Sigitas Uselis

Chemikalai pražudė bites Vokietijoje

Šios savaitės pradžioje šalies spaudoje pasirodė pranešimų apie bičių žūtį Panevėžio regione. Pasak įvairių sričių specialistų, labiausiai tikėtina, kad šią nelaimę sukėlė sodų purškimui naudoti chemikalai, kai kurie netgi neregistruoti Lietuvoje. Dar didesnė katastrofa bitininkystei gegužės pradžioje įvyko Vokietijoje.
Gegužės 23 dieną didžiosios Britanijos laikraštis „The Guardian“ išspausdino straipsnį pavadinimu „ Pesticidai: Vokietijoje uždrausti chemikalai, siejami su bičių žuvimu“. Straipsnyje rašoma, kad Vokietijoje uždrausta naudoti eilę pavadinimų pesticidų, dėl kurių kaltės žuvo milijonai bičių. Šalies vartotojų teisių ir maisto saugos tarnyba suspendavo aštuonių pavadinimų pesticidų, naudojamų rapsų ir saldžiųjų kukūruzų apsaugai nuo kenkėjų registraciją.
Kaip pateikiama Vokietijos bitininkų ataskaitoje, Badeno – Wutenbergo regione mėnesio pradžioje žuvo du trečdaliai bičių šeimų po pesticido, kurio veiklioji medžiaga clothianidinas, panaudojimo. Žuvusių bičių tyrimai parodė, jog 99% atvejų kaltė tenka būtent šiam pesticidui. Jo gamintojas yra Bayer kompanija ir Europoje šis gaminys platinamas prekinio ženklo „Poncho“ pavadinimu. Naudojamas apdoroti augalų sėklas ir kaip kiti neocinacidinių pesticidų grupei priskiriami pesticidai prasiskverbia nuo sėklų į augalą ir paralyžuoja visų vabzdžių, nutūpusių ant tų augalų nervinę sistemą. Kaip nustatė mokslininkai, jis ypač pavojingas bitėms.
Straipsnyje pateikiami faktai, kai nuo Bayer kompanijos gaminio prekiniu pavadinimu Gaucho (veiklioji medžiaga imidaclopridas) įvyko didžiuliai bičių šeimų žuvimai 1995 metais JAV ir 1999 metais Prancūzijoje.

T.a. pastaba
Kalbannt su mokslininkais bei bičių šeimų išsaugojimu itin suinteresuotais verslininkais, kurie ypatingai domisi vadinamuoju "bičių šeimų išnykimo sindromu", nuo kurio beveik visas pasaulis nukentėjo, susidaro įspūdis, kad bitės nukentėjo nuo Gaucho su visom jo variacijom, o ne nuo "mobiliakų", televizijos ar radijo. Ir visa ta propoganda dėl antenų didžiąja dalimi inicijuota superkompanijos, norinčios nukreipti dėmesį nuo savo gaminamos "produkcijos". Bet tai gali būti ir neteisybė. Aš, asmeniškai, aukoju savo laiką ir lėšas bendravimui su visais chemikalų naudotojais mano bičių skraidymo zonoj, apie Gaucha žinau jau apie 4 metus, nei vienam bitininkui nelinkiu su juo susidurti. Mūsų kraštuose jis nebuvo panaudotas, ūkininkai naudoja senai išbandytas priemones, bet jei jie ruošias panaudot kitas, nei pernai - sužinau pirmas. Aš negaliu jiems nurodyt, kokias medžiagas naudot, bet stengiuosi, kad jie nepanaudotų kokių netikusių chemikalų. Aš, o ne naudotojas, aiškinuos planuojamų panaudot medžiagų sąvybes, galimą poveikį bitėms, galimas alternatyvas ir tt. O jie galvoja, kad aš jiems padedu...

‡ Lithuania on line

Tinklapio autorius

Pakeitimai 2008.06.05
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas
Griežtai draudžiama BITININKE paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BITININKĄ  kaip šaltinį.
Copyright © 2004  "AJ Studija"