>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Lyties organai

67 pav. Trano lyties organai:
67 pav. Trano lyties organai: 1 — sėklidės, 2 — sėklų latakėlis, 3 — pūslelė, kurioje laikomos sėklelės, 4 — gleivių pūslė, 5 — sėklų latakas, 6 — latako pūslė su chitininiu šalmu (a), 7 — sėklų latako atsišakojimas, 8 — rageliai, 9 — sąlyčio organas, 10 — chitinmes plokštelės, 11— trano sėkla (spermatozoidai).

Trano lyties organai.

Trano lyties organuose gaminamos sėklos, turinčios labai mažytę galvelę ir gana ilgą uodegėlę, kuri padeda skysčiuose sėklai judėti. Sėklos ilgumas apie 1/3 mm. Sėklas gamina du sėklininkai (95 pav.). Iš jų sėklos eina vingiuotais latakėliais į gleivių maišelius, toliau bendru latakėliu ateina į pūslę ir čia lieka. Kai tranas susitinka su jauna neapvaisinta motina, visą pūslę su sėklomis palieka motinoje, o pats tuojau miršta.

Motinos lyties organai.

68 pav. Motinos lyties organai: 1 — dėtys, 2 — dėčių taurelė, 3 — kiaušinėlių latakas, 4 — nervas su nervų mazgu prie latakų susijungimo, 5 — sėklelių pūslelė, 6 — sėklinės pūslelės liauka, 7 — geluonies mažoji (šarminė) nuodų liauka, S — makšties sienelė, 9 — geluonies raumenys, 10—11 — geluonies dalys, 12 — geluonis, 13 — didžioji geluonies liauka, 14 — nuodų pūslė.

Kiaušinėlius gamina dėtys (67 pav.), kurių bitė turi dvi. Kiekvienoje dėtyje yra apie 160—200 vamzdelių. Kiaušinėliai atsiranda vamzdelio viršūnėje, paskui auga ir slenka vamzdeliu į užpakalį. Kol ateina ligi vamzdelio galo, kiaušinėlis užauga (subręsta). Paskui pirmą kiaušinėlį seka antras, trečias ir taip toliau. Dėjimo metu visi vamzdeliai esti pilni kiaušinėlių, dėtys labai padidėjusios, todėl motina tada būva stora, ilga, vos paeina.

Iš dėčių kiaušinėliai lataku slenka į makštį. Prie makšties angos yra pūslelė, kurioje laikomos trano sėklos. Ant pūslelės yra dvišaka liauka. Ji savo sultimis maitina sėklas, kurios šioje pūslėje turi gyventi kelerius metus.

Kiaušinėliui slenkant iš latako į makštį, motina iš pūslelės išleidžia keletą sėklelių, kurios apvaisina kiaušinėlį. Iš apvaisintų kiaušinėlių gali užaugti motina arba darbininkė bitė. Iš neapvaisintų kiaušinėlių gali užaugti tiktai tranas.

Motinų apvaisinimas ir jų senėjimas.

Motiną apvaisina tranas susitikęs ją ore. Kai kuriems mokslininkams pavyko dirbtinai švirkštu apvaisinti motiną trano sėklomis, bet tai padaryti labai sunku, todėl praktikoje šis būdas mažai vartojamas.

* Redaktoriaus pastaba.  Šiais laikais dirbtinis apvaisinimas atliekamas naudojant specialią įrangą ir plačiai taikomas siekiant išlaikyti bičių grynaveisliškumą, Lietuvoje tuo užsiima dr.J.J.Balžekas. ( žr. “dirbtinis apvaisinimas” )

69 pav. Motinos pilvelio galas su trano sėklų pūslele (p), kai ji parlekia po susitikimo su tranu

69 pav. Motinos pilvelio galas su trano sėklų pūslele (p), kai ji parlekia po susitikimo su tranu

Lytinio akto metu motinos pilvelio gale lieka trano pūslelė su sėklomis. Tada motina atrodo kaip su balta uodega (69 pav.). Iš trano pūslelės sėklos pereina į motinos pūslelę.

Manoma, kad pūslelėje gali tilpti apie 100 milijonų sėklelių. Gera motina per visą savo amžių gali padėti apie 1,5 milijono kiaušinėlių. Norėdama apvaisinti kiaušinėlį, motina iš pūslelės išleidžia 10—12 sėklų (kiti mano, kad ligi 100 sėklų). Taip eikvodamos sėklas, senesnės motinos jų pritrūksta ir tada pradeda dėti daugiau neapvaisintų kiaušinėlių, iš kurių užauga tik tranai.

Todėl senesnės motinos naikinamos ir keičiamos jaunomis. Jei bitininkai to nepadaro, motinas pakeičia pačios bitės. Kai kurie bitininkai motinas keičia kasmet.

Motinos apsivaisinimui išskrenda dažnai keletą kartų ir apvaisinamos ne vienu, bet keletu (6—10) tranų. Tokiu būdu motinos sėklinėje pūslelėje būna keleto tranų sėklelės, ir kiaušinėliai gali būti apvaisinti keleto tranų sėklelėmis. Iš tokių kiaušinėlių užaugusios bitės būna daug gyvybingesnės, geriau prisitaiko įvairioms gyvenimo sąlygoms ir atsparesnės išsigimimui.

70 pav. Palyginamasis dėčių didumas: A — motinos, B — traninės bitės, C — darbininkės bitės.

70 pav. Palyginamasis dėčių didumas: A — motinos, B — traninės bitės, C — darbininkės bitės.

Darbininkės bitės lyties organai

sudaryti beveik taip pat, kaip ir motinos, tiktai palyginti visai maži (98 pav.). Dėtyse yra tiktai po 1—3 vamzdelius. Jei darbininkė bitė pradeda dėti kiaušinėlius, jos dėtys padidėja, bet vamzdelių skaičius nesikeičia (70 pav.). Tranas darbininkės bitės negali apvaisinti, todėl iš jos kiaušinėlių užauga tiktai tranai. Tokia bitė vadinama tranine bite. Ji bičių šeimoje atsiranda tada, kai šeima netenka motinos ir negali naujos užsiauginti.

 Bičių motinėlės apvaisinimas

             

 

1 komentaras apie Lyties organai

Komentuoti