Vaidotas Stanevičius

Pastabos apie meduvių ir papildomų korpusų uždėjimą

Gerbiamieji straipsnio (Dr. Jurgis Račys,  Diana Tamašauskienė, LŽI Bitininkystės sektorius, MEDUDŽIŲ UŽDĖJIMAS IR DIDŽIOJO MEDUNEŠIO IŠNAUDOJIMAS) ir tinklapio autoriai,
Dėkingas už savalaikį straipsnį apie meduvių uždėjimo. Tai ne vien tik medunešio išnaudojimo klausimas, bet ir visos bičių veisimo technikos esminis momentas. Daugiaaukščiuose aviliuose, tai momentas kada aviliui pridedama papildomi aukštai. Šis momentas kalendoriuje gali būti labai įvairus ir priklausomas nuo pavasario eigos fenologiniame lygmenyje. Kaip žinia pirmasis lizdų tvarkymas prasideda su blindžių žydėjimu, nes ore pakanka šilumos lizdo trumpalaikiam atidarymui. Sprendžiami korių atnaujinimo pasiūtais koriais, šeimų ir lizdų glaudinimo (lizdo korekcijos) klausimai. Prasidėjus ievų ir pienių žydėjimui išryškėja šeimos gausėjimo lygis (šeima jau vien iš šiųmečių bičių). Šiuo momentu tinkamiausia dėti meduvę. Beje, Tiek daugiaaukščiuose, tiek Dadano aviliuose optimaliausia naudoti dviejų aukštų meduves, kurios nuo lizdinio aukšto turėtų būti atskirtos motinai nelaidžia perforuota perskyra. Tada meduvėse nebūna perų.
Dar pasitaiko bitininkų, kurie meduves uždeda vieną kartą sezone ir nuima tiktai liepos mėn. pabaigoje. Tai visai nerekomenduotina praktika, kadangi bitėms pritrūkus meduvėse vietos, jos jį pradeda kaupti lizde. Reikėtų atminti, kad virš lizdo esantis meduvėse medus yra biologinis šilumos laikytojas, ypač naudingas vėsiuoju paros metu bei esant atsitiktiniams orų atšalimams. Tačiau per dinelė medaus sankaupa virš lizdo nėra bitėms naudinga, nes esant virš 40 cm medaus korių sluoksniui bitės praranda kontaktą su motinėle ir užakiuoti koriai paliekami be priežiūros, o jeigu 3-sis aukštas dedamas ant jau esamų dviejų viršun, tai iš viso vangiai į jį pila medų.
Man berašant šį laišką jūsų tinklapyje pasirodė vertas ypatingo dėmesio gerbiamo Sigito Uselio straipsnelis, kuris narsiai ir visai pagrįstai kritikuoja Lietuvos bitininkų avataro Jono Kriščiūno rekomendacijas. Ta proga įterpsiu kelias mintis iš savų pastebėjimų apie avilius:
„Vienok šį laišką jums rašau dėl ganėtinai svarbių bitininkavimo klausimų:
1) tai liečia avilius bitėms, kurie iš esmės apsprendžia ir bitininkavimo technologiją bei jos rezultatus.
2) medaus ėmimo iš avilių metodų ir
3) veislinės medžiagos įdiegimo
Žinia, svarbiausias yra pirmasis klausimas, į kurį viliuosi sulaukti bent jau komentarų arba, geriau, jūsų pastebėjimų apie avilių konstrukcijos įtaką bičių šeimų produktyvumui.
Daugel metų dabar mano bityne buvo bitininkauta Dadano konstrukcijos aviliais. Daug triūso 25 - 40 kg/iš avilio. 1998 -2003 naudojau iš „Bičių korio“ parduotuvės įsigytaisiais ir dabar dar tinklalapyje reklamuojamus patobulintus Dadano avilius. Rezultatas panašus 35 -45 kg/iš avilio. 2003 m įsigijau 4 daugiaaukščius - 5 aukštai x 15cm po  10 Dadano pusrėmių. Derlius neįtikėtinas:  60 - 120 kg/ iš avilio. Pagrindinė priežastis - bičių šeimos pasiskirstymas vertikalus, sudaroma aplinka artima drevei, kai tipiškas Dadanas - gulstiniam, kurio galai mažai efektyvūs. Taip pat tenka pastebėti, kad daugiaaukščiuose įveisiau Backfasto grynaveisles biteles, paketais su apvaisinta motinėle gautas iš Vokietijos Backfasto draugijos su kilmės dokumentais. Daug kas derlingumo padidėjimą priskirtų veisliniams ypatumams, tačiau savo laiku esu kalbėjęs su Lvovo ir Gruzijos bitininkais, tai jie 70% našumo priskyrė aviliams ir medaus ėmimo tinkamam dažniui.
Beje, sutikau eilę bitininkų, kurie savo bičių kokybei priskiria atsparumą šaltiems ir lietingiems orams ir naudoja beveik plonasienius 5-8 cm avilius, o meduvėms 2,5cm lentų rėmą. Naudojant daugiaaukščius, kurių sienos 8-10 cm, aš juos dar iš išorės apšiltinu 3 cm putų polistirolo (stiroflekso) plokštėmis. Esant geresniam apšiltinimui nusistovi palankesnis klimatas avilyje, tačiau būtina pagerinta vertikali ventiliacija.“
Ta pačia proga pastebėtina, kad pagal meteriologinės statistikos duomenis šių metų gegužės pirmas 10-dienis yra kiek šaltesnis nei daugiametis vidurkis. Taip pat stebint augalus, nors jie žydi ir anksčiau, kaip įprasta, tačiau žiedai mažai nektaringi ir bitės ne visus noriai lanko (pvz. klevų žydėjimas tik kai kuriose vietovėse buvo su nežymiu nektaringumu, blindės nektaringos buvo tik 2-4 dienas, pienės 5-6 dienas).

Geros jums kloties bičiuliai!

‡ Lithuania on line

Tinklapio autorius

Pakeitimai 2008.05.19
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas
Griežtai draudžiama BITININKE paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BITININKĄ  kaip šaltinį.
Copyright © 2004  "AJ Studija"