>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Varozės prevencija 2023

Sigitas Uselis, 2023

Varozės ligos prevencija tampa neatsiejama bitininkavimo technologijos dalimi. Deja.

Varroa erkių egzistavimas be išimties kiekvienoje šalies bičių šeimoje ir vadinasi varozės liga. Deja niekam ir niekaip neatrandant tokių priemonių, kad galima būtų visu 100% jas išnaikinti, bitininkui tenka užduotis sugebėti sumažinti jų kiekį iki minimalaus lygio, kad bičių šeimos gyvenimui ir darbui nesijaustų neigiama šių parazitų įtaka. Šiam, kad ir nepageidaujamo bitininkavimo technologijos veiksmui išaiškinimą pateikiu atskiromis dalimis:

V2Tinkamiausias laikas. Varroa erkės pagal savo gyvenimo ciklą yra idealiai prisitaikiusios prie bičių gyvenimo. Jų dauginimasis vyksta tik tada, kai yra perų ir jie uždengiami. Taigi, kad ir nedidelis išlikusių po žiemos erkių kiekis per kelių mėnesių bičių dauginimosi laikotarpio tampa gana solidžiu kiekiu vasaros pabaigoje. Jų šeimoje tuo metu gali būti ir keli šimtai ir keli tūkstančiai, jei buvo dar taip, kad be „savų“, pasidauginusių, vyko patekimas ir iš kitų avilių. Taigi, pasibaigus medunešiui ir paruošus šeimas žiemai būtinas kasmetinis erkių naikinimas. Kitais metų laikais šis darbas yra imlus, nedaug efektyvus ir trukdantis bičių šeimai ramiai stiprėti ir dirbti. Pagal savo ilgametę bitininkavimo praktiką ir tuo pačiu kovą su erkėmis, drąsiai tvirtinu, kad sėkmingai ir išmintingai atlikus šį darbą rudenį ramiai galima laukti sekančio rudens.

Erkių kiekio šeimoje situacijos įvertinimas. Tai gana sudėtingas dalykas, tačiau labai norint apytiksliai galima sužinoti. Tam yra bent trys būdai:

 • Iš lizdo nuo kokių 3 rėmų pasemti į indą ne mažiau kaip 300 bičių (saugotis, kad nepatektų motina!) ir eterio, ar langų plovimo skysčio ar cukraus pudros pagalba atskirti erkes nuo bičių. Pirmais dviem atvejais bites tenka numarinti. Skaičiuojam atskirtas erkes 100-ui bičių ir vertinimas toks, kad jei vasaros pabaigoje tenka daugiau nei 3 erkės, o spalio mėnesyje, kai nebėra perų, tenka daugiau nei 2 erkės, tai situacija kritinė ir erkių naikinimą reikia vykdyti nedelsiant. Taip patikrinti rekomenduojama iki 20% bityno šeimų.
 • Rugpjūčio mėnesio pradžioje po lizdu pakišame porėmį su sieteliu, kurio akutės ne mažiau kaip 3 mm ir savaitę laikome nejudindami lizdo. Porėmio pagrindo sutepti nereikia, nes tai iškreipia vaizdą, kai gyvos erkės netyčia nukrinta ir prilimpa. Tokiu būdu skaičiuojamas natūralus erkių mirtingumas per vieną parą (visas rastų erkių skaičius dalinamas iš parų skaičiaus) pagal kurį sprendžiama:
Kritusių erkių

kiekis per parą

Iki 1 erkės Daugiau nei 1, iki 8 Daugiau      8 iki 30 Daugiau nei 30
Komentaras Drąsiai galima rinktis tik vėlyvą gydymą būdą Galima rinktis arba ankstyvą arba tik vėlyvą gydymo būdus. Šiuo atveju galima atsižvelgiant į pasirinką kelių metų strategiją. Būtinas ankstyvas gydymo būdas Labai kritinė situacija, su gydymu negalima delsti. Šansų išgelbėti šeimą ne tiek ir daug, bet yra.
 • Ir pats paprasčiausias būdas tai įvertinimas mintimis ir akimis.  Mintimis vertiname tai ar tikrai viskas gerai pasisekė su erkių naikinimu praeitą rudenį ir liko šeimose tik minimalus kiekis erkių t.y. mažiau nei 50 vnt. Akimis vertiname apžiūrinėdami lizdus ar nėra bičių ar tranų su kreivais sparnais, prakiurusių perų be specifinio puvinio kvapo ir ar tikrai nematėme erkių ant bičių. Kitas vertinimas akimis yra tai ar bityno zonoje spinduliu bent 1,5 km yra kitų bitynų, ypač mėgėjiškų. Jei taip, tai erkių naikinimą rekomenduojama pradėti iškart po lizdo suformavimo žiemai. Su visa pagarba bitininkams mėgėjams ar pradedantiesiems, bet jei yra jiems dar žinių trūkumas apie varozę tai visai galimas dalykas, kad jų bičių šeimos turi vasarą daugiau erkių ir gamtoje vyksta natūralus pasidalinimas per žiedus ir klaidžiojančius tranus su tais aviliais kur jų ne taip daug.

Ankstyvas ir vėlyvas erkių naikinimas. Apibūdinimas, privalumas arba ne.

V3Ankstyvu skaitomas tas laikas, kai po lizdo suformavimo kartu su maitinimu įdedamos tos priemonės, kurios yra ilgalaikio veikimo, nes tuo laiku dar būna keletas rėmų su perais ir apie 80% erkių yra būtent peruose. Privalumas yra tame, kad erkės pradedamos anksčiau naikinti ir išsaugoma daugiau sveikų, žiemoti turėsiančių bičių. Jei bitė pero stadijoje vystėsi kartu su jame buvusia erke, jos gyvenimas trumpėja maždaug per pusę ir vietoje to, kad pragyventų žiemojimo metu apie 6 mėnesius, ji miršta maždaug po 3 mėnesių t.y. kur tai apie N. Metus. Ne privalumas yra tai, kad tokios ankstyvam naudojimui skirtos priemonės yra brangesnės.

Vėlyvu skaitomas toks laikas, kai šeimose nebėra arba beveik nebėra perų, visos ten esančios erkės randasi ant bičių ir jas yra paprasčiau naudojamomis priemonėmis pasiekti. Privalumas, kad vėlyvam erkių naikinimui naudojamos priemonės yra paprastesnės ir tuo pačiu pigesnės, o ne privalumas, kad galimai žiemoti turės daugiau erkių pažeistų bičių ir taip pat būna tam tikra rizika, kad šeima to, tik vėlyvo gydymo, gali ir nebesulaukti.

Ankstyvas + vėlyvas erkių naikinimas arba kitaip tai dvigubas. Gerai yra tai, kad užsitikrinama ir kontrolinis, šiuo atveju vėlyvas būdas. Naudoti reikia tokiu atveju skirtingų grupių veikliąsias medžiagas kas padeda išvengti atsparumo naikinimo priemonėms ateičiai. Ne visai gerai, kad dažniausiai tai būna perteklinis veiksmas ir aišku finansiškai skaudesnis. Rekomenduočiau dvigubą naikinimą vykdyti ne kasmet, o kas antrus ir trečius metus.

Apie varroa erkių naikinimo priemones ir jų klasifikacija

Visame pasaulyje yra tik 3 skirtingos veikliųjų medžiagų priemonių grupės, nors sukurtų preparatų pavadinimų gal ir koks šimtas. Tai:

 1. Piretroidų grupė (veiklioji medžiaga flumetrinas, fluvalinatas)
 2. Amidinų grupė (veiklioji medžiaga amitrazė)
 3. Organinių junginių grupė (veiklioji medžiaga skruzdžių, oksalo rūgštys, timolas)

Šių veikliųjų medžiagų pagrindu pagamintų Preparatų klasifikacija ir panaudojimo laikotarpis:

Grupė Preparato pavadinimas Veiklioji medžiaga Panaudojimo laikas
Piretroidų Varostop  (juostelės) Flumetrinas Ankstyvas*
Apistan  (juostelės) Fluvalinatas Ankstyvas
Amidinų Apivar  (juostelės) Amitrazė Ankstyvas
Varidol 125 mg/ml  (tirpalas) Amitrazė Vėlyvas**
Organinių junginių Formicpro  (paketėliai) Skruzdžių rūgštis Ankstyvas
Apiguard  (želė) Timolas Ankstyvas
Api Life Var (juostelės) Timolas, eteriniai aliejai Ankstyvas
Varromed  (tirpalas) Oksalo rūgštis pagrinde + skruzdžių rūgštis Ankstyvas / vėlyvas
Oxybee  (tirpalas) Oksalo rūgštis, glicerinas, eteriniai aliejai Vėlyvas

PRAKTIŠKI PATARIMAI:

Apie piretroidų grupę:

 • Yra neteisinga nuomonė pavyzdžiui Varostop vienais metais keisti į Apistan, Baivarol kitais, ar atvirkščiai. Erkių atsparumo galimas susidarymas yra bendras visiems šios, tos pačios, grupės preparatams, nepriklausomai nuo pavadinimo.
 • Kai kurios šeimos apvaškuoja įdėtas juosteles ir nuo to galimas efektyvumo sumažėjimas. Tokiu atveju rekomenduotina atlikti ir vėlyvą gydymą.
 • Varostop rekomenduotinas juostelių kiekis priklausomai nuo šeimos stiprumo:
Šeimos apibūdinimas Spiečius, šeimelė Vidutinė Stipri
Korių (Dadano lizdiniai) kiekis, paliktas žiemai 5 6 – 7 8 – 9
Rekomenduojamas juostelių kiekis 2 3 4

Apie amidinų grupę:

 • Apie Apivar juostelių pilną informaciją rasti reikia atkėlus ant pakelio dešinio apatinio kampo etiketės kraštelį.
 • Apivar juosteles rekomenduotina laikyti kol nebeliks perų t.y. 6 – 8 savaites.
 • Jeigu erkės naikinamos tik Varidol, tai šį procesą reikia atlikti bent 2 kartus su maždaug 10 dienų pertrauka.
 • Visiškai NELOGIŠKA po Apivar juostelių (ankstyvas panaudojimas) dar papildomai naudoti vėlyvam apdorojimui Varidol. Jeigu nusprendėte pakartotinai naudoti, tai rinkitės preparatą oksalo rūgšties pagrindu.

Apie organinių junginių grupę:

 • Formicpro instrukcijoje nurodoma, kad reikia dėti iškart 2 paketėlius. Tačiau yra ir toks variantas, kad dėti vieną paketėlį ir laikyti 7 dienas, po to dar tokiam pačiam laikui uždėti kitą paketėlį. Procesas prasitęsia iki 2 savaičių. Tam pritaria ir gamintojai, tačiau, kad padaryti instrukcijoje pakeitimą, reikia derinti su visomis ES šalimis. Tiesiog tai didžiulis administracinis darbas.
 • Apiguard instrukcijoje teigiama, kad bitės turi išvalyti indelį pašalindamos žėlę iš avilio. Tačiau jei jos ir lieka, tai nereikia abejoti dėl efektyvumo. Esmė tame, kad timolas erkes naikina garų (kvapo) pavidalu.
 • Bet kuris preparatas oksalo rūgšties pagrindu efektyviausiai veikia kai lizde nebėra perų. Aplinkos temperatūra turi būti ne žemesnė kaip +5ᵒC. Tirpalas laistomas į tarprėmius ant bičių skaičiuojant vienam tarprėmiui 5 ml kiekio. Bendras tirpalo kiekis skaičiuojamas taip: palikote žiemoti rudenį šeimą pavyzdžiui ant 7 rėmų, vadinasi bus 6 tarprėmiai X 5 ml = 30 ml kiekis. Žiemos bitė oksalo rūgšties dozę turi gauti vieną kartą gyvenime! Antraip pažeidžiama žarnyno mikroflora ir šeima pavasario sulaukia būdama silpna, nes neišgyvena stipresnę dozę gavusios bitės.

Visus paminėtus preparatus būtina laikyti sandarioje pakuotėje, temperatūroje tarp 0 iki + 25 C !

Saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių!

Kaip ir dėl ko susidaro erkių atsparumas naudojamiems preparatams

V4Tiek piretroidų (juostelių) grupės, tiek amidinų (amitrazės) grupės veterinariniai preparatai veikia sekančiai: pasiskirstę po bičių lizdą mikrodalelės (bičių išnešiotos juostelių atveju ar įpūstos dūmų arba aerozolio pavidalu) kontakto su erke metu pažeidžia jos nervinę sistemą ir erkę ištinka staigi ar po kelių parų mirtis, priklausomai nuo gautos nuodų dozės. Skirtumas yra tas, kad piretroidų grupės medžiagos veikia erkės nervinius kamienus, o amitrazė – nervinius receptorius. Kasmet naudojant tos pačios grupės medžiagas, dalis erkių, gavusios nedidelę dozę nuodo (kad ir juostelių laikymas per žiemą lizde) piretroidams pradeda organizme gaminti fermentus, neutralizuojančius nuodus, o amitrazei tiesiog sumažėja receptorių jautrumas. Šios įgytos savybės perduodamos sekančioms kartoms. Tokių atsparių erkių kiekis metams bėgant didėja, tai nėra plika akimi pastebima ir vieno sezono gale įvyksta žuvimas. Atsparumas iki šiol nepastebėtas organiniams junginiams (rūgštims, timolui), tačiau jų veikimas naikinant erkes yra silpnesnio poveikio ir dėl to žiemai lieka daugiau išlikusių gyvų erkių. Naudojant kasmet organines medžiagas (ekologinis varozės gydymas) likutinis erkių kiekis žiemai vis didėja ir po 4-6 metų įvyksta bityno masiška žūtis.

Erkių naikinimo priemonių panaudojimo variantai, siekiant išvengti galimo atsparumo

Trejų metų variantas (idealus) Lentelė Nr. 1

Metai* Grupė Pavadinimas

(pasirinktinai)

Laikotarpis Komentaras
Ankstyvas Vėlyvas**
Pirmi Piretroidų:

flumetrinas

fluvalinatas

Varostop, Apistan Taip Jei reikia Vėlyvo (papildomo) gydymo reiktų, jei prieš metus irgi buvo naudojama tos pačios grupės priemonės
Antri Amidinų:

amitrazė

Apivar Taip Jei reikia Vėlyvo (papildomo) gydymo reiktų, jei prieš metus buvo naudojama tos pačios grupės priemonės
Varidol X Taip
Treti Organinė:

skruzdžių, oksalo rūgštys, timolas

Formicpro*** Taip X Jei naudojamas Formicpro, tai vėlyvas gydymas būtinas. Jei naudojama tik Varomed tai gali būti ir ankstyvas + vėlyvas tik šiuo preparatu. Oxybee tikslingiausia naudoti tik vėlų rudenį, kai nebėra perų ir likę tik žiemos bitės.
Api Life Var Taip X
Apiguard Taip X
Varomed Jei  reikia Taip
Oxybee X Taip

Penkių metų variantas (praktiškas) Lentelė Nr. 2

Metai* Grupė Pavadinimas

(pasirinktinai)

Laikotarpis Komentaras
Ankstyvas Vėlyvas**
Pirmi Piretroidų:

flumetrinas

fluvalinatas

Varostop, Apistan Taip Jei reikia Vėlyvo (papildomo) gydymo reiktų, jei prieš tai buvo naudojama tos pačios grupės priemonės
Antri Amidinų:

amitrazė

Apivar Taip Jei reikia Vėlyvo (papildomo) gydymo reiktų, jei prieš tai buvo naudojama tos pačios grupės priemonės
Varidol X Taip
Treti Piretroidų:

flumetinas

fluvalinatas

Varostop, Apistan Taip Jei reikia Vėlyvo (papildomo) gydymo reiktų, jei prieš tai buvo naudojama tos pačios grupės priemonės
Ketvirti

Amidinų:

amitrazė

Apivar Taip Jei reikia Vėlyvo (papildomo) gydymo reiktų, jei prieš tai buvo naudojama tos pačios grupės priemonės
Varidol X Taip
Penkti Organinė:

skruzdžių, oksalo rūgštys, timolas

Formicpro*** Taip X Jei naudojamas Formicpro, tai vėlyvas būtinas. Jei naudojama tik Varomed tai gali būti ir ankstyvas + vėlyvas tik šiuo preparatu. Oxybee tikslingiausia naudoti tik vėlų rudenį, kai nebėra perų ir likę tik žiemos bitės.
Api Life Var Taip X
Apiguard Taip X
Varomed Jei   reikia Taip
Oxybee X Taip

* Kurie metai pagal eilę turi nuspręsti bitininkas, įvertinęs naudotus ankstesnių metų gydymo būdus

**Vėlyvo gydymo atveju rekomenduojama priemonės oksalo rūgšties pagrindu. Ar jo reikia, turi spręsti pats bitininkas. Pavyzdžiui iš avilio lizdo po reikiamos trukmės laikymo išėmėte juosteles, o jos kai kurios apvaškuotos. Vadinasi juostelių veikimo efektyvumas buvo daug mažesnis, nei tuo atveju kai jos lieka švarios. Dar atvejis dėl ko verta, tai jeigu tektų sužinoti, kad koks tai kaimyninis bitynas jau tą rudenį silpsta.

Pabaigai

Jeigu, Bičiuli, perskaitei straipsnį iki šios vietos, vadinasi įsigijai vieną iš efektyviausių priemonių prieš varozę, kuri vadinasi „Bitininko žinios bei supratimas apie varozės ligą“. Keturi neilgi, bet svarbūs patarimai kovoje su erkėmis prasidedantys priešdėliu NE:

 1. NEeksperimentuoti šitoje bitininkavimo technologijos dalyje. Naudoti tai, kas patikrinta ir patvirtinta. Nei vienas pasaulio bitininkas neatrado kas gali būti geriau nei kas yra šiuo metu siūloma. Visi bandymai baigiasi kaip futbolo rungtynėse: erkių pergale į vienus vartus.
 2. NEsusižavėti vienomis ir tomis pačiomis priemonėmis prieš varozę ir naudoti jas pamečiui, todėl, kad po kelerių metų ištiks pralaimėjimas šioje kovoje.
 3. NEtaupyti – džiaugsis likę gyvos erkės.
 4. NEperdozuoti – bus blogiau ir erkėms, bet, deja, tuo pačiu ir bitėms.

Informaciniai šaltiniai:

The Acute bee paralysis virus–Kashmir bee virus–Israeli acute paralysis virus complex, J.R. de Miranda, G. Cordoni , G. Budge , 2010

Varroa-Virus Interaction in Collapsing Honey Bee Colonies, R. M. Francis , S. L. Nielsen, P. Kryger, 2013

Emerging and re-emerging viruses of the honey bee (Apis mellifera L.), E. Genersch and M. Aubert, 2010

The role of viruses in bee parasitic mite syndrome. Am. Bee J. 136: 731-732., Hung, A.C.F., Shimanuki, H. and Knox, D.A.1996

Parasites of the Honeybee This publication was produced by, Dr. Mary F. Coffey Teagasc, 2007

Komentuoti