>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Pienelis

 BIČIŲ PIENELIS

SUDĖTIS
Bičių pienelis – bičių darbininkių priešakinių žandų ir ryklės liaukų sekretas, šiuo metu daug kam žinomas bičių produktas. Tai gelsva, aitri, rūgštoka tyrelė. Ją pašarminus pro mikroskopą galima matyti įvairių priemaišų – žiedadulkių, vaško trupinėlių, smulkių augalų dalelių ir kt., iš ko galima atskirti tikrą bičių pienelį nuo falsifikuoto.
Didžiausią bičių pienelio dalį sudaro vanduo. Be to jame randama 11,15% baltymų, 8,94% angliavandenių, 5,61% riebalų ir 0,81% mineralinių medžiagų. Baltymus sudaro albuminai ir globulinai.Randamos visos žmogaus organizmui būtinos amino rūgštys,kurių dalis laisvos, dalis surištos.Angliavandenius sudaro 5 cukrūs, išskirta visa eilė disacharidų, glikopeptidų, 16 riebiųjų rūgščių, randama daugelis mikroelementų, visi B grupės vitaminai, vitamino C, vitamino A provitamino – karotino, pantoteno rūgšties.
VARTOJIMAS

Bičių pienelis ypatingai vertinamas dėl stimuliuojančio poveikio – pagerėja savijauta, darbingumas, pagyvenę žmonės darosi žvalesni, pagerėja jų jutimo organų funkcija.Teigiamai veikia sergant bronchine astma, smegenų kraujagyslių ateroskleroze, esant lėtiniam širdies vainikinių kraujagyslių nepakankamumui, po miokardo infarkto, sergant kai kuriomis nervų ir odos ligomis, esant vaikų lėtiniams virškinimo sutrikimams bei hipotrofijai, teigiamai veikia klimakterinių distonijų atveju, pooperaciniu laikotarpiu, gydant nudegintas žaizdas, burnos uždegiminius procesus, stiprinant organizmo atsparumą radioaktyviems spinduliams, taikant juos gydymui.
Gydymui naudojamas iš motininių akučių surinktas bičių pienelis, maisto racionui papildyti galima vartoti bičių pienelį iš traninių akučių. Rekomenduojama vartoti 15 -30 dienų, suaugusiems 50 – 200 mg, vaikams 10 – 50 mg per dieną. Veiksmingiausias ir greičiausiai įsisavinamas kai laikomas po liežuviu.
DĖL DIDELIO LYTINIO HORMONO KIEKIO NEPATARIAMA VARTOTI PAAUGLIAMS LYTINIO BRENDIMO LAIKOTARPIU
RINKIMAS
Besiruošiančioj spiest šeimoj laikinai pašalinama motinėlė, išlaužomi spietiminiai narveliai, iš kurių išrenkamas pienelis. Po trijų parų išlaužomi gelbėjimosi narveliai, išrenkamas pienelis, dar po trijų parų darbas pakartojamas, bet paskutinis pienelis jau nevisavertis. Šeimai gražinama motinėlė arba keičiama nauja. Tai paprasčiausias būdas. Specializuotuose ūkiuose daromos dirbtinės akelės, į kurias perkeliami kiaušinėliai (kaip auginant motinėles), bet reik atmint, kad tik pirmos ir antros kartos pienelis yra visavertis. Iš 5 – 6 motininių lopšelių galima surinkti vidutiniškai 1 gr pienelio.

LAIKYMAS

Grynas bičių pienelis laikomas stikliniuose indeliuose po 5 – 15 gr -5 C temperatūroje. Galima išmaišyti meduje – 1 dalis pienelio, 10 dalių medaus ir laikyti vėsioje patalpoje

 BIČIŲ PIENELIS

dr. Algirdas Baltuškevičius

Istoriniai duomenys

Bičių pienelis – palyginti gana naujas bičių produktas. Pirmasis jį aprašė ir rekomendavo žmonėms gydyti R.Šovenas dar 1922 metais. Tačiau tik nuo 1955 metų pradėta nuosekliau šį produktą tyrinėti ir naudoti maisto pramonėje, medicinoje bei kosmetikoje. Buvo net galvojama, kad bičių pienelis yra „gyvenimo eleksyras” arba „atjauninanti medžiaga”. Dėl to jis buvo pradėtas vadinti „karališkąja žele” arba XX amžiaus superproduktu. Tačiau atlikus fizinius, cheminius ir fiziologinius bičių pienelio tyrimus, paaiškėjo, kad tai ne „stebuklingas vaistas”, o labai koncentruotas, pilnavertis, biologiškai aktyvus produktas, turintis daug vertingų maistinių medžiagų, atitinkančių subalansuotos mitybos reikalavimus. Ypač vertina bičių pienelį Japonija ir Kinija. Jeigu 1965 metais Japonijoje buvo suvartota 3 tonos bičių pienelio, tai 1985 šios šalies bičių pienelio poreikis išaugo iki 180 tonų. Japonai dažniausiai vartoja natūralų bičių pienelį ir sumaišytą su medumi. Jie teigia, kad vartojant 500 mg bičių pienelio per dieną visiškai pakanka išsaugoti gerą žmogaus savijautą. Aišku, pati Japonija viso jai reikalingo bičių pienelio kiekio pasigaminti negali, todėl ji tapo stambiausia šio produkto importuotoja. Daugiausia jo importuoja iš Kinijos. 1993 metų duomenimis, Kinija vidutiniškai per metus pagamina apie 1000 tonų bičių pienelio. Ji užima pirmą vietą pasaulyje pagal medaus ir bičių pienelio eksportą. Daugiausia bičių pienelio eksportuoja į Japoniją, JAV ir kitas kaimynines Azijos šalis.
Bičių pienelis yra bičių darbininkių žandų ir ryklės liaukų sekretas, kuriuo maitinamos lervutės ir bičių motina. Tai rūgštoka, grietinės konsistencijos, balta su gelsvu atspalviu specifinio aitroko skonio, biologiškai aktyvi medžiaga. Ir mūsų respublikoje yra gerų bitininkų specialistų, kurie moka surinkti pakankamą kiekį kokybiško bičių pienelio. Jis, tinkamai paruoštas, gali patenkinti mūsų gyventojų poreikius.
Natūralus bičių pienelis turi 65 proc. vandens ir 35 proc. kitų medžiagų: 9-19 proc. baltymų, 9-18 proc. angliavandenių, 4-6,5 proc.riebalų, iš jų 16 riebalinių rūgščių. Baltymuose yra 22 nepakeičiamos amino rūgštys, t.y. tokios, kurių žmogaus organizmas pats negamina, o privalo gauti su maistu. Bičių pienelyje yra beveik visi B grupės vitaminai, taip pat vitaminai C, A, D, PP, E, pantoteno ir folinė rūgštys. Tokių svarbių biologinių medžiagų kaip vitaminas B5 (pantoteno rūgštis) pienelyje yra daugiausia. Jame gausu mineralinių medžiagų, ypač geležies, sieros, magnio, mangano, kalcio, cinko, kobalto. Bičių pienelis turi daug hormonų, acetilcholino ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Be to jam būdingos bakteriostatinės ir baktericidinės savybės. Todėl šviežias bičių pienelis naikina stafilokokus, streptokokus ir net gripo virusus. Tarp kitų biologiškai aktyvių medžiagų, esančių bičių pienelyje, paminėtina deceninė rūgštis. Neseniai kinų mokslininkai vieną jų išskyrė ir pavadino 10-HDA (10-hidroksi-trans-2-deceninė rūgštis), kuri, autorių tvirtinimu, stabdo piktybinio naviko vystymąsi.

Bičių pienelio sudėtis

Ar galima su bičių pieneliu išgydyti piktybinį naviką?
Dar iki šiol nėra vieningos nuomonės apie bičių pienelio poveikį piktybiniams navikams. Kai kurie japonų mokslininkai teigia, kad bičių pieneliu galima išgydyti daug žmonių, sergančių piktybiniais navikais. Kiti autoriai mano, kad bičių pienelis kaip biostimuliatorius tik prailgina sergančio vėžiu
gyvenimą. Dar kiti autoriai, atlikę kruopščius eksperimentinius tyrimus, teigia, kad didelės (virš 500 mg) bičių pienelio dozės gali skatinti piktybinio naviko augimą, o įprastos dozės (50-200 mg per dieną) neturi jokio skatinančio poveikio.
Įvertinę japonų, kiniečių ir kitų autorių naujausius literatūrinius duomenis, galima teigti, kad sergančiuosius piktybiniais navikais visiškai pagydyti bičių pieneliu negalima. Sergant šia liga, įprastos bičių pienelio dozės yra nekenksmingos.

Bičių pienelio gydomosios savybės
Natūralus bičių pienelis tonizuoja žmogaus organizmą. Jis dažniausiai vartojamas kaip pagalbinė žmogaus organizmą stiprinanti priemonė kartu su kitais medikamentais. Bičių pienelis gerina bendrą organizmo būklę, apetitą, skatina medžiagų ir reguliuoja lipidų apykaitą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, gerina širdies darbą, reguliuoja kraujo spaudimą, stiprina regėjimą, tolina senatvę, didina lytinį pajėgumą, lengvina klimakso reiškinius, skatina žindyvių pieno gamybą (laktaciją), padeda atsilikusių vaikų fizinei ir protinei raidai.

Bičių pienelio vartojimo būdai
Vartojantiems bičių pienelį reikia prisiminti: geriausiai organizmas jį įsisavina tiek natūralų, tiek išleidžiamą tabletėmis, jei jis laikomas po liežuviu iki tol, kol visiškai ištirps ir bus nurytas su seilėmis. Japonai siūlo vartoti bičių pienelį, sumaišytą su medumi santykiu l: 100 po arbatinį šaukštelį 2-3 kartus per dieną prieš valgį. Mūsų bitininkai gamina ir pateikia vartotojui natūralų bičių pienelį, sufasuotą į buteliukus po 5 ar 10 gramų. Šį buteliuką reikia laikyti šaldytuvo šaldymo kameroje. Prieš vartojimą buteliuką, išėmus iš šaldymo kameros, reikia palaikyti 2-3 min. kambario temperatūroje ir su stikline mentele paimti ryžio grūdo dydžio gabalėlį, kurį reikia padėti po liežuviu, o buteliuką vėl įdėti į šaldytuvą. Suaugusiam skiriama nuo 50 iki 200 mg bičių
pienelio per dieną. Ryžio grūdo dydžio pienelio gabalėlis sveria maždaug 80-100 mg. Todėl natūralų bičių pienelį patartina vartoti 2 kartus per dieną po valgio. Jau pagamintas ir išleidžiamas natūralus bičių pienelis tabletėmis po 70 mg kartu su gliukoze. Šias tabletes reikia vartoti 3 kartus per dieną. Vaikams galima vartoti liofilizuotą bičių pienelį (apilaką), gaminamą tabletėmis po 10 mg. Vaikams bičių pienelio paros dozė, priklausomai nuo amžiaus, skiriama nuo 10 iki 50 mg. 1-2 metų vaikams, kurie dar nesugeba laikyti tabletės po liežuviu, bičių pienelis vartojamas gydant žvakutėmis per tiesiąją žarną. Užsienyje yra išleidžiamas bičių pienelio preparatas ampulėmis po 40 mg, kuris gali būti leidžiamas į raumenis.
Gydymo ir profilaktikos tikslais bičių pienelis vartojamas vieno mėnesio periodais. Su vieno mėnesio pertrauka jo vartojimą galima pakartoti kelis kartus per metus, ypač žiemą ir pavasarį.

Ligos, kurių metu vartojamas bičių pienelis
Dažniausiai bičių pienelis vartojamas vaikų ligoms gydyti. Latvijos medikai turi didelę patirtį, gydant bičių pieneliu vaikus, sergančius lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis su hipotrofijos požymiais. Jiems, vartojant bičių pienelį, greičiau pagerėja apetitas, padidėja kūno masė, sumažėja arba pranyksta hipotrofijos požymiai, gerėja miegas, pranyksta nervingumo reiškiniai. Bičių pienelis vartojamas ir bronchinei astmai gydyti. Šiais atvejais (ne tik vaikams, bet ir suaugusiems) bičių pienelyje esantis acetilcholinas pasižymi bronchus plečiančiomis savybėmis.
Bičių pienelio biostimuliuojantis ir tonizuojantis poveikis turi reikšmės, gydant įvairias širdies ir kraujagyslių ligas. Ypač jis efektyvus ankstyvos smegenų kraujagyslių aterosklerozės atvejais su pastebimais neurovegetaciniais požymiais. Tokie asmenys, vartodami bičių pienelį, tampa žvalesni, dingsta jų nervingumas, galvos skausmai, pagerėja atmintis ir regėjimas.
Bičių pienelis, kaip produktas, mažinantis cholesterolio kiekį, yra efektyvus ir lėtinio širdies ir kraujagyslių nepakankamumo, o taip pat ir poinfarktinės reabilitacijos atvejais. Su bičių pieneliu galima reguliuoti tiek padidėjusį, tiek sumažėjusį arterinį kraujo spaudimą, todėl juo gydoma vegetacinė distonija, kurios metu gali būti padidintas ar sumažintas kraujo spaudimas. Tikros ir pastovios hipertonijos atvejais bičių pienelis mažai efektyvus. Jis teigiamai veikia, gydant kojų arterijų susiaurėjimo (endar-terito) ligas, plečia kraujagysles, dėl to gerėja kojų odos ir nagų mityba, nyksta pėdos gangrenos pavojus. Pastebėta, kad bičių pienelis, reguliuodamas medžiagų apykaitą ir atpalaiduodamas kraujagyslių spazmus, tinka vartoti ir sergantiems cukralige, ypač tada, kai yra kraujagyslių ir periferinių nervų sistemos pažeidimo požymių. Kai kurie autoriai pastebėjo, kad, sergant cukralige ir vartojant bičių pienelį, sumažėja cukraus kiekis kraujyje, nes bičių pienelis didina insulino stabilumą.
Bičių pienelis teigiamai veikia, gydant lėtines kepenų ir virškinamojo trakto ligas (gastritus, opaligę). Jis ypač rekomenduojamas vartoti po sunkių chirurginių operacijų ir traumų – greičiau normalėja virškinimas, ligonis greičiau stiprėja, tampa žvalesnis.
Beveik visais čia paminėtais atvejais, o ypač klimakterinės neurozės metu bičių pienelį patartina vartoti kartu su žiedadulkėmis.
Bičių pienelio tepalas ar su juo pagaminti kremai vartojami odos ligoms gydyti ir kosmetikoje. Šiuo tepalu ar kremu galima gydyti seborėjos egzemą, žvyneline ligą (psoriazę), neurodermitus. Bičių pienelio tepalą galima vartoti net gripo profilaktikai ir slogai gydyti, tepant nosies gleivinę 3-5 dienas 2-3 kartus per dieną. Kremai su bičių pieneliu kaip kosmetinė priemonė minkština veido ir rankų odą, naikina veido šlakus, gerina odos mitybą.

Bičių pienelio preparatai
Lietuvoje UAB ”Medicata Filia” (lot. gydančioji duktė) gamina 50 arba 70 mg natūralaus bičių pienelio tabletės. Natūralus bičių pienelis adsorbuotas bevandene gliukoze.
Preparato forma: 20 tablečių po 0,5 g tamsaus stiklo indelyje.
Paskirtis: bendram organizmo stiprinimui. Tai yra natūralus bičių hormonų ir vitaminų kompleksas, vartojamas kaip pagalbinė priemonė sergant lėtinėmis ir uždegiminėmis ligomis. Jis padeda atsigauti po ligos, lėtina senėjimo procesus, padeda atsinaujinti žmogaus audinių lastelėms, sustiprina imunitetą.
VARTOJIMAS: vartoti suaugusiesiems po 1 – 3 tabletes per dieną. Tabletę laikyti po liežuviu, kol ištirps, kadangi aktyviosios medžiagos gerai rezorbuojasi per burnos gleivinę, o skrandžio sulčių rūgštys jas inaktyvuoja.
Bendram organizmo stiprinimui:
suaugusiam žmogui rekomenduojama paros dozė yra 30 mg,;
paros dozė vaikams – apskaičiuojama pagal Harnako formulę:
Iki 1 metų – 1/8–1/12 vienkartinės paros dozės
Nuo 2 iki 3 metų – 1/6–1/8 vienkartinės paros dozės
Nuo 3 iki 4 metų – 1/4–1/6 vienkartinės paros dozės
Nuo 4 iki 7 metų – 1/3 vienkartinės paros dozės
Nuo 7 iki 14 metų – 1/2 vienkartinės paros dozės
Nuo 14 iki 25 metų – 1 vienkartinė paros dozė
Kurso trukmė 15 dienų.
KMU profesorius A.Gendrolis sukūrė ir aprobavo du kompleksinius bičių pienelio preparatus – tai medaus ir bičių pienelio mišinys, kurį gamina UAB „Korio laboratorija”. Jis sufasuotas į 200 g talpos stiklainius, yra vartojamas kaip organizmo stimuliatorius sergant lėtinėmis bei dažnai besikartojančiomis ligomis, esant protiniam ir fiziniam pervargimui, vaikų augimo procesams skatinti, imuninei sistemai stiprinti, vyrų potencijai skatinti. Kitas kompleksinis bičių pienelio preparatas, kurį gamins J.Jankausko
personalinė įmonė, pavadintas prolakmeliu. Į jo sudėtį įeina 92 proc. medaus, 3 proc. natūralaus bičių pienelio ir 5 proc. propolio ekstrakto. Jis taip pat sufasuotas į 200 g talpos stiklinius indelius, rekomenduojamas vartoti sergant kvėpavimo takų ligomis, kaip imunostimuliatorius, padidėjus peršalimo rizikai, esant bendram organizmo išsekimui, aterosklerozės profilaktikai. Jis taip pat gerina lytinį pajėgumą ir reguliuoja klimakterinius reiškinius. Abu čia paminėti kompleksiniai preparatai suaugusiems patartina vartoti po 1-2 arbatinius šaukštelius prieš pusryčius ir prieš pietus sučiulpiant. Vaikams iki 10 metų amžiaus po puse arbatinio šaukštelio sučiulpiant. Paaugliams brendimo metu minėtų bičių pienelio preparatų vartoti negalima.

Kada bičių pienelio vartoti negalima?
Natūralaus bičių pienelio ar jo preparatų negali vartoti žmonės, sergantys antinksčių ligomis, pavyzdžiui, Adisono liga, ūminėmis vidaus organų ligomis (plaučių uždegimu, ūminiu gastritu), ir paaugliai brendimo metu. Natūralus bičių pienelis, tabletės ar tepalai, nors ir retai, gali sukelti alergiją. Tokiais atvejais gydymą reikia nutraukti. Bičių pienelio negalima vartoti vėlai vakare, nes tonizuojantis jo poveikis gali trukdyti užmigti. Apskritai, norint gydymo tikslais vartoti bičių pienelį, reikia konsultuotis su gydytoju – apiterapijos specialistu.

Bičių pienelio ir jo preparatų laikymo sąlygos
Natūralų bičių pienelį būtina laikyti šaldytuvo kameroje, kadangi kambario temperatūroje jis keičia savo spalvą (pagelsta) ir greitai nustoja savo aktyvumo, nes suyra jo biologiškai aktyvios veikliosios medžiagos. Natūralaus bičių pienelio preparatai bet kokia forma (tabletės, žvakutės, ampulės ar jo mišiniai) su medumi turi būti laikomi šaldytuve. Liofilizuoto bičių pienelio preparatai gali būti laikomi kambario temperatūroje tamsioje gerai vėdinamoje patalpoje.

Komentuoti