Sigitas Uselis

Darbai bityne balandžio mėnesį

Nors rašydamas apie kovo mėnesio darbus prognozavau, kad galėsime jau darbuotis bityne, bet gamta, deja, mano prognozes pakoregavo – sulaukėme ne šiltesnių orų, bet tikros žiemos mėnesio pabaigoje su sniegu ir šalčiais. Belieka guostis tik tuo, kad bitės gavo šansą dalinai ar visai pilnai apsiskraidyti ir tai įvyko pagrinde kovo 11 – 12 dienomis. Taigi pilnas lizdų dugnų valymas atsideda kaip tiktai balandžio mėnesiui. Oro atšalimai nesustabdė bičių šeimų vystymosi ir jos toliau augina perus, sparčiai tuštindamos maisto atsargas. Esant pliusinei lauko temperatūrai galima iš dalies patikrinti likusį po žiemos maisto kiekį atsargiai atitraukiant diafragmas. Šeimų vystymasis labai nevienodas – yra tokių, kurios jau nebelabai betelpa ant lizdo rėmų ir naudoja jau kraštiniuose koriuose esančias maisto atsargas, bet yra ir tokių šeimų kurios dar susispaudę vos ne kamuolyje ir bent po du kraštiniai koriai neužimti bičių ir pilni maisto. Dar anksti daryti išvadas, kad tos šeimos silpnos ar menkavertė motina, tiesiog gal tokia tų šeimų prigimtis pradėti vystymąsi vėliau. Iš savo praktikos patyriau , kad būtent tokios pavasarį „silpnesnės“ šeimos kaip tik ir sustiprėja pagrindiniam medunešiui ir jokių didelių rūpesčių dėl spietimosi nesudaro.
 Taigi ir toliau aktualiausia problema tebelieka geras lizdo apšiltinimas ir maisto atsargos bičių šeimoje. Įsitikinus, kad tikrai jos besibaigiančios, siūlyčiau papildyti keletu būdu – atsarginiais koriais su maistu iš sandėlio (aišku jei jų yra), perkeliant po 1 - 2 korius iš šeimų, kurios turi pakankamai maisto, uždedant kandi pastos ar tiršto sirupo (santykis 3 : 2). Maitinimas skystu sirupu (2:1) turėtų būti labai saikingas, vienkartinė dozė iki pusės litro, kadangi dėl šaltų naktų jis gali būti greitai neišimtas iš penėtuvių ir pradės rūgti. Tokio maitinimo privalumas yra tai, kad bitės gauna vandens, kuris šiuo metu taip reikalingas. Jeigu orai nesudarys sąlygų bitėms parsinešti vandens iš gamtos, o maisto lizde yra pakankamai pravartu būtų duoti tik vandens, uždedant ant lizdo viršaus kokį sandarų indelį su vandeniu, pavyzdžiui nuo jogurto, prieš tai dangtelyje prabadžius maždaug 0,8 mm skylutes. Tokia „gertuvė“ turi būti apversta dangteliu į lizdą ir bitės čiulpdamos pro skylutes pasiims reikiamą kiekį vandens. Šio indelio privalumas prieš penėtuvę yra tai, kad neatšaldomas bičių lizdas. Vanduo dabar ypač reikalingas ir jei oro sąlygos neleidžia parsinešti iš gamtos, gali prasidėti bičių viduriavimas ar net silpnesnių šeimų žuvimas, kas Lietuvoje jau pasireiškė atšalimo metu tarp kovo vidurio ir balandžio pradžios.
 Optimistinis variantas būtų tai, kad bitės galės parsinešti nektaro ir žiedadulkių iš blindžių, kurios pražysta apie tarp balandžio mėn. pradžios ir vidurio, priklausomai nuo šalies regiono. Tuomet visi rūpesčiai bitininkui dėl maisto atsargų baigtųsi.
 Kokie bebūtų orai, bet balandyje jau tenka plėsti lizdus. Toms šeimoms, kuriose bitės jau pasiekė diafragmas, reiktų plėsti pasiūtais šviesiais koriais, o pražydus vaiskrūmiams lizdai plečiami jau tik dirbtiniais koriais, aišku saikingai, neatšaldant lizdo.
 Tiems, kurie abejoja dėl sėkmingo varozės gydymo rudenį, ar valant dugnus pastebėjo arti šimto kritusių erkių, siūlyčiau įdėti po 1 – 2 gabono juosteles (priklausomai nuo šeimos stiprumo) ir palaikyti bent tris savaites iki prasidės medunešis. Erkėtumą taip pat gali nustatyti veterinarinė tarnyba, pristačius jai sveikus mirusių bičių lavonėlius arba pats bitininkas, nuo korių su perais nukratęs apie šimtą bičių į stiklainį ir trumpam „užmigdęs“ jas eteriu. Bičiulis Albinas Rožė iš Utenos kaip tik ir klausė kaip įsigyti eterio tokiam eksperimentui. Pats prieinamiausias būdas yra nusipirkti automobilių detalių parduotuvėje dyzelinių variklių paleidimo skysčio „Starting Fluid“ (automobilininkų vadinamo tiesiog eteriu) ir papurkšti juo labai mažą dozę į stiklainį, prieš tai sukračius bites ant dugno. Užmigdytos bitės po to suberiamos ant balto popieriaus nuo kurio atsigavusios po 10 – 15 min. nuskrenda ir ant lapo lieka tiktai erkės. Santykis tarp užmigdytų bičių kiekio ir rastų ant lapo erkių skaičius parodo šeimos užsikrėtimo laipsnį.

‡ Lithuania on line

Tinklapio autorius

Pakeitimai 2008.04.04
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas
Griežtai draudžiama BITININKE paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BITININKĄ  kaip šaltinį.
Copyright © 2004  "AJ Studija"