Nozematozė
Nozematozė
Tai labai išplitusi suaugusių bičių liga, kurią sukelia parazitas Nosema apis. Nozematozės sporos daug kur paplitusios gamtoje, randamos žemėje, vandenyje ant augalų. Serga bitės darbininkės, rečiau tranai ir motinos. Liga pasireiškia žiemos pabaigoje ir pavasarį, ypač tuose bitynuose kur žiemai paliekamas lipčiaus medus, nėra žiedadulkių, per drėgni aviliai. Bitės užsikrečia imdamos sporomis užkrėstą maistą. Sergančios motinos dažniausiai tampa nevaisingos, neretai žūva.
Liga išplatinama pavasarį, po apsiskraidymo. Ją platina klaidžiojančios bitės, tranai, bitės plėšikės, taip pat ir pats bitininkas (per rankas, drabužius, bitininkystės inventorių).
Ligos požymiai. Artėjant pavasariui, bitės darosi neramios, ūžia, palieka kamuolį, nukrinta ant avilio dugno arba eina prie lakos. Jos atrodo nusilpusios, be energijos, joms dreba sparneliai. Iš lakos išeina pavienės išpūstais pilveliais bitės, kai kurios jų negali pakilti, o pakilusios ir ore apsukusios 2-3 ratus, krinta ant žemės.Nozematoze sergančių bičių organizmas blogiau pasisavina maistą, todėl daug jo sunaudoja, persipildo žarnynas ir bitės ima viduriuoti. Užteršiami koriai, diafragmos, avilio sienos, prielakiai.
Apsaugos priemonės. Nozematozės sporos avilyje, ant sienų ir rėmelių, išsilaiko gyvybingos nuo 3mėn iki 2 metų. Bitininkai žino, kad pavasarį būtina pakeisti arba dezinfekuoti fekalijomis suterštus korius, avilių sienas, kitą inventorių.Nozematozei gydyti ruošiamas jonažolių, pelyno nuoviras. Ruošiant jonažolės nuovirą imama apie 30 g džiovintos jonažolės ir verdama dviejuose litruose vandens ant silpnos liepsnos 15 – 30 min. Po to nuoviras laikomas apie 3 val., nukošiamas ir duodamas bitėms su cukraus sirupu tą pačią dieną (10 l cukraus sirupo – minėtas kiekis jonažolės nuoviro). cukraus sirupui imama 3 dalys cukraus ir 2 dalys vandens. Supylus jonažolės nuovirą į cukraus sirupą, šis įgauna rausvą atspalvį jaučiamas malonus kvapas. Pelyno nuoviras gaminamas panašiai.
Nustatyta, kad nozematozė lėčiau dauginasi rūgščioje terpėje, todėl tikslinga į litrą cukraus sirupo įpilti 0,3 g citrinos arba koncentruotos acto rūgšties (75% – 85% koncentracijos).
Nauja nozematozės sporų atmaina
Vytautas Salinka
2006 m. birželio 21 dieną Briuselyje vykusiame COPA/COGECA bitininkystės atstovų grupės posėdyje buvo informuota apie naują nozematozės sporų atmainą Nosema ceranae, kuri parazituoja Pietryčių Azijos Apis cerana bitėse. Šios sporos panašios į pirmuonio Nosema apis sporas. Jos buvo atrastos 1996 metais. 2005 metais Kinijos mokslininkai šių sporų rado Taivanyje ir Europos bičių Apis melufera šeimose. Tais pačiais metais Ispanijos bitininkystės specialistai atkreipė dėmesį kiekvienais metais vis didėjanti bičių žuvimą. Pradėta ieškoti priežasčių. Ispanijos bitininkystės institutas, esantis Castilla- La Mancha, ir Madrido veterinarijos universitetas, atlikęs žuvusių bičių šeimų tyrimus, nustatė, jog šios nozematozės atmainos sporų yra ir Ispanijos bitynuose. Nuo 2000 metų nozematoze sergančių bičių šeimų Ispanijoje nuolat didėjo: 2000-aisiais jų buvo apie 10 proc., o 2004-aisiais šis skaičius išaugo iki 88 proc. 2005 metų vasarą bičių žūtis pasiekė epidemijos lygį. Mokslininkai nustatė, jog to priežastis – nauja nozematozės sporų atmaina Nosema ceranae. Pirmaisiais pastebėtais simptomais buvo bičių šeimų staigus nusilpimas, kartais net pabėgimas (kaip sergant bitėms varoze) ir žūtis, net nepasireiškus bičių viduriavimui.
Tie patys reiškiniai buvo pastebėti Prancūzijoje ir Vokietijoje. Vokietijos Freiburgo chemijos- veterinarijos universitetas, bendradarbiaudamas su Ispanijos mokslininkais, molekuliniu tyrimo metodu ištyręs žuvusių šeimų bites, patvirtino, jog ir Vokietijos bitynuose jau yra Nosema ceranae sporų. Iš 10 tirtų bitynų 8 buvo apsikrėtę Nosema ceranae pirmuonimis. Visuose šiuose bitynuose bitės ‘žuvo pernai, vasaros pabaigoje arba vėlų rudeni, ir šiemet, anksti pavasarį. Ne visais atvejais buvo pastebėtas bičių viduriavimas, kurį sukelia Nosema apis sporos. Bitės paprasčiausiai nukrito negyvos ant avilio dugno. Manoma, kad didelė bičių žūtis 2002-2003 metais, kurios priežastį buvo linkę priskirti varozės erkėms ir sausrai, iš dalies galėjo būti sukelta ir naujos nozematozės sporų atmainos.
Paprastu mikroskopiniu tyrimu negalima atskirti šių dviejų nozematozės sporų atmainų. Reikalingi molekuliniai ir genetiniai tyrimai, kuriuos gali atlikti tik laboratorijos, turinčios specialią, brangiai kainuojančią Įrangą. Praėjusią žiemą pastebėta, jog bitės žūsta staiga, per trumpą laiką. Bitininkai po savaitės kitos randa ant dugno nukritusias negyvas bites, nors rudenį jos buvo gydytos nuo varozės erkių ir joms maisto netrūko. Sergančios bitės pavasariop veržiasi apsiskraidyti net esant 4° C šilumos. Panašūs atvejai jau 2002-metais buvo pastebėti ir Lietuvoje, kai bitininkai negalėjo paaiškinti bičių žuvimo priežasčių. Jie retkarčiais pasikartodavo kiekvienais pastaraisiais metais: bitės buvo gydytos akaricidais nuo varozės, maisto bičių kamuolio aptūptoje vietoje turėjo pakankamai ir vis tiek žuvo. Tai leidžia įtarti, jog Nosema ceranae sporų jau gali būti ir Lietuvoje. Jos galėjo būti įvežtos į Lietuvą su motinėlėmis ir jas lydinčiomis bitėmis iš Lenkijos ar kitų Europos šalių.
Lenkijos bitininkų sąjungos viceprezidentas Rišardas Palachas, su kuriuo teko dalyvauti COPA/COGECA ir ES komisijos bitininkystės grupių posėdžiuose, teigia, jog Nosema ceranae sporų yra ir Lenkijos bitynuose. Jos galėjo patekti į Lenkiją su įvežtomis iš Nepalo motinomis, kurios ten anksti pavasarį buvo auginamos ankstyvam motinų keitimui. Jis mano, kad ir šių metų žiemos bičių šeimų žūtis, kuri buvo siejama Lenkijoje su prastu preparato biovaro (veiklioji medžiaga amitrazė) veikimu, nepelnytai buvo priskirta vien tik šiam preparatui ir varozės erkėms. Pasirodo, jog problema daug sudėtingesnė negu ji atrodytų iš pirmo žvilgsnio.
Šiuo metu yra tiriamas šios naujos nozematozės sporų atmainos pavojingumo laipsnis Europos bitėms ir jų gydymo galimybės. Kol kas bandymai atliekami su antibiotiku fumagilinu. Sporos dauginasi bičių virškinimo trakte. Kol kas tikslesnių žinių ir tyrimo rezultatų apie šią nozematozės atmainą neturime.
Nauji komentarai