Sigitas Uselis

Neatidėliotini darbai bityne

Pavėlavusiai pražydę klevai, gausiai sužydėję kiaulpienės ir vaismedžiai, dėl palankios žiemos ankstyvesnę vegetaciją ir tuo pačiu žydėjimą pradėję žieminiai rapsai, šiltos dienos ir naktys bei pakankama drėgmė pirmąją, šventinę, gegužės savaitę sukėlė tarsi sprogimą bičių gyvenime.
 Jeigu balandžio mėnesyje dėl vėsoko oro bitės tik retsykiais galėdavo išskristi iš avilio ir parsinešti blindžių nektaro, kuris jas gelbėjo iš bado, tai tik pasikeitus mėnesio pavadinimui viskas staiga tarsi apsivertė. Dėl šiltos žiemos anksti pradėję vystytis kone trys ketvirtadaliai bičių šeimų gegužės pradžiai jau buvo pakankamai stiprios ir pasirengusios medaus kaupimui lizde, o staiga prasidėjęs geras medunešis dar labiau paskatino šeimų vystymąsi. Tokia situacija daugelį bitininkų užklupo nepasiruošusius šiek tiek praktiškai ir daug daugiau psichologiškai. Jeigu prieš 50 – 70 metų profesoriaus Jono Krikščiūno parašytuose vadovėliuose (kurie, beje, daugeliui mėgėjų pagrindine mokymosi priemone tebėra iki šiol) buvo sakoma, kad per Šv. Antaną jau reikia dėti meduves, vėlesnių laikų mokslininkai rekomendavo jau gegužę dėti pusines meduves, tai jau paskutinį dešimtmetį dažnas šiltas pavasaris šias rekomendacijas paverčia visiškai nebetinkamomis. Štai ir pernai apie trečdalį metinio medaus derliaus sudarė būtent pavasarinis medus. Šiemet tai gal būt bus mažesnė dalis, kadangi žymiai pasikeitusi grūdinių kultūrų kainų politika privertė ūkininkus mažiau auginti rapso, bet esmė tame, kad pavasarinis medunešis tampa svarbia dalimi ir nesugebėjus ar nespėjus jo išnaudoti, prarandama gana daug. Iš Lietuvoje naudojamų avilių tradiciniai 16-os rėmų sudaro kone keturis penktadalius ir patyrę bitininkai jau suprato, kad norint gauti pavasarinio medaus, nereiktų tokio tipo aviliuose plėsti lizdo pilnai, o bičių šeimai tuo metu vystytis pakanka ir kokių dvylikos lizdo rėmų, bet labai svarbu laiku uždėti meduvę, kad bitės pagal savo prigimtį galėtų perus auginti lizdo apačioje, o į viršų krauti medaus atsargas. O jei laikytis anksčiau rašytų rekomendacijų, tai lizdas plečiamas iki visos avilio erdvės užpildymo ir tik tuomet dedama meduvė, bet taip darant gali baigtis ir pavasarinių augalų žydėjimas ir nors lizdo rėmuose ir bus medaus, tačiau perų juose taip pat ir bitininkui teliks menka nauda. Plečiant lizdą dalinai ir dedant kuo anksčiau meduves, kad padėti bičių šeimai išsaugoti šilumą lizde (ypač per šalnas sodų žydėjimo metu), nereiktų skubėti išimti šonines apšiltinimo kamšas ar bent dėl vietos stokos palikti vieną iš jų, paprastai nuo šiaurinės pusės.
 Dėl ankstaus pavasario kitas, vėlgi ne pagal vadovėliuose aprašytą laiko teoriją, reiškinys bičių gyvenime – ankstyvas spietimas, kuris prasideda tik nužydėjus pavasario augalams. Pernai toks spietimas, netgi sakyčiau masinis, prasidėjo gegužės antrąją dekadą ir panašu, kad tas pats bus ir šiemet. Pasak dr. Algirdo Amšiejaus anksti sustiprėjusios ir daug darbo dar negavusios bičių šeimos, pasibaigus pavasariniam medunešiui, nebeturės kitos išeities kaip spiesti, kad išlyginti šeimoje susidariusį per didelį energijos perteklių. Čia vėlgi, kad bent iš dalies išvengti šios problemos, gali padėti savalaikis lizdų plėtimas ir jei neatidėliosime šio darbo, padėsime bičių šeimai "sudeginti" perteklinę energiją. Kitas būdas nuimti energiją – jau gerai visiems žinomas, kai dalį šeimos arba tik korius su perais perkeliame į silpniau besivystančias šeimas, kurių visumoje šiuo laiku, kaip minėjau, yra koks vienas ketvirtadalis.
 Dar vienas ir gi neatidėliotinas darbas – pasiruošimas šalinti dalį traninių perų iš šeimos, kad rudenėjant nedingtų bitės iš avilio, kas atsitiko pernai kai kuriuose bitynuose. Tai būtų paprasčiausias ir efektyviausias būdas sumažinti erkių skaičių šeimoje, nes apie aštuoniasdešimt procentų jų lindi tokiu metu peruose ir aštuonios ar devynios iš dešimties būtent traniniuose. Lengviausia, mano nuomone, tai padaryti, įdedant rėmą su dviem trečdaliais dirbtinio vaško plokštele, kad bitės likusią erdvę užpildytų pasiūdamos tranines akutes ir po perų uždengimo tą dalį pašalinkime, o po poros savaičių vėl tą patį kartojame.
 Tuo ir įdomi bitininkystė, kad niekada turbūt nepavyks sumodeliuoti standartinių situacijų ir bitininkas , įvertinęs bent keletą faktorių, gana greitai turi susiorientuoti bei priimti teisingą sprendimą, neatidėliodamas bityno darbų ateičiai.

‡ Lithuania on line
Tinklapio autorius Pakeitimai 2008.05.11
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas
Griežtai draudžiama BITININKE paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BITININKĄ  kaip šaltinį.
Copyright © 2004  "AJ Studija"