Kūno paviršius
Šeimoje yra trijų rūšių bičių:
1. motina šeimoje paprastai esti tik viena;
2. darbininkių bičių gali būti kelios dešimtys tūkstančių;
3. tranų dažniausiai atsiranda tik vasarą nuo kelių dešimčių ligi kelių tūkstančių (1 pav.).
Motina ir darbininkės bitės yra patelės, o tranai — patinai.
Bitės kaulų neturi. Jų kūnas apdengtas kietu lukštu (kevalu) iš raginės medžiagos, vadinamos chitinu. Kad bitė galėtų atskiras kūno dalis judinti, chitinas vietomis yra suplonėjęs ir virtęs plėve. Šitose vietose kūno dalys gali būti lankstomos ir plečiamos ar sutraukiamos.
Bitės kūno paviršius apaugęs įvairių įvairiausiais plaukeliais. Vieni jų lygūs kaip šereliai, tik yra trumpesnių ir ilgesnių, antri — šakoti kaip plunksnelės. Vienų išsišakojimai trumpesni, kitų ilgesni, vienų retesni, kitų tankesni ir t.t. (1 ir 2 pav.).Bitės plaukeliai skirti įvairiems tikslams. Vieni plaukeliai saugo akis nuo pažeidimų, kiti — alsavimo organus nuo užteršimo dulkelėmis, treti turi jutimo organus, ketvirti — tarnauja kaip šepetėliai kūnui nuvalyti arba žiedų dulkelėms surinkti ir į gurbelius sudėti, penkti — bitės kūną dengia, kad jį šildytų ir t.t.
Mūsų vietinių bičių lukštas juodas, o plaukeliai yra pilki, todėl ir mūsų bitės
yra juodai pilkos. Jauna bitė turi visus plaukelius, todėl atrodo pilka. Paskui plaukeliai pamažu nutriūšta ir pagaliau visai nuslenka. Senų bičių kūnas beveik visai plikas, todėl atrodo juodas ir blizgąs.
Bitės kūne skiriamos 3 svarbiausios dalys: galva, krūtinė ir pilvelis (1 pav.).
Nauji komentarai