>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Pikis

BIČIŲ PIKIS

Bičių pikis – natūralus antibiotikas

Habil. dr. Mykolas RAUCKIS

Bičių pikis, arba propolis, yra sakinga, maloniai stipraus kvapo ir kartoko, aštraus skonio biologiškai aktyvus produktas. Jo spalva – nuo gelsvos iki tamsiai rudos, pilkos ar žalsvos. Kuo pikis senesnis, tuo spalva tamsesnė. Veiksmingas gydomąsias savybes propolis išsaugo net iki 10 metų. Bitės pikį renka nuo medžių (topolių, beržų ir kt.) lipnių pumpurų, ūglių ir naudoja jį avilio plyšiams klijuoti, medui akiuoti, gendantiems svetimkūniams, kurių negali pašalinti iš avilio, balzamuoti, mat pikis nepraleidžia oro ir drėgmės. Dėl tų pačių konservuojančių savybių jis neleidžia gesti bičių produktams (pvz., bičių pieneliui), dygti į avilį suneštoms žiedadulkėms. Be to, bitės pikiu dezinfekuoja korių akutes ir taip apsisaugo nuo ligų, dar ir aromatizuoja avilį. Viena bičių šeima per dieną į avilį atneša 1 g pikio, o per metus – iki 150-200 g. Specializuojantis bičių pikio gavyboje, galima surinkti ir daugiau. Lietuvos bitininkai surenka jo palyginti nedaug, nors rinka pikiui realizuoti – gera, ypač užsienyje. Deja, mūsų šalies vaistų pramonėje bei medicinos praktikoje pikis naudojamas mažai. Kambario temperatūroje kietas pikis, pašildytas iki 30-40 laipsn. C, tampa lipnus ir plastiškas, 80-104 laipsn. C temperatūroje – lydosi. Spirite bei eteryje jis tirpsta gerai, augalinės ir riebalinės kilmės riebaluose – iš dalies, o vandenyje – mažai. Geriau tirpsta pašildytuose tirpikliuose. Pikio veikimo spektras yra gana platus: antimikrobinis (žudančiai veikia net 100 mikrobų), antivirusinis, antigrybinis, priešuždegiminis, vietinis antestezuojantis, antioksidacinis ir biostimuliuojantis.

Tai žinoma jau seniai
Jau žiloje senovėje žmonės žinojo, kad pikis šalina blogą kvapą, mažina ar visai nuslopina skausmą bei tinimą (pabrinkimą), padeda žaizdoms gyti. Liaudies medicinoje daugiausia jį vartojo kaip išorinį vaistą. Votims (furunkulams, karbunkulams ir kt. pūliniams) gydyti bičių pikį pašildydavo iki suminkštėjimo, išplodavo plonu sluoksniu ir, uždėję ant nesveikos vietos, aprišdavo. Toks šildantis tvarstis mažina uždegimo skausmą ir patinimą, skatina pūlių sekreciją ir pažeistų audinių gijimą. Jei votis nedidelė, užtenka vienos procedūros. Jei uždegimas išplitęs ir palietęs gilesnius audinius, tvarstis su pikiu dedamas dar du tris kartus kas antrą dieną. Tam pačiam tikslui ruošdavo ir tepalą, kurį, užteptą ant storos drobulės, pridėdavo ant voties, dar aprišdavo storesniu audiniu. Ir dabar dar kai kur gamina tokį tepalą. Riebalus (aliejų, sviestą ar kiaulės taukus) pakaitina tiek, kad nenusitvilkant galima būtų laikyti pirštą, tada įdeda pikio ir maišo, kol pasidaro vientisa masė. 0,5 l aliejaus arba 400-500 g riebalų imama 100 g bičių pikio. Toks tepalas laikomas tamsioje, vėsioje vietoje. Natūraliu bičių pikiu taip pat gydytos karpos, nuospaudos, pikio sviestu – tuberkuliozė, degtinėje ištirpintu pikiu – nesveikos dantenos ir t.t. Bičių pikis naudotas ne tik liaudies medicinoje, bet ir kitiems tikslams. Egipte pikis su medumi naudotas mirusiesiems balzamuoti, pikio sakai – smuikų bei labai brangių baldų lakui gaminti. Kaimo žmonės žinojo, kad karvės pienas ir sviestas su pikio priedu ilgiau išsilaiko nesugesdamas.

Puikus šiuolaikinės medicinos papildas
Šiuolaikinėje medicinoje paprastai vartojami 10, 20, 30 proc. spiritiniai ir 20 proc. aliejinis pikio tirpalas. Be to, vaistinėse galima įsigyti pikio tepalo “Propoceum”, aerozolio tablečių su pikiu “Laprosol”, žvakučių, maisto papildo procemelio, į kurio sudėtį įeina medus, pikis ir vitaminas C.
Įsitikinta, kad, taikant bičių pikio preparatus kompleksiškai su kitomis terapijos priemonėmis, pasiekiama gerų rezultatų, įvairių ligų gydymo kursas kartais sutrumpėja net perpus, pasveikstama greičiau. Geriant pikio preparatus, nesunaikinama naudinga skrandžio bei žarnyno mikroflora. Beje, kaip ir kiti bičių produktai, pikis vartojamas ne tik susirgus, bet ir profilaktiškai, sveikatai stiprinti. Medicinos praktikoje bičių pikis taikomas plaučių tuberkuliozei gydyti, otolaringologijoje, gastroenterologijoje, oftalmologijoje, stomatologijoje, chirurgijoje, urologijoje, ginekologijoje ir praktologijoje. Pikiu sėkmingai gydomi nušalimai, nudegimai, spinduliavimo pakenkimai, virusinės infekcijos, širdies bei kraujagyslių ligos, prostata, trofinės žaizdoshttp://www.bitininkas.lt. Taigi bičių pikio panaudojimo medicinoje galimybės išties plačios. Aptarsime tik kai kurias.
*Natūralaus bičių pikio inhaliacijomis efektyviai gydomos viršutinių kvėpavimo takų ligos. Procedūrai imama 30-50 g pikio, kuris supilamas į sausą mažą arbatinuką. Ant uždengto arbatinuko snapelio užmaunamas čiulptukas bei įstatomas piltuvėlis. Arbatinukas dedamas į puoduką (vandens vonelę) taip, kad 2/3 būtų apsemtas. Puodukui iš kartono iškerpamas dangtis su skyle viduryje – arbatinukui įstatyti; plyšeliai aplink apsaugai nuo karštų garų apkamšomi vata. Kai vanduo užverda (kaitinti ant mažos ugnies) ir sausame arbatinuke ištirpęs pikis ima skleisti malonų kvapą, pradedama inhaliacijos procedūra. Piltuvėlio platųjį galą pridėjus prie burnos, kvėpuojama: pro burną įkvepiama, pro nosį iškvepiama. Taip kvėpuojama po 10-15 min. du kartus per dieną. Inhaliuojamo pikio keisti nereikia bent porą savaičių. Tam pačiam tikslui tinka ir spiritinis pikio tirpalas.
*Spiritiniu pikio tirpalu obstrukcinį bronchitą galima išgydyti išsiverčiant be kitų vaistų. Triskart per dieną, 30 min. prieš valgį, geriama po 30-40 lašų (30 proc. tirpalo) su vandeniu, pienu, medumi ar ant gabaliuko cukraus. Kursas – 1-2 mėnesiai. Toks pat gydymas tinka sergant lėtiniu viršutinių kvėpavimo takų uždegimu.
*Nuo slogos rekomenduojamas 20 proc. aliejinis pikio tirpalas (lašinamas į nosies landas). Sergant faringitu, juo tepama gerklė.
*20 ar 30 proc. spiritinis pikio tirpalas vartojamas nuo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės. Triskart per dieną, pusvalandį prieš valgį, patariama išgerti po 40-60 šio tirpalo lašų su pienu, arbata (arba užlašinti ant gabaliuko cukraus, medaus). Gydymas tęsiamas 3-4 savaites. Panašiai gydomos tulžies pūslės, jos latakų ir kepenų ligos. Vartojant pikį, pamažu nyksta skausmai, dispepsijos reiškiniai, normalėja virškinimas.
*Pikio spiritiniais tirpalais gydomos grybinės odos ligos (trichofitija ir epidermofitija), pūliuojančios, ilgai negyjančios bei buitinės žaizdos, taip pat trofinės blauzdų opos; pikio tepalais – egzemos, neurodermatitai, odos tuberkuliozė, žvynelinė (psoriazė), nudegimai bei nušalimai.
*Chirurgai siūlo 20 proc. spiritinį pikio tirpalą (po 30-40 lašų su arbata ar pienu 3 kartus per dieną prieš valgį) vartoti kaip biostimuliatorių prieš operacijas, taip pat pooperaciniu periodu, siekiant išvengti komplikacijų arba joms gydyti.
*Pikis – senėjimo priešas. Įrodyta, kad senstama organizme vykstant kenksmingiems oksidacijos procesams, kuriuos gali sustabdyti antioksidantai. Antioksidacinį bičių pikio poveikį nulemia viena iš jo sudėtyje esančių nesočiųjų riebalinių rūgščių – oksideceninė rūgštis.

Kas galima ir ko ne
Tinkamai surinktas bei laikomas pikis yra biologiškai aktyvi medžiaga, stipriai veikianti augalus, mikroorganizmus, gyvūnų ir žmogaus organizmą, todėl būtina paisyti rekomenduojamų dozių. Nevalia namų sąlygomis ruošti bičių pikį kaip vidinį vaistą arba aerozolį. Lengvabūdiška savo nuožiūra paskirtą gydymo kursą pakeisti ar papildyti pikio preparatais, mat jie suderinami ne su visais medikamentais. Pasikliaukime gydytoju. Beje, skirdamas gydymą pikio preparatais ar kitais bičių produktais, kartu jis perspės, jog pirmiausia būtina įsitikinti, ar nesate jiems jautrus.
Kartais, norint atskirti nešvarumus ir priemaišas, pikis plaunamas vandenyje. Būdamas sunkesnis, jis skęsta, o vaškas ir kitos priemaišos iškyla į paviršių. Išdžiovintas pikis lieka švarus, bet jau nevisavertis, nes dalis gydomųjų medžiagų ištirpsta vandenyje. Štai kodėl pikio negalima plauti. Pašalines priemaišas (vašką, negyvas bites, medžio gabaliukus ir kt.) būtina pašalinti mechaniškai – išrinkti.

BIČIŲ PIKIS (PROPOLIS)

dr. Algirdas Baltuškevičius

Istoriniai duomenys
Jau žiloje senovėje žmonės žinojo, kad bičių pikis gydo žaizdas, mažina skausmą ir tinimą, šalina blogą kvapą. Pirmieji bičių pikį gydymui pradėjo vartoti bitininkai, kurie pastebėjo, kad avilyje arba drevėje, kur gyvena bičių šeima, yra labai švaru.
Liaudies medicinoje bičių pikis dažniausiai vartojamas kaip išorinis, gana retai – kaip vidinis vaistas. Juo gydydavo votis, kitas pūlingas žaizdas, karpas, nuospaudas, nudegimus. Bičių pikiu aplipdyta drobe apvyniodavo skaudamus sąnarius. Nuo to skausmai sumažėdavo ar visai išnykdavo. Bičių pikiu taip pat gydydavo skrandžio opą, plaučių tuberkuliozę, tulžies pūslės ligas, paradantozę. Bičių pikis vartotas ne tik liaudies medicinoje, bet ir kitiems tikslams. Pavyzdžiui, Egipte pikį su medumi vartodavo mirusiems balzamuoti, pikio sakus – smuiko lakui, sodininkystėje – sodo tepalui gaminti.
Per daugelį metų atlikti empiriniai bičių pikio stebėjimai moksliškai buvo įvertinti tiktai per pastaruosius 40-50 metų. Ypač daug pasidarbavo rusų mokslininkas S.Popravka. Savo sukurtoje specialioje laboratorijoje jis ištyrė surinkto iš beržo pumpurų pikio fizinę, cheminę sudėtį ir biologinį aktyvumą.
vašku, nektaru ir žiedadulkėmis, užklijuoja avilio plyšius, kad į jį nepatektų pašaliniai gyviai, pritvirtina korius. Jei vis dėlto tokie gyviai į avilį patenka, bitės juos sugelia ir apklijuoja pikiu -užbalzamuoja. Pikis bičių šeimai padeda avilyje išsaugoti švarą, apsaugo bičių šeimą nuo nuolat gresiančios išorinės infekcijos. Kai saulės spinduliai įšildo avilį, esantis avilyje bičių pikis išskiria lakiąsias eterines medžiagas, kurioms būdingos anti-mikrobinės savybės, todėl jos gerai dezinfekuoja avilį. Tai padeda bitėms apsisaugoti nuo invazinių ligų, o bitynui suteikia tam tikrą mikroklimatą.

Bičių pikio sudėtis
Bičių pikis yra tamsiai pilka arba rusva tampri masė, turinti stiprų, bet malonų aromatą. 15 laipsnių temperatūroje pikis tampa tampriu ir kietu, o pašildytas iki 30 laipsnių – minkštu ir lipniu. Pikis blogai tirpsta karštame vandenyje, bet gerai spirite ir eteryje.
Cheminiu požiūriu bičių pikis yra labai sudėtingas junginys. Jį sudaro įvairios aromatinės medžiagos (apie 55 proc.), vaškas (apie 30 proc.), eterinis aliejus (apie 10 proc.) ir žiedadulkės (apie 5 proc.). Nustatyta, kad daugiausia pikyje yra flavanoidų (apie 25 proc.). Tai sudėtingi eteriai, terpenai (bisabololas, pferostilbenas, fenolino trigliceroidai), organinės rūgštys (benzoinė, vanilinė ir kitos), vanilino ir izovanilino aldehidai, betulenas, betulenolas ir t.t. Pikyje taip pat yra daug įvairių mineralinių medžiagų: mangano, cinko, vario, nikelio, kobalto, kalcio, kalio, fosforo, sieros, natrio, geležies, magnio. Jų kiekiai nedideli ir būna į nuo pėdsakų iki 11,6 mkg/100 g. Vitaminų pikyje yra nedaug: Bp B2, B6, C, E, A, nikotininė ir pantoteno rūgštys. Pikyje yra nuo 8 iki 17 aminorūgščių. Iš jų svarbiausios – serinas, gliukolis, alaninas, triptofanas, leicinas, lizinas, histidinas, metioninas, valinas. Be to, pikyje yra sudėtingų riebalinių rūgščių, įvairių angliavandenilių, daug inhibitorių, antimikrobinių ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų.

Bičių pikio fiziologinis veikimas
Yra nustatyta, kad bičių pikis – tai aktyvi biologinė medžiaga, labai naudinga žmogaus organizmui. Atliktais eksperimentais ir klinikiniais darbais įsitikinta, kad bičių pikis, naikindamas mikrobus, mažina ar visai panaikina uždegimus ir skausmą. Be to, jis naikina kai kuriuos grybelius bei virusus, skatina audinių regeneraciją, didina imunologinį organizmo reaktyvumą.
1987 metais B.Kadzija paskelbė savo atliktą eksperimentinį darbą. Jis ištyrė, kaip veikia spiritinis bičių pikio tirpalas, vartojant jį peroraliai (geriant į vidų) po 100-500 mg/kg kūno masei. Tyrimo rezultatai įtikino, kad spiritinis pikio tirpalas didina tulžies sekreciją, gerina kepenų funkciją, gydo skrandžio opą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir veikia raminančiai. Šie tyrimo duomenys paskatino klinicistus su spiritinio pikio tirpalu gydyti virškinamojo trakto ir kepenų ligas, o taip pat ir ateroskleroze.
Kokias ligas gydo bičių pikis ir jo preparatai?
Buvo geri rezultatai, gydant bičių pikiu rinitą, faringitą, laringitą ir kitas viršutinių kvėpavimo takų ligas. Slogai (rinitui) gydyti geriausiai tinka 20 proc. aliejinis pikio tirpalas. Jį reikia lašinti į nosies landas. Tokiu pat tirpalu tepant gerklę, gydomas faringitas. Laringitą, tracheitą ir bronchitą geriausiai gydo bičių pikio inhaliacijos kartu su medaus tirpalu. Bičių pikio preparatais gydoma veido daubų (sinusitų) ir ausies uždegimai.
20 proc. spiritinis pikio tirpalas vartojamas stomatologijoje, burnos gleivinės išopėjimams ir paradontozei gydyti. Kinų stomatologai su šiuo pikio tirpalu gydo periodontitus ir perikoronitus. Jie nurodo ne tik antibakterinį, priešuždegiminį, bet ir skausmą malšinantį pikio poveikį. Bulgarų ir kiti autoriai siūlo paradontozės profilaktikai vartoti dantų pastą su pikio priedu.
20-30 proc. spiritinį pikio tirpalą galima vartoti, gydant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę. Patariama šio tirpalo 40-60 lašų lašinti { pieno ar arbatos stiklinę ir gerti 3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį. Gydymo kursas – 3-4 savaitės. Panašiai gydoma tulžies pūslės, jos latakų ir kepenų ligos. Taip gydant šias ligas, nyksta skausmai, dispepsiniai ir astenovegetaciniai reiškiniai, normalėj a virškinimas. Pikis skrandžio sulčių rūgštingumui didesnės įtakos neturi. Pikio tirpalą galima vartoti, tiesiogiai įvedant jį endoskopu į skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opos pažeistą vietą. Atlikus 10 tokių procedūrų, galima visiškai išgydyti opaligę.
Pastaruoju metu bičių pikio preparatai vis dažniau vartojami, gydant aterosklerozę ir hipertoniją. Nuo šio vaisto mažėja cholesterolio kiekis kraujyje, kraujo spaudimas, nyksta neurozės simptomai.
1993 metais rumunų autoriai pateikė duomenis apie kataraktos (akies lęšiuko sudrumstėjimo) ankstyvų formų gydymą su bičių produktais – medumi, bičių pieneliu ir pikiu. Gydymo rezultatai geri.
Su bičių pikio tepalu, kuris turi antimikrobinių ir priešuždegiminių savybių, galima gydyti ginekologines ligas – gimdos kaklelio erozijas ir trichomonozinį vaginitą. 1993 metais lenkų ginekologai pateikė duomenų apie gimdos kaklelio ektopijų ir leikoplekijų gydymą su tepalu „Sepropal”, į kurio sudėtį įeina pikis ir medus. Gydymo rezultatai geri. Bičių pikis vartotas žvakutėmis į tiesiąją žarną. Panašiai gydomos ir proktologinės ligos (analinės fisūros, pooperacinės tiesiosios žarnos žaizdos), o kiniečių medikai panaudojo žvakutes su pikiu hemorojui gydyti. Išnyko skausmai, kraujavimas, recidyvų nebuvo.
1993 metais dr. V.Kamarauskas (Vilnius) pateikė duomenis apie „Intym” kremo, kurio sudėtin įeina bičių pikis, bičių duonelė, pienelis ir medus, vartojimą prostatitui gydyti. Autorius iš „Intym” kremo gamino žvakutes ir su jomis sėkmingiau, negu su turėtu kremu, gydė prostatitą.
Chirurgai siūlo vartoti 20 proc. spiritinį pikio tirpalą po 30-40 lašų su arbata ar pienu 3 kartus per dieną prieš valgį kaip biostimuliatorių prieš operacijas, rengiant ligonį operacijai, o taip pat ir po operacijos komplikacijų profilaktikai arba joms gydyti. Jau seniai pastebėta, kad, vartojant pikį, geriau gyja pūlingos žaizdos, mažėja skausmai ir niežėjimas. Dėl to spiritiniais pikio tirpalais ir tepalais dažnai gydomos pūlingos ilgai negyjančios žaizdos, taip pat trofinės blauzdų opos. 1993 metais Švedijos medikai pasiekė neblogų rezultatų, vartodami pikio preparatus, gydant flegmoną, kitas infekcines odos ligas ir mastitą. Jau seniai Kauno klinikų fizioterapeutė M.Gradaus-kienė gydo ūminį mastitą su pikio tepalu, naudojant ultragarsą. Šiais atvejais, bičių pikis veikdamas prieš infekciją, mažina arba visai panaikina uždegimą, skatina odos regeneraciją ir epiteli-zaciją. Panašiai gydomos ir kai kurios sąnarių ligos.
Pikio spiritiniais tirpalais gydomos ir grybelinės odos ligos (trichofitija, epidermofitija). Pikio tepalais gydomi egzema, neurodermitai, odos tuberkuliozė, psoriazė (žvynelinė), o taip pat nudegimai bei nušalimai.

Bičių pikio preparatai
Dažniausiai vartojami 10-20-30 proc. spiritiniai pikio tirpalai ir 20 proc. aliejinis pikio tirpalas. Be to išleidžiamas pikio tepalas „Propoceum”, vartojamas dermatologijoje ir vietinėje chirurgijoje. Aerozolio preparatas „Proposol” vartojamas kaip priešuždegiminė ir dezinfekuojanti bei skausmą mažinanti priemonė gingivitams, stomatitams ir viršutinių kvėpavimo takų ligoms gydyti. Kaune pagamintos tabletės su pikiu „Laprasol” vartojamos po liežuviu burnos gleivinės dezinfekcijai. Jau yra sukurti pikio preparatai „Propoltin” (vartojamas nuo uždegimų injekcijoms) ir akių lašai „Propomiks” – trauminiams keratitams ir akių bei akies vokų uždegimams gydyti. Nuo 1994 metų prof. A.Gendrolis ir jo bendraautoriai sukūrė keletą naujų preparatų, kurių pagrindą sudaro bičių pikis (propolis). Iš jų paminėtini šie:
Propodezas - tabletės su bičių pikiu ir vitaminu C, skirtas burnos gleivinės dezinfekcijai ir jos pažeidimams gydyti.
Propohelis - tai aliejinis bičių pikio tirpalas, skirtas išoriniam vartojimui. Tai natūralus antibiotikas, pasižymintis priešmikro-biniu ir priešvirusiniu poveikiu. Jis greitina pūliuojančių žaizdų gyjimą, gydo praguląs ir odos nudegimus. Šiam tikslui jis išleidžiamas po 15 ir 30 ml. Propohelis taip pat gaminamas 10 ml talpos flakonėliuose su pipete ir skirtas rinito (slogai) bei otitui (ausies uždegimui) gydyti. Šį preparatą gamina UAB „Apilita” ir realizuoja per Lietuvos vaistines.
Propolanas-1, skirtas išoriniam vartojimui kaip kremas rankoms ir propolanas-5 tepalas, skirtas odos susirgimams (dermatitui, odos egzemai) gydyti. Šiuos abu preparatus gamina ir platina UAB „A.Tvarušio vaistinė” (Šiauliai).
Propomedas-2 - tai kombinuotas tiršto pikio ekstrakto ir medaus preparatas. Jis kaip mitybos papildas yra skirtas burnos gleivinės ir virškinamojo trakto ligoms gydyti. Tai ne tik priešmikrobinė priemonė, bet imuninę žmogaus organizmo sistemą stiprinantis preparatas, kuris efektyvus sergant širdies-kraujagyslių bei inkstų ligomis. Jis sufasuotas į 350 ml talpos tamsaus stiklo indus, skiriamas po arbatinį šaukštelį 2-3 kartus per dieną po valgio. Neseniai (2001 m.) atliktų klinikinių tyrimų duomenimis, propomedas-2 teigiamai veikia pagyvenusių žmonių sveikatą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
2000 m. prof. A.Gendrolis sukūrė naują bičių pikio preparatą prokalmentą. Tai propolio ir medetkų aliejų bei mentolio mišinys. Jį gamina KMU vaistinė po 10 ml talpos plastmasiniuose flakonėliuose su pipete. Prokalmento sudėtyje esančios biologiškai aktyvios medžiagos (polifenoliai, flavanoidai, karotinoidai) pasižymi priešmikrobiniu aktyvumu ir skirtos burnos, gerklės, nosies, ginekologinėms ligoms, o tai pat odos pažeidimams, ypač praguloms gydyti.
2001 m. prof. A.Gendrolis sukūrė dar vieną preparatą propeks - tai etanolinis propolio ekstraktas su 10 proc. feno-liniu junginiu. Jį gamina UAB „Korio laboratorija”. Preparatas skirtas peroraliai (į vidų) burnos gleivinei, paradontozei ir virškinamojo trakto ligoms gydyti.
Paminėsiu keletą propolio užsieninės gamybos preparatų. Vienas jų tai firmos „Soria Natūrai” (Ispanija) preparatas. Tai propolio kapsulės, kurių sudėtyje yra 100 mg bičių pikio ir 300 mg alaus mielių. Jis vartojamas po l kapsule per dieną kaip antiseptinis vaistas burnos, gerklės ir skrandžio ligoms gydyti. Šį preparatą galima įsigyti Lietuvos vaistinėse ir sveiko maisto parduotuvėje Kaune. Rumunų gamybos aliejinis bičių pikio preparatas „Propolengiant” ir slovėnų „Propain” į Lietuvą dar neimportuojami.

Ar bičių pikis nekenksmingas?
Prieš kurį laiką mūsų respublikos populiarioje literatūroje buvo pareikšta mintis, kad bičių pikis – tai derva, turinti kancerogeninių savybių ir gali sukelti vėžį. Tačiau mokslinė literatūra šių minčių nepatvirtino. A.Derevič (Rumunija) atliko kruopščius eksperimentinius tyrimus su žiurkėmis. Joms buvo injekuotas bičių pikio tirpalas, ir po 6 mėn. morfologiškai ištirti jų vidaus organai. Nepastebėta jokių pakitimų, iš kurių būtų galima spręsti apie pikio kancerogeniškumą. Taip pat literatūroje nėra duomenų apie švino ir kitų sunkiųjų metalų kaupimąsi pikyje. S.Popravka, B.Ochotskis ir kiti mokslininkai, atlikę cheminius pikio tyrimus, švino arba visai nerado, arba rado jo tik nežymius pėdsakus. Tačiau bitininkams reikia laikytis atsargumo. Jau anksčiau buvo minėta, kad bitynai turi būti kuo mažiau užterštoje aplinkoje, neleistina laikyti juos arti asfaltuotų kelių ar magistralių.
Aišku, bičių pikio teigiamų savybių nereikia pervertinti. Gydantis pikio preparatais, reikia laikytis gydytojo apiterapeuto nustatytų dozių (ypač vaikams). Bičių pikio kaip vidinio vaisto arba aerozolio nepatartina ruošti namų sąlygomis. Tiek išoriniam, tiek vidiniam vartojimui pikį ir jo preparatus gali skirti tik gydytojai.

Kada negalima vartoti bičių pikio?
Nors mūsų turimomis žiniomis bičių pikio kenksmingumo nenustatyta, tačiau pastebėta, kad kai kurie žmonės yra jam jautrūs arba alergiški. Jį turi atsargiai vartoti sergantieji bronchine astma, egzema ar kitomis alerginėmis ligomis. Pastebėjus nuo bičių pikio alergines reakcijas, jo vartojimą reikia nutraukti.

Bičių pikio ir jo preparatų laikymo sąlygos
Surinktas bičių pikis, turi būti laikomas tamsioje, vėsioje gerai vėdinamoje patalpoje, plastmasiniuose maišeliuose. Spiritiniai ir aliejiniai pikio preparatai ir jų mišiniai su medumi turi būti sufasuoti į tamsius stiklo sandariai uždarytus indus. Tokiomis sąlygomis jie išlaiko optimalų savo aktyvumą iki dviejų metų.

Propolio sudėtis ir jo gydomosios savybės

Prof. Antanas GENDROLIS

Propolis, atėjęs iš amžių glūdumosį šiuolaikinę mediciną, dar ir šiandien gaubiamas paslapties, o kažkada jam buvo priskiriamos stebuklingosios savybės. Prieš keletą tūkstančių metų iki Kristaus gimimo Senovės Egipte propolį žyniai naudojo mirusiems balzamuoti. Egiptiečiai jį taip garbino, jog įdėdavo mirusiems kaip įkapes, kad šis saugotų juos pomirtinėje kelionėje. Apie propolio vartojimą gydymo tikslams šiek tiek žinių yra Plinijaus Vyresniojo ir imperatoriaus Nerono rūmų gydytojo Dioskarido knygose.  Tokių žinių galima rasti ir Galeno, Verono darbuose. Garsiajame „Gydymo mokslo kanone” Avicena „juodąjį” vašką rekomendavo įvairioms ligoms gydyti.
Įvairių tautų empiriškai nustatytos gydomosios propolio savybės pasitvirtino, atlikus jo mokslinius tyrimus. Kartais atrandamos iki šių dienų nežinomos, ypač dideles perspektyvas turinčios propolio naudojimo galimybės.
Propolis – tai augalinės ir gyvūninės kilmės produktas, bičių pagamintas iš natūralių, biologiškai aktyvių medžiagų, kurias bitės renka nuo įvairių medžių ir augalų jaunų šakeliu bei pumpurų. Šias sakingas medžiagas bitės sumaišo su savo seilėmis, fermentais, vašku bei žiedadulkėmis. Jį bitės naudoja koriams sutvirtinti, aviliams dezinfekuoti, jų plyšiams užlipdyti, svetimkūniams balzamuoti.
Propolio gydomąjį poveikį sąlygoja daugybė biologiškai veikliųjų junginių, įeinančių į jo sudėtį. Daugiausia yra polifenolinių junginių, iš kurių pagrindinę dalį sudaro flavonoidai. Svarbios yra aromatinės rūgštys, jų esteriai, eteriniai aliejai, mikroelementai, vitaminai ir aminorūgštys. Šios medžiagos yra fiziologinių organizmo procesų bei imunologinių reakcijų sudėtinė dalis. Jos būtinos organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Būtent dėl savo ypatingos sudėties propolis turi specifinį poveikį, su kuriuo negali susilyginti nė viena iš žinomų natūralių gamtos sukurtų produktų ar chemikų susintetintų medžiagų. Propolis nėra giminingas nė vienam iš dabar vartojamų profilaktinių ar gydomųjų preparatų.

Propolio farmakologinės savybės.
Moksliniai tyrimai patvirtino, kad propolis gali padidinti imuninių ląstelių aktyvumą, sureguliuoti organizmo endokrininę veiklą, pagerinti medžiagų transportavimo mechanizmus, suaktyvinti kraujagyslių pralaidumą, atkurti patologinio proceso pažeistų organų veiklą, sustiprinti ATF veikimą ir padidinti ląstelių gebėjimą sintezuoti ribonukleinines rūgštis. Jis didina organizmo energetines atsargas, dėl to pagerėja jo funkcijos senstant ar ligos atveju, esant hipoksijai (deguonies trūkumui) ar apsinuodijus.
Propolis – vienas stipriausių narūralių antibiotikų, pasižyminčių itin plačiu veikimo spektru. Juo gydant, neišsivysto mikroorganizmų atsparumas, nepažeidžiama skrandžio ir žarnyno mikroflora. Nustatyta jog bakteriostatinis ir bakteriocidinis propolio poveikis gali būti paaiškinamas mikroorganizmų baltymų sintezės slopinimu. Užsienio šalyse ir Lietuvoje atliktų propolio antimikrobinio aktyvumo tyrimų duomenimis, jo veikimas yra pakankamai stiprus. Jis stipriau veikia gramteigiamas, negu gramneigiamas bakterijas.
Antibakternes propolio savybes lemia flavanoidai – pinocembrinas, pinoboksinas, galanginas, aromatinės rūgštys ir jų esteriai (ferulo, kavos, cinamono) bei diterpenoidai. Be antimikrobinio poveikio, propolis pasižymi stipriu uždegimą slopinančiu veikimu, skatina audinių epitelizaciją, slopina skausmą ir trombocitų agregaciją, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Pastarųjų metų literatūros šaltiniuose nurodoma, kad minėtomis savybėmis pasižymi esantis propolyje kavos rūgšties fenetilo esteris, kuris turi ir antivirusinių savybių.
Turkijos mokslininkai, naudodami žiurkių išemijos modelį, nustatė, jog kavos rūgšties fenetilo esterio (KRFE) infuzija (suleidimas) į veną statistiškai reikšmingai sumažino miokardo infarkto plotą ir išemijos bei reperfuzijos (kraujo tekėjimo sutrikimų) sukeltus pažeidimus. Be to KRFE turi įtakos azoto monoksido apykaitai, plečia kraujagysles, slopina uždegimą, mažina širdies prieškrūvį ir pokrūvį bei kairiojo skilvelio galinį diastolinį spaudimą.
Dabar vis didesnis dėmesys skiriamas polifenolių, kurių gausu propolyje, vartojimui, nes šios medžiagos didina plazmos antioksidacinį potencialą, slopina mažo tankio lipoproteinų oksidaciją. Vokietijos mokslininkų tyrimų rezultatai rodo, kad propolio vandeninis tirpalas, kuris yra stipresnis už etanolio propolio tirpalą, pasižymi antioksidaciniu veikimu. Nustatyta propolyje esančio flavonoido galangino antioksidacinės ir laisvuosius radikalus surišančios savybės. Įrodyta, kad jis geba keisti fermentų aktyvumą ir mažinti genotoksiškumą.
Kauno medicinos universiteto Kardiologijos instituto darbuotojai tyrė propolio antioksidacinio veikimo priklausomybę nuo jo koncentracijos. Nustatyta, kad propolio veikimas yra dvifazis: esant mažai koncentracijai, jis veikia kaip antioksidantas, o esant didesnei – kaip prooksidantas (skatina oksidaciją).
Propolis pasižymi ir imunitetą stimuliuojančiu veikimu. Nustatyta,  kad propolis slopina ŽIV replikaciją (dauginimąsi) ir moduliuoja imuninį atsaką, todėl gali būti naudojamas kaip natūralus imunitetą reguliuojančiomis savybėmis pasižymintis produktas.
Kinų mokslininkai teigia, kad vandeninis ir etanolinis propolio ekstraktas mažina gliukozes, bendrojo cholesterolio, mažo ir labai mažo tankio bei didina didelio tankio lipoproteinų kiekį žiurkių, sergančių dirbtinai sukeltu diabetu, kraujyje.
Propolio preparatai vartojami išoriškai ir į vidų. Juo domisi medicinos, veterinarijos, kosmetikos ir maisto pramonė. Pasaulyje gaminami propolio vandeniniai ir etanoliniai ekstraktai, tepalai, aliejinės ištraukos, žvakutės, aerazoliai, dantų pasta, kramtomoji guma, muilas ir kitos priemonės.
Lietuvoje šiuo metu preparatus iš propolio gamina UAB „Medicata”. Tai propolio skystas ekstraktas, purškalas apromelis, propolio aliejus, propolio kapsulės, promentolis, propolis meduje, tabletės su propoliu ir vitaminu C. Propolio preparatų nepatartina vartoti alergiškiems bičių produktams žmonėms.

Galimos propolio skyrimo indikacijos.
Burnos ir ryklės gleivinės uždegimas; ūminė ir lėtinė sloga; sinusitai; tonzilitas; ūminis ir lėtinis kosulys bei bronchitas; dantenų uždegimas; parodontozė; skrandžio gleivinės uždegimas; tulžies pūslės uždegimas; inkstų, šlapimo pūslės ligos; prostatos uždegimas; makšties infekcijos; lūpų pūslelinė; saulės spindulių sukelti nudegimai; pūliniai, šunvotės; blogai gyjančios žaizdos; randai, karpos, nuospaudos; nušalimai ir nudegimai; reumatinės ligos; padidėjęs kraujospūdis; padidėjęs cholesterolio kiekis; kraujotakos sutrikimai; aterosklerozė; padidėjęs kraujo krešumas; susilpnėjas imunitetas; peršalimo ir gripo profilaktika; akių ligos.
Propolio lašai ir tepalai naudojami konjunktyvitams, vokų egzemoms ir uždegimams gydyti, taip pat vartojami mikrobiniams ir virusiniams keratitams, nudegimams ir opoms gydyti. 0,6% propolio suspensija su dimetilsulfoksidu turi priešvirusinį poveikį. Teigiamą poveikį turi propolio ir medaus lašų kompleksas. Gydomosios propolio savybės kartu su medaus lašais teigiamai veikia rageną. Nustatyta, kad medaus ir propolio mišinyje ilgą laiką (2 metus) išsaugomi biologiškai aktyvūs proteininės kilmės junginiai, kurie pasižymi sinerginiu (stiprinančiu) poveikiu, todėl jų derinys ypač gerina ir papildo vienas kitą. Kadangi propolis pasižymi priešmikrobiniu, priešvirusiniu, priešgrybeliniu, anasteziniu ir uždegimą mažinančiu poveikiu, stimuliuoja audinių regeneraciją, teigiamai veikia imuninę sistemą, gerina mikrocirkuliaciją, apsaugo ląstelės membraną, todėl jo panaudojimas akių ligoms gydyti turi geras perspektyvas.

pikisBičių pikis – stipriausias natūralus antibiotikas

http://www.sveikata.lt/

Ar žinojote, kad popiežius Pijus XII bičių pienelį ir bičių pikį paskelbė šventais? Sunku su tuo nesutikti, juk bitės jau tūkstančius metų žmonijai teikia pačią švenčiausią dovaną – sveikatą.

Žmonės noriai naudoja visus bičių teikiamus produktus – medų, bičių pienelį, bičių duonelę, vašką ir, žinoma, bičių pikį, kuris dar vadinamas propoliu. Bitės propolį kaupia norėdamos apsaugoti avilį nuo infekcijų, grybelių, pūvimo, rūgimo procesų. Žmonėms ši medžiaga yra ne ką mažiau naudinga – propolį galima drąsiai vadinti vienu stipriausių gamtinių antibiotikų, kuris efektyviai kovoja su bakterijomis ir virusais, slopina uždegiminius procesus ir skausmą, skatina audinių regeneraciją, stiprina imunitetą, mažina cholesterolio ir stabilizuoja cukraus kiekius kraujyje, pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, dezodoruoja ir neturi pašalinio poveikio.

Cheminiu požiūriu ši, tamsiai ruda arba raudonai ruda bičių darbininkių surinkta medžiaga yra labai sudėtinga, o 130 ištyrinėtų veikliųjų medžiagų užtikrina tokį platų propolio veikimo spektrą.

Bičių pikio (propolio) sudėtis ir nauda žmogui:

  • Flavanoidai: aktyvuoja žmogaus imuninę sistemą.
  • Organinės rūgštys: stabdo puvimo, rūgimo procesus, gerina medžiagų apykaitą ir virškinimo sistemos darbą.
  • Eteriniai aliejai: stiprina imuninę sistemą, stabdo mikrobų ir grybelių dauginimąsi, stimuliuoja, energizuoja, mažina stresą.
  • Mineralinės medžiagos: manganas, cinkas, varis, nikelis, kobaltas, kalcis, kalis, fosforas, siera, natris, geležis, magnis būtini normaliam organų ir jų sistemų darbui.
  • Vitaminai: Bp, B2, B6, C, E, A būtini normaliam organų ir jų sistemų darbui, efektyviam imuniteto veikimui, hormoniniam balansui.
  • Inhibitoriai, antimikrobinės ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos: veikia antibakteriškai, kovoja su virusais, grybeliais.

Bičių pikio veikimas ir naudojimo būdai

Moksliniai tyrimai rodo, kad žmogaus genai per ilgą laiką kinta prisitaikydami prie gyvenamosios aplinkos, tad naudingiausia naudoti netoliese augančius, žmogaus imuninei sistemai ir organizmui artimiausius augalus bei iš jų pagaminamus produktus. Šiandien galime įsigyti gausybę gydomųjų preparatų iš viso pasaulio, tačiau saugiausia ir naudingiausia sveikatą stiprinti mūsų senoliams įprastais metodais – bičių mums suteikiami vaistai yra vieni efektyviausių.

Antibakterinis poveikis

Įrodyta, kad bičių pikis naikina 35-40 rūšių bakterijų, tačiau, skirtingai nuo įprastinių antibiotikų, neveikia mūsų organizme gyvenančių ir mūsų imunitetui, virškinimui bei kitoms organizmo funkcijoms būtinų gerųjų bakterijų. Propolį naudinga vartoti ir kartu su antibiotikais – bičių pikis sumažina bakterijų atsparumą, padidina antibiotikų efektyvumą.

Regeneracija

Propolis du kartus padidina žmogaus ląstelių dalinimosi greitį, todėl greičiau atsinaujina audiniai (taip pat ir kaulinis audinys), tad sparčiau gyja žaidos, lūžiai, organizmas efektyviai atsistato.

Alergija

Vartojant nedeliais kiekiais propolis mažina alergiją, veikia skiepų principu. Kitiems bičių produktams alergiški žmonės įprastai gali vartoti propolį – tinkamai paruošti bičių pikių preparatai alergines reakcijas sukelia išskirtinai retai.

Nuospaudos, karpos

Bičių pikio etanolinis tirpalas padeda gydyti nuospaudas, karpas. Dantų ir dantenų, burnos ertmės ligos. Bičių pikių preparatai jau ilgą laiką naudojami parodontozės gydymui, burnos ir dantų apnašų šalinimui, blogo burnos kvapo gerinimui.

Ligos ir uždegiminiai, pūlingi gleivinių procesai

Propolis efektyviai gydo įvairiausius pūlingus gleivinių procesus ir uždegimus – pradedant burnos ertme, gerkle, baigiant virškinimo traktu, šlapimo ir lytinės sistemos uždegimais. Bičių pikį naudinga vartoti sergant tonzilitu, sinusitu, bronchų ir plaučių ligomis, faringitu, laringitu, otitu, ginekologinėmis ligomis.

Psichinė sveikata

Bičių pikyje esantys eteriniai aliejai veikia raminamai, slopina stresą, gerina nuotaiką, suteikia energijos, padeda kenčiantiems nuo depresijos.

Geriatrija

Tai mokslas tiriantis senatvės ligas ir jų gydymą. Moksliniai tyrimai rodo, kad reguliariai vartojant propolį žymiai pagerėja psichinė ir fizinė vyresnio amžiaus pacientų sveikata ir bendra savijauta.

Įdomūs faktai apie bičių pikį

Žodis „propolis“ kildinamas iš lotynų kalbos: „pro – prieš“ ir „polis – miestas“. Propoliu bitės padengia landas į savo „miestą“ – avilį ir šitaip užtikrina sterilią ir sveiką aplinką.

Priešistoriniuose uolų piešiniuose užfiksuotas laukinių bičių medaus, tad tikėtina ir kitų bičių produktų, rinkimas. Apie propolio naudą buvo žinoma ir jis buvo plačiai naudojamas Senovės Egipte, Senovės Graikijoje ir Romos Imperijoje.

Medicinos mokslo tėvu vadinamas Hipokratas gamino vaistus iš propolio, skirtus tiek išoriniam, tiek vidiniam naudojimui, rekomendavo propolį ir kitus bičių produktus naudoti sveikatos stiprinimui.

Popiežius Pijus XII paskelbė bičių pikį šventuoju maistu, šventais paskelbti du produktai – bičių pikis ir pienelis.

Bičių pikis empiriškai naudojamas jau tūkstančius metų, o intensyvūs tyrimai vyksta jau 50 metų. Vis daugiau mokslininkų ir medikų pripažįsta bičių pikio naudą ir rekomenduoja jį varoti tiek profilaktiškai, tiek gydymo tikslais.

Garsus medikas ir mokslininkas danas daktaras Karlas Lundas Agardas (karl Lund Aagaard) skyrė 20 savo karjeros metų skyrė intensyviems propolio ir jo naudos žmogui tyrimams. Šis mokslininkas įrodė, kad propolis ne tik ypatingai padeda gydyti ir stiprinti sveikatą, bet ir beveik neturi šalutinio poveikio. Kolegos ir mokslinė bendruomenė Karlą Lundą Agardą vadina daktaru Propoliu.

Hirosimos ir Nagasakio miestuose yra paminklai bitėms, žuvusioms su žmonėmis atminti.

Bičių turimi fermentai sąveikauja su augalų sakais ir pagaminama ši natūrali ir naudinga medžiaga. Įvairūs bandymai sukurti sintetinį propolio atitikmenį nepasiteisino – žmonių sukurtos medžiagos turėjo minimalų naudingą poveikį arba jo neturėjo visiškai. Belieka pasikliauti darbščiųjų bičių darbų ir pasinaudoti jų dovana mūsų sveikatai ir puikiai savijautai.

http://www.sveikata.lt/

3 komentarai apie Pikis

  • Vilė

    Laba diena,
    Gal galite parašyti, kaip galima namuose pasigaminti bičių pikio tepalo? bandžiau pasidaryti pagal internete duotus receptus – nieko neišėjo. Paėmiau aliejaus,sviesto ir pikio pagal duotas proporcijas. Aliejus ir sviestas ištirpo ir gerai įkaito. Tuomet įdėjau susmulkintą pikį. Visą laiką maišant, nieko nesigavo, tik pikis suminkštėjo ir laikėsi aplink medinę mentelę susisukęs. Atsibodus maišyti, pradėjo vėsti riebalai ir iškart sukietėjo pikis, apvaliame gumule.
    Parašykit, kaip iš tikro daromas bičių pikio tepalas, kad gautųsi tepalas? Ačiū.
    Pagarbiai, Vilė

  • Kristina

    Laba diena. Noreciau suzinoti, kaip namu salygomis pasigaminti vandenini biciu pikio tirpala, kad ji butu galima gerti, ir kokios koncentracijos jis turetu buti? Taip pat noriu zinoti, kaip vartoti i vidu pikio aliejini tirpala profilaktikai?
    Aciu

Komentuoti