>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Apie varozės gydymą 2019 metais

Sigitas Uselis

2019 m. birželis

Bendra apžvalga

Jeigu 2017 metų bičių intensyvaus gyvenimo sezonas nebuvo labai palankus erkių populiacijai didėti, tai 2018 – ų metų analogišką laikotarpį šiuo atžvilgiu laikyčiau vidutiniu: erkių prisidaugino nei labai daug nei labai mažai.Rekordiniai mūsų šaliai karščiai praeitos vasaros gale pristabdė erkių dauginimąsi, bet labai ilgas perų auginimo laikotarpis rudenį (kai kur net mėnesiu nei įprastai) tapo erkėms savotiška „kompensacija“. Ką tai gali reikšti? 2018 metų rudenį erkių kiekis didesnis, nei praeitais metais ir jei kam nepavyko sėkmingai sumažinti iki minimumo, tai likęs žiemoti erkių kiekis kitą rudenį (2019 metais) gali tapti gana dideliu kiekiu su visomis nepageidaujamomis bičių šeimai pasekmėmis. Be abejo, tai gresia ne visiems, o pagrinde tiems bičiuliams kurie daro klaidas naikindami erkes ar net visiškai jų nenaikino, mąstydami, jog erkių nesimato ir tai kokius metus varozės gydyme galima ir praleisti. Iš asmeninės patirties galiu patvirtinti, kad jei bičių šeimoje vasaros gale ir yra keli tūkstančiai erkių, jų jums gali nepavykti plika akimi ir pastebėti, jeigu, žinoma, neatidarinėsite tuo metu dengtų perų. Tai nėra koks nors gąsdinimas, tiesiog tai priminimas, kad jei vėl nepadės gamta, tai viskas lieka bitininko valioje norint išsaugoti stiprias ir sveikas šeimas sekančiam sezonui. Gali būti, kad rekordiniai 2019 metų birželio mėnesio karščiai taip pat pristabdė erkių dauginimąsi ir tai tik būtų gamtos pagalba bičiuliams.

Apie pasikeitimus varozės gydymo priemonių naudojime

10 pastarųjų metų naudoto BeeVital firmos tirpalo Hive Clean greitu laiku jau nebebus. Dabar prekyboje išparduodami tik likučiai. Tai nebuvo registruotas vaistas nei pas mus, nei kitose šalyse, o buvo pristatoma tiesiog kaip dezinfekcinė avilio priemonė. Dabar ši kompanija buvo priversta užregistruoti šį produktą kaip veterinarinį preparatą jau kitu, VarroMed pavadinimu, nors sudėtis liko ir ta pati, kaip Hive Clean.

Keičiasi ir tai, kad joks erkių naikinimas medunešio sezono metu šiuo preparatu negalimas. Tas pats liečia ir kitus preparatus oksalo rūgšties pagrindu. Taigi, jei reikia gelbėti šeimas nuo per didelio erkių kiekio dar vasarą, per medunešį, belieka tik priemonės skruzdžių rūgšties pagrindu.

Kitas naujai įregistruotas preparatas oksalo rūgšties pagrindu yra Oxybee.

Informacija palyginimui apie šiuos du preparatus:

Informacijos

pobūdis

VarroMed OXYBEE
Sudėtis Oksalo rūgštis (pagrindas} ir skruzdžių rūgštis. Pagalbinės medžiagos: karamelės spalvos dažiklis (E150d); sacharozės sirupas; 20 % propolio tinktūra; žvaigždinių anyžių aliejus; citrinų aliejus; citrinų rūgšties monohidratas; išgrynintas vanduo Oksalo rūgštis (pagrindas). Pagalbinės medžiagos: citrinų rūgšties monohidratas, glicerolis (85 %), išgrynintas vanduo,  sacharozė, anyžių aliejus, eukaliptų aliejus.
Vieneto talpa 555 ml / 20 – čiai bičių šeimų vieną kartą naudojant 888 ml / 30 – čiai bičių šeimų vieną kartą naudojant
Paruošimas Iš anksto paruoštas Komplektas, kurį sudaro butelis su 750 gr. oksalo rūgšties tirpalu ir 2 paketėliai po 35 gr. su pagalbinėmis medžiagomis. Prieš naudojant šį visą turinį reikia sumaišyti.
Tinkamumo laikas atidarius ar paruošus 30 dienų 1 metai,

jei bus laikoma 2 – 8ᵒC

(šaldytuve)

Gamintojas BeeVital, Austrija Dany Bienenwohl, Vokietija

Pastaba: BeeVital kompanija žada ateityje, gal būt dar šiais metais, vėl gaminti pakuotes po 15 ml kaip buvo prieš pora ir daugiau metų su Hive Clean tirpalu.

Apie dvigubą gydymą (ankstyvą + vėlyvą)

Dvigubas gydymas (Varostop + BeeVital) buvo svarbus tuomet, kai daugumos bitininkų norimo gydymo  būtent tik juostelėmis nebuvo kuo keisti, nes Varostop keitimas į Apistan tiesiog nieko nekeičia erkių atsparumo vaistams atžvilgiu. Dabar, kaitaliojant pamečiui Varostop su Apivar tas papildomas gydymas vėlų rudenį nėra būtinas ir galima grįžti atgal į ankstesnius laikus, kai užtenka gydymo tik viena priemone. O po Apivar juostelių naudojimo, naudoti dar Varidoliu dūminimą tai yra tikrai nelogiška.

Rimčiausia problema varozės gydyme

Lygiai 40 metų kaip erkės atsirado (1978 – 1979 metai) Lietuvoje. Kaip ir kitose šalyse buvo per tą laiką ir nemažų bičių šeimų praradimų, buvo ir sėkmingų ilgesnių laikotarpių, kai jos problemų nesukeldavo. Supratome tiek teoriškai, tiek praktiškai (netekę bičių šeimų!) kad erkes būtina naikinti. Problema tame, kad per tuos keturis dešimtmečius naudojome dviejų grupių naikinimo priemones – piretroidų ir amidinų. Vaistų skirtingi pavadinimai čia nei prie ko! Vardinu:

Amidinų grupė:  veiklioji medžiaga amitrazė, pavadinimai – Varidol, Varoazilin, Mitak, Bipin, Taktik ir pan. Tai 12,5% tirpalas. Dabar dar prisidėjo Apivar juostelių pavidalu.

Piretroidų grupė: veiklioji medžiaga flumetrinas, fliuvalinatas, akrinatrinas, pavadinimai – Varostop, Apistan, Gabon, Baivarol ar visokie rusiški ar kinietiški.

Leidinėlyje „Varozės kontrolė 2018“ gana plačiai rašiau, kad ilgiau naudojant vienos ar kitos grupės (vaistų pavadinimai reikšmės neturi) priemones, susidaro dalies erkių atsparumas, kuris perduodamas ir sekančioms kartoms. Gali būti atsparių erkių juostelėms (piretroidų grupė), gali būti atsparių erkių amitrazei (amidinų grupė), o gali būti atsiradę erkių, atsparių abiems grupėms – taip vadinamas kryžminis atsparumas. Per keletą metų tokių atsparių erkių kiekis šeimoje didėja (per genus perduodama sekančioms kartoms), kol vieną rudenį pasiekia mirtinai pavojingą lygį, kuriam „vaistų nebėra“. Jeigu esate linkę ir toliau naudoti juosteles (dėl patogumo) ar amitrazę (dėl pigumo) ir kad išvengti kuriais tai metais galimo bityno nuostolio, reiktų kartais nuo karto į erkių naikinimo arsenalą įvesti ir priemones organinių junginių (timolo, skruzdžių bei oksalo rūgščių) pagrindu. Šioms medžiagoms erkių atsparumas nesusidaro, tik jos veikia mažesniu efektyvumu. Jeigu organiniais junginiais varozę gydyti kasmet, joks erkių atsparumas ne problema, o problema tampa tai, kad kasmet sunaikinat erkių ne 90 – 95% , kaip tai įmanoma stipriomis cheminėmis priemonėmis, bet tik organinėmis priemonėmis pasiekiant realų 70 – 80% lygį, likutinis erkių kiekis žiemai vis kasmet didėja iki to, katastrofinio. Esu gavęs  švedų bitininkų mėgėjų klausimų kodėl pas juos maždaug kas penkti metai didelis žuvimas. Švedijoje oficiali varozės gydymo politika yra skruzdžių rūgštis vasaros gale + oksalo rūgšties tirpalas rudenį. Tos metodikos laikosi bitininkai mėgėjai, o ką daro šios šalies profesionalai tai tik jiems žinoti, nes nesigiria, o ir problemos dėl žuvimo gal mažesnės.

Apibendrinant: problema tampa erkių atsparumas, išeitis – nevengti kartas nuo karto panaudoti priemones organinių junginių pagrindu. Šį patarimą taikau plačiajam bitininkų ratui, kuriam svarbu labai nesigilinant į varozės ligos peripetijas išsaugoti bičių šeimas, o kas užsiima ekologiniu gydymu ar, šiaip, turi savo kokią kitokią viziją patarimai būtų kitokie, jei aplamai jų reiktų.

Plačiau apie pasekmes jei nevykdoma naikinimo priemonių rotacija

Tai jokiu būdu nėra koks nors gąsdinimas, o tiesiog nuomonė, paremta realybe. Per paskutinius 10 metų teko atidžiai stebėti varozės situaciją savame bityne, o taip pat domėtis kas vyksta Lietuvoje bei kitose šalyse. Kad būtų suprantama, pateiksiu gyvenimišką modelį. Tarkim jei vasarą sudarome naują šeimą be perų (tuo pačiu ir be erkių peruose), o ar tai būtų spiečius ir joje nėra ar visiškai minimalus kiekis erkių. Po kiek metų ši šeima gali žūti dėl erkių kaltės priklausomai nuo nekaitaliojamo gydymo metodo:

  • Ø Jei tik ekologiškai (organinė grupė) – po 4 – 5 metų
  • Ø Jei tik juostelėmis (piretroidų grupė) – po 5 – 7 metų
  • Ø Jei tik amitraze (amidinų grupė) – po 6 – 8 metų
  • Ø Jei tik juostelėmis + amitraze – po 7 – 9 metų
  • Ø Jei tik juostelėmis + oksalo rūgšties tirpalo pagrindu vėlų rudenį – po ???

Dėl paskutinio punkto negaliu pasakyti, nes 10 metų stebėjimo laikotarpio yra maža. Be abejo, dar priklauso ir tai, kokios sąlygos erkėms daugintis vienais ar kitais metais.

Apie erkių naikinimo priemonių rotaciją

Idealus trijų metų variantas:

gr

Kurie metai pirmi, antri ar treti priklauso nuo to kokia naikinimo priemonių grupė buvo naudojama praeitais metais. Kiekvieno bityno situacija šiuo atžvilgiu praktiškai yra skirtinga.

Dar kitas, vadinčiau praktiškas penkerių metų variantas, skirtas visų pirma tiems bitininkams, kurie dėl patogumo renkasi priemones juostelių pavidale. Jei trumpai, tai būtų taip: pirmi (juostelės), antri juostelės (ar skystas amitrazės tirpalas), treti vėl juostelės, ketvirti vėl kuris amitrazės pagrindu variantas ir penkti metai – organiniai junginiai, kad naikinti galimai susidariusias atsparias piretroidams bei amitrazei erkes.

Metai* Grupė Pavadinimas

(pasirinktinai)

Laikotarpis Komentaras
Ankstyvas Vėlyvas**
Pirmi Piretroidų Varostop, Apistan Taip Jei reikia Vėlyvo {papildomo) gydymo reiktų, jei prieš tai buvo naudojama tos pačios grupės priemonės
Antri Amidinų Apivar Taip Jei reikia Vėlyvo {papildomo) gydymo reiktų, jei prieš tai buvo naudojama tos pačios grupės priemonės
Varidol X Taip
Treti Piretroidų Varostop, Apistan Taip Jei reikia Vėlyvo {papildomo) gydymo reiktų, jei prieš tai buvo naudojama tos pačios grupės priemonės
Ketvirti Amidinų Apivar Taip Jei reikia Vėlyvo {papildomo) gydymo reiktų, jei prieš tai buvo naudojama tos pačios grupės priemonės
Varidol X Taip
Penkti Organinių

junginių

MAQS Taip X Jei naudojamas MAQS, tai vėlyvas būtinas. Jei naudojama tik Varomed tai gali būti ir ankstyvas ir vėlyvas
Apiguard Taip Jei reikia
Varomed Jei reikia Taip
Oxybee X Taip

*Kurie metai pagal eilę turi nuspręsti bitininkas, įvertinęs naudotus ankstesnius gydymo būdus

**Vėlyvo gydymo atveju rekomenduojama priemonės oksalo rūgšties pagrindu. Ar jo reikia, turėtų spręsti pats bitininkas. Pavyzdžiui iš avilio lizdo po reikiamos trukmės laikymo išėmėte juosteles, o jos kai kurios apvaškuotos. Vadinasi juostelių veikimo efektyvumas buvo daug mažesnis, nei tuo atveju, kai jos lieka švarios.

Ar reikalingas papildomas gydymas jei naudojamos pamečiui piretroidų bei amidinų grupės juostelės? Tai nebūtina, išskyrus tokį atvejį, kai prieš tai kelis metus buvo naudojamas tas tradicinis gydymas: juostelės + amitrazė. Tokiu atveju jis praverstų, kad sunaikinti tokias erkes, kurios gal būt įgiję kryžminį atsparumą. Ir tas papildomas gydymas turėtų būti tik vaistais oksalo rūgšties pagrindu. Teko girdėti, kad 2018 metais kai kurie bitininkai po Apivar juostelių dar naudojo Varidol. Tai yra prieš logiką, juk tai ta pati amidinų grupė ir manau, kad tai buvo daroma tiesiog iš tradicinės inercijos.

Kova su varroa erkėmis nėra priskirtina prie darbo su bitėmis patiriamų malonumų, tiesiog tai tapo būtinybe norint išsaugoti šeimas stiprias ir gyvas, o tai įmanoma tik neblogai suvokiant kokią taktiką vienais ar kitais metais pasirinkti, kad naikinimo priemonės veiktų efektyviai. Būtent tokio supratimo ir linkiu visos šalies bičiuliams.

UAB „Bičių Austėja“

Tel.: 8-699 18861

El.p.: austeja.u@ismail.lt

2 komentarai apie Apie varozės gydymą 2019 metais

  • Rimantas

    nesutikciau ,kad gydant vien oxalu biciu seimos isgyvena tik 4-5 metus ,nes jei tai butu tiesa mano bitynas butu jau seniai isnykes ,vien oxalu ( rudeni ) apdoroju seimas ( 40 seimu ) jau daugiau kaip 10 metu ,yra seimu 2/3 seimu taip ir gyvena ( pacios motinas pasikeicia ),kasmet neperziemoja 0-4 seimos ,seimu zuvimo priezastys dazniausiai buna del (bakfasto) motinu sutranejimo rudeni ,nes bakfasto seimos nepakeicia senu motinu tyliuoju budu,juosteliu kaip isankstini gydyma nenaudoju ,vietoj ju erketose seimose (2-5 seimose) ,panaudoju liepos men antroje puseje lizdo nulaistyma 2k Beevitaliu ( pakelus meduves).Paprastai 80 % seimu gydau tik viena karta rudeni ,to pilnai uztenka .Tiesa erkiu monitoringa atlieku kruopsciai ,tai yra nuo birzelio vidurio ,kas savaite perziuriu erkegaudzius ,o kad uztenka gydyti 1 kart rudeni rodo tas faktas ,kad mazdaug 30 % seimu isgyvena su labai mazu erketumu ,tose seimose ( per para rugpjucio men) naturaliai iskrenta 0-3 erkes .

  • Nelabai aišku ką reiškią X, ar atitinka žodelį „Taip“?

    Penktų metų stulpelyje rašoma: „Jei naudojamas MAQS, tai vėlyvas būtinas.“ „Taip“ ankstyvam ir X vėlyvam laikotarpiui.

Komentuoti