>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Maistas ar vaistas

 Medus – maistas ar vaistas?

Paties žodžio medus kilmė siejama su bitės pavadinimu: bitė lotyniškai mel; graikiškai - melissa.  Medus sanskritiškai-madhu, lotyniškai mel, prancūziškai – miel, graikiškai – meli, slaviškai – med, miod ir t.t. Tik nedaugelyje kalbų pavadinimas kitoks: vokiškai – Honig., angliškai - honey; švediškai – honning., nyderlandiškai – boning., armėniškai – megra; o totoriškai – bal. Keistoka, kad lietuviškai ir latviškai medaus pavadinimas labai panašus i tolimos šalies Irano pavadinimą modu.  Kaip paties medaus žodžio kilmė, taip ir medaus vartojimo nurodymai mus pasiekė iš senų tautų.Dar didysis graikų gydytojas Hipokratas (377 m.pr.Kr.) nurodė, kad vynas ir medus žmonėms teikia didelę reikšmę.
Iki mūsų laikų natūralus bičių medus buvo vartojamas kaip saldus maistas.  Juk cukraus gamyba atsirado neseniai.  Kartu kaupėsi padavimai ir aprašymai, kaip medų vartoti liaudies medicinoje.  Detaliau, kaip medų vartoti, nurodo gydytojai.  Tačiau nors kelis liaudiškus patarimus, kurių autentiškumas neabejotinas, galima paminėti.
Negausiai 3-4 asmenų šeimai vienos bičių šeimos medaus produkcijos pakanka metams.  Kitą medų galima realizuoti.  Mat žmogui per metus pakanka iki 2 kg medaus.
Medus dažniausiai vartojamas kaip desertas arba gydomasis produktas.  Retieji medaus junginiai, fermentai, vitaminai ir organinės rūgštys teigiamai veikia žmogaus nervus.  Pavyzdžiui, nervingiems, turintiems padidintą skrandžio rūgštingumą, siūloma profilaktiškai tris kartus kasdien 2 val. pries valgį išgerti po du valgomuosius šaukštus medaus.  Jis ištirpinamas šiltame vandenyje, piene ar arbatoje.  Dalis bitininkų vietoj cukraus vartoja medų jau seniai.  Turintiems mažą rūgštingumą medus ištirpinarnas šaltame vandenyje ar kituose skysčiuose ir išgeriamas prieš valgi bent du mėnesius.
Kai kam gali būti prieinamas ženšenio šaknies ir medaus antpilas, kinų vartojamas nuo neatmenamų laikų kaip amžių ilginanti priemonė.
Kai kas namuose augina arbatinį grybą, mėgsta rūgtelėjusi gėrimą. Tyrimai parodė, kad saldinant grybui arbatą (5% cukraus + 5% medaus), kai pusė dedama medaus, joje vitamino C padaugėja iki 7 kartų.
Gydytojas D.Džarvis (1988) nurodė, kad medus padeda užmigti.  Tiems, kurie naktį sunkiai užmiega arba užmigę greitai prabunda, pataria po vakarienės užsigardžiuoti šaukštu medaus.
Seniai žinoma medaus, ypač liepinio, reilkšmė peršalusiems.  Siūlomas receptas kostintiems.  Viena citrina pavirinama 10 min., kol suminkštės odelė.  Sultys išspaudžiamos į stiklinę.  Vietoj citrinos tinka toks pat kiekis obuolinio acto. lpylus du valgomuosius šaukstus glicerino, išmaišoma  iki stiklinės viršaus pripilama skysto medaus, išmaišoma. Kostint silpnai, prieš naktį rekomenduojama arbatinis šaukštelis mišinio.  Jei kosulys stipresnis, dozės gali būti didinamos.  Siūloma gydomoji priemonė naudinga tiems, kuriems kitos nepadeda.  Nurodytas mišinys nesukelia alergijos, jį gali vartoti ir maži.
Prieš lydant meduotus vaško dangtelius nuo medaus narvelių, pirmiausia reikia juos kramtyti kaip kramtomąją gumą, žinoma, vaško neišspjauti, o surinkti.  Seilės tirpina aktyviąsias vaško medžiagas, gerėja dantys, o svarbiausia – kramtomas vaškas su medumi profilaktiškai veikia kyėpavimo takus.  Gydytojai teigia, kad jaunuoliai, iki 16 metų kramtę medų su koriais, praktiškai neserga sloga ar kitais višutinių kvėpavimo takų susirgimais.  Todėl pradedančiam patartina įsigyti keletą sekcijinių rėmelių koriniam medui pasigaminti. Į magazino rėmą telpa keturios sekcijos.  Iš pradžių jos pripildomos dirbtinių korių, sumontuojamos ir dedamos i magaziną.
Neturint sekcijinių rėmelių, galima naudoti ir tamsius korius.  Mūsų protėviai valgė meddų su koriais ir duonele.  Galbūt ir su perais, dėl to ilgai išgyvendavo su sveikais dantimis.

2 komentarai apie Maistas ar vaistas

  • Tokios firmos “Korio laboratorija” jau nebėra. Jos gyvavimas skandalingai baigėsi 2009 metais. Verslą perėmė kita firma, kuri dengiasi “KORIO medus” logotipu.

  • skaitytoja

    Daug metų valgau medų, tačiau nemaniau, kad tokie medaus pardavėjai, kaip ,,Korio laboratorija” pardavinėja nekokybišką medų. Dar nepasibaigus galiojimo laikui,medus indelyje surūgo, suputojo ir išbėgo per indo viršų. Medus buvo pirktas ,,Maximoje” per išpardavimą. Tai kokiu medumi prekiauja ,,Korio laboratorija”??? Daugiau nepirksiu ,,Korio” medaus ir kitiems nerekomenduosiu pirkti.

Komentuoti