiems auginti ir saviems fiziologiniams procesams.

Pradedand balandžiu, riebalų bitės kūne ima daugėti. Tai sąlygoja pirmųjų žiedadulkių atsiradimas, kuriomis bitės atstato riebalų atsargas organizme. Kadangi bitės augina perus, joms būtina atstatyti per žiemą sunaudotų riebalų atsargas. Galimybė ankstyvą pavasarį atstatyti riebalų atsargas sąlygoja intensyvų perų auginimą. Gegužės mėnesį pakilus temperatūrai, bitės kune padidėja ir vandens kiekis. Maksimamalus riebalų kiekis bitės kūne pasiekiamas birželio mėnesį. Lyginant su vasario-gegužės mėnesiais, jis didesnis mažiausiai 2,4 karto (Moreva, 2006).

Taigi, šie vandens ir riebalų kiekio bitės organizme ypatumai žiemą ir ankstyvą pavasarį lemia žiemojimo sėkmę. Kaukazo pilkųjų bičių fiziologinio stovio tyrimas žiemą ir ankstyvą pavasarį parodė, kad vandens ir riebalų kiekio pokyčiai tarpusavyje susiję. Vienos medžiagos kiekio nuokrypis nuo normos daro reikšmingą įtaką kito kiekiui.

L.Moreva

M.Kozub

http://www.beejournal.ru

Komentuoti