>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Akys

7 pav. Kaip išdėstytos bičių akys: A — motinos, B — darbininkės bitės, C — trano; n — sudėtinės akys. p — paprastosios akys


8 pav. Bitės sudėtinė akis. Aa — atskiros akelės.


      

9 pav. Sudėtinės akies gabalėlis, apaugęs plaukeliais.


10 pav. Bitės paprastoji akis: Ch — chitino skaidrioji plėvelė, Ep —odelė, Z — lęšiukas, Rl — regėjimo ląstelės, N — nervų siūleliai.

 Bitė turi penkias akis: šonuose 2 dideles, sudėtines akis ir galvos priešakyje arba viršugalvyje 3 mažas, paprastas akis (7 pav.).

Sudėtinės akys yra sudėtos iš daugelio mažų akelių (8 pav.). Motinos abiejose akyse tokių akelių yra 6000—10 000, darbininkės bitės akyse — 8000—12 500 akelių, o trano akyse — 14 000— 26 000 akelių. Taigi, trano sudėtinės akys beveik dvigubai didesnės už darbininkės bitės, ir viršugalvyje jos net susisiekia. Tiek daug akelių tranui reikia, kad jis galėtų greičiau motiną pamatyti. Juo greičiau motina apvaisinama, juo geriau, nes greičiau sugrįžta į lizdą ir mažiau pavojaus jai pražūti.

Spėjama, kad kiekviena akelė duoda tik daikto dalies vaizdą.  Iš jų dalelių, kaip iš akmenėlių, drauge sudėtų, gaunamas visas   daikto vaizdas. Vaizdas matomas tiesioginėje padėtyje, kaip jis yra (ne aukštyn kojomis). Sudėtinėmis akimis bitė gali matyti tiktai šviesoje ir jomis ji naudojasi tiktai išlėkusi oran.
Sudėtinėmis akimis aiškiau matomi tik tolimi daiktai. Tarp atskirų akelių yra chitino plaukelių, kurie saugoja akį nuo sužeidimo (8 pav.).

Paprastųjų, arba mažųjų, akių bitė turi 3. Jos sudėtos galvoje trikampiu. Motinos ir darbininkės bitės akys yra beveik viršugalvyje, o trano — galvos priešakyje. Jo sudėtinės akys užima visą viršugalvį ir mažąsias akis nustumia į priešakį (7 pav.). Bitės paprastosios akys panašios į žmogaus akis (10 pav.). Paprastosios akys yra labai jautrios.
Jomis bitės mato ir prietamsyje. Paprastosiomis akimis bitė aiškiai mato tik artimus daiktus. Žiūrėdama sudėtinėmis ir paprastosiomis akimis kartu, bitė
gauna supratimą apie daikto tolumą. Jei ji aiškiai mato daiktą sudėtinėmis akimis ir neaiškiai paprastosiomis akimis, supranta, kad tai tolimas daiktas.

Ar bitė skiria spalvas? Tyrimai parodė, kad bitė atskiria 6 spalvas: geltoną, mėlynai žalią, mėlyną, tamsiai raudoną (purpurinę), violetinę ir ultravioletinę. Žmogus ultravioletinės spalvos nemato, o bitės šitą spalvą labai gerai mato, nes daugelis augalų žiedų turi ultravioletinę spalvą.

Bitės atskiria ir daiktų pavidalus (formas), kurie panašūs į  augalų lapus arba žiedų lapelius; trikampių, keturkampių ir panašių daiktų pavidalų jos neatskiria. Bitės atskiria ir žiedų lapelių skaičių, ypač penkialapius žiedus.
Bitės daug aiškiau mato judančius daiktus, negu stovinčius. Todėl jos greičiau puola žmogų bėgantį arba mosikuojantį rankomis.

Bitės akys: A - sudėtinės, B - paprastosios

Bitės akys: A - sudėtinės, B - paprastosios

Komentuoti