Lietuvos Bitininkų Sąjungos mokomoji išvyka į Latviją, Švediją ir Estiją

PROGRAMA

Data Šalis Vieta Tema Trukmė
2008.06.08 Latvija Jelgavos Žemės ūkio universitetas Latvijos bitininkų asociacijos veikla
Varozės gydymo metodai Latvijoje
1
2
2008.06.08 Latvija Firma „MIANDUM“ Ogrės m. Bičių produktų gamyba nuo avilio iki prekinės išvaizdos 3
2008.06.09 Švedija Švedijos bitininkų asociacijos biuras ir medaus  perdirbimo centras Mantorpo m. Švedijos bitininkų asociacijos veikla
Medaus paruošimo technologija
1
2
2008.06.09 Švedija Mariestad komunos bitininkų draugija Draugijos veiklos organizavimas 3
2008.06.10 Švedija Mariestad komuna Bitininkystės inventorius Švedijoje
Bityno patalpų įrengimas pusiau profesionaliame bityne
Bičių motinų auginimo patirtis
Varozės kontrolės metodai Švedijoje
2
2
2
2
2008.06.11 Švedija Profesionalaus bityno lankymas 3
2008.06.12 Estija Talinas Estijos bitininkų asociacijos veikla
Profesionalaus bityno lankymas
Mėgėjiško bityno lankymas
2
3
2

Jelgavos Žemės ūkio universitetas
Latvijos bitininku sąjungos prezidentas Armands Krauze supažindino su bičių gydymo problemomis jų bitynuose ir su asociacijos veikla
Jelgavos Žemės ūkio universiteto bandymų - pažintinis polligonas


Andriejaus Mizio bitynas


Ėjo spiečius, mūsiškiai pagavo...
Andriejaus Mizio bityno įranga
Į Švediją...
Christer Ankarlid supažindino su medaus perdirbimo centro veikla bei parodė gamybinį medaus fasavimo procesą


Švedų spauda apie lietuvių bitininkų delegaciją
 
Bus daugiau...


Apie kelionę

Roma Mačienė

Nors birželio pradžioje bitininkams yra labai įtemptas darbymetis, tačiau uždėję papildomas meduves, kad bitutės turėtų vietos nektarui pilti – bitininkai entuziastai  birželio 8-13 dienomis  vyko į mokomąją – pažintinę kelionę pas Švedijos bitininkus. Pakeliui aplankėme buvusio ilgamečio Latvijos bitininkų asociacijos Prezidento Andriejaus Mizio bityną, kuriame susipažinome su naujovėmis taikomomis bityne, bei bitininkystės produktų asortimentu. Taip pat lankėmės Latvijos Žemės Ūkio Universitete, kur Latvijos bitininku sąjungos prezidentas Armands Krauze supažindino su bičių gydymo problemomis jų bitynuose ir su asociacijos veikla.  Mane, kaip ekologinio bityno savininkę daugiau domino ekologinių bitynų būklė Latvijoje. Čia sužinojau, kad Latvijoje yra sertifikuota apie 200 bitynų iš kurių 50 yra profesionaliai bitininkaujantys ir prižiūrintys apie 7000 bičių šeimų. Bites ekologiniuose bitynuose gydo skruzdžių ir oksalo (rūgštynių) rūgštimis.  Žiemos maistui naudoja „Vinis“ firmos įvežamu ekologišku invertuotu sirupu (kaina 1,35Lv/lt),kuris  pilamas į maitintuves. Ekologinių bitynų savininkai paramą gauną tik per įvairių pasėlių laukų deklaravimą už augalus. Jei ekologiška produkcija parduodama per įvairias prekybines įmones – tai tada yra mokama vienkartinė parama, kuri priklauso nuo parduotos produkcijos kiekio nuo 800 iki 2500 latų iš nacionalinio biudžeto lėšų. Lietuvoje situacija panaši, nes  2004 m. buvo sertifikuoti  57 ekologiniai bitynai, kurie prižiūrėjo virš 2000 bičių šeimų, tai šiais metais paduota paraiškų bitynų sertifikavimui tik 42 ir tik 3 nauji bitininkai, kurie bus sertifikuojami pirmąkart. Dėl sertifikavimo mokesčio kilimo, reikalavimo bičių žiemos maistui naudoti ekologišką cukrų (kurio deja žmonių stalui prekybos tinklai nesiūlo) bei itin skrupulingos dokumentacijos – daugelis ekologiškai bitininkaujančių bitininkų atsisako sertifikuoti bites.
Sekančią dieną, nuvykę į Švediją  lankėmės 1969m. Įsteigtame medaus fasavimo  centre. Šio centro direktorius Christer Ankarlid supažindino su centro veikla bei parodė gamybinį medaus fasavimo procesą. Šios kompanijos savininkai yra Švedijos bitininkų sąjunga bei Švedijos ūkininkų sąjunga. Šis centras superka Švedijoje surinktą medų bei importuoja iš Vengrijos (akacijų medų), Tailando bei Argentinos įvairių augalų medų. Šioje firmoje per metus paruošiama 1200 t medaus iš jų 400-500 t vietinio medaus. Gamina skystą ir kristalizuotą arba, kaip mes vadiname, kreminį medų. Centre dirba 12 darbuotojų, dauguma operacijų automatizuota, taip pat naudojamas roboto darbas. Šio centro patalpose yra centrinė Švedijos bitininkų asociacijos būstinė. Asociacijai vadovauja Larsas Nolberger, kuris mus svetingai sutiko ir priėmė savo globon viešnagės metu. Švedijoje yra apie 10000 bitininkų. Pagrindinis asociacijos darbas – švietimas, politinių sprendimų priėmimas, leidinių bitininkystės tematika išleidimas. Asociacijoje dirba 7 etatiniai darbuotojai, kurių darbo užmokesčio fondas susideda iš nario mokesčio. Tačiau Švedijos bitininkai ne visi parduoda medų šiam centrui, dauguma bitininkų jį parduoda tiesiogiai vartotojams , nes tai labai sena tradicija ir tai sudaro apie 60% viso surenkamo medaus. Kiti bičių produktai kaip žiedadulkės, pikis, bičių duonelė vartotojams mažai žinomi.
Antrą viešnagės dieną mūsų grupei vyko bičių gydymo nuo varatozės  mokymas. Mokymai finansuojami iš Europos Sąjungos lėšų ir juos pravedė konsultantas Preben Kristiansen su žmona. Pagrindinės priemonės ir preparatai ekologiškam bičių gydymui yra traninių korių pjaustymas, skruzdžių ir oksalo (rugštynių) rūgščių panaudojimas. Buvo pateikta išsami medžiaga apie įvairių metodų taikymo laiką bei efektyvumą. Geriausias rezultatas yra pasiekiamas kai visos priemonės ir preparatai naudojami kompleksiškai tam tikru sezono metu. Gydymas rūgštimis nekenkia bičių produktams bei pačioms bitėms ir sumažina gydymo priemonių kaštus, tačiau padidina darbo laiko bei kuro sąnaudas, nes reikia papildomai vykti į bitynus, kad apdoroti bičių šeimas šiais preparatais. Ši gydymo metodika siūloma taikyti visuose bitynuose, kad išvengti varozės erkių pripratimo prie sintetinių preparatų. Švedijoje ekologinių bitynų mažai  dėl reikalaujamo naudoti žiemos bičių maitinimui ekologiško cukraus kainų bei bityno dokumentacijos pildymo.
Taip pat lankėmės bičių motinėlių dauginimo centre, kur susipažinome su motinėlių išauginimo technologija. Pabuvojome prie didžiausio Švedijoje Vanerno ežero, stebėjome nuostabius Švedijos gamtovaizdžius. Grįždami namo dar aplankėme Taliną bei estijos bitininkų muziejų, o taip pat susipažinome su bičių motinėlių auginimo technologija. Estijos bitininkai kaip ir Latvijos gamina daug įvairių medaus mišinių žmonių sveikatinimui. Visą kelionės po Estiją laiką mus lydėjo ir apie Estiją bei asociacijos bėdas ir džiaugsmus pasakojo Estijos bitininkų asociacijos prezidentas Aleksander Kilk.
Manau visi kelionėje dalyvavę bičiuliai pasisėmė patirties ir naujų įspūdžių, kuriais pasidalins su savo draugijų nariais.

Bus daugiau...

 
‡ Lithuania on line

Tinklapio autorius

Pakeitimai 2008.07.02
AJ Studija - tinklapių kūrimas visiems prieinamomis kainomis ELPAMA - kavos,arbatos,gaiviųjų gėrimų gamybos-pardavimo automatai BITININKO struktūrinis lapas
Griežtai draudžiama BITININKE paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BITININKĄ  kaip šaltinį.
Copyright © 2004  "AJ Studija"