Gegužė
1. Esant šalnoms, neužmirškite bites apšiltinti, galines kamšas iki galutinio lizdų išplėtimo paliekam avilyje.
2. Stebime, ar bitės neserga kalkiniais perais. Pastebėjus kalkinius perus, bitės gydomos, perkeliamos į kitą avilį, pakeičiama motinėlė.
3. Jeigu šeimos smarkiai vystosi, norint išvengti spietimo, ribojame motinėlių darbą, arba vieną kitą korį su perais perkeliame į silpnesnę šeimą.
4. Kad bitės nespiestų, reikia visuomet duoti joms darbo, kad turėtu vietos nektarui pilti:
- reikia laiku išplėsti lizdus, uždėti meduves,
- išsukti medų, duoti plokštelių koriams siūti.
5. Jeigu turime žiedadulkių rinktuvus, prieš sodų žydėjimą uždedame juos ant lakų. Negalima džiovinti žiedadulkių saulėje.
6. Rūpinkimės bičių girdyklomis, kad jose netrūktų šviežio vandens.
7. Pasibaigus sodų ir kiaulpienių žydėjimui, sukame medų.
8. Turint galimybių, vežame bites į žieminio rapso laukus ar avietynus.
Sodų medunešis
Gegužė – klevų ir sodų žydėjimo metas. Gegužės mėnesį žydi platanalapis, ginalinis ir totorinis klevai, šiuos klevus bitininkams vertėtų auginti, nes jie žydi sodų žydėjimo metu, o du pastarieji net bemedunešio dienomis. Klevų nektaras gausiai papildytų sodų medunešį. Pagaliau klevai papuoštų sodybą, sudarytų užuovėjinę juostą. Jais tiktų apsodinti šlaitus ir kitus nedirbamus, netinkamus sėjamosioms kultūroms plotus.
Sodų žydėjimas prasideda pražydus agrastui. Keliomis dienomis vėliau pražysta juodieji serbentai, kurie yra labai medingi, pradeda geltonuoti kiaulpienių plotai, todėl labai svarbu pavasarį bitininkui, jau balandžio mėnesi, nepavėluoti išplėsti bičių šeimas, gerai apgalvoti, kur bitės pils nektarą, kad joms nepritrūktų vietos. Ši problema labai paprastai sprendžiama daugiaaukščiuose aviliuose, kuriuose skiriamąja tvorele galima riboti motinėlės kiaušinėlių dėjimą, po aukštu su nesubrendusiu medumi pakišti dar vieną tuščią aukštą. Blogiau su Dadanu ir gulsčiaisiais aviliais, jeigu juose yra tik vieno aukšto meduves. Todėl tokiais metais, kokie buvo 2001 ir 2002, šių konstrukcijų aviliuose dažnai pritrūkdavo vietos nektarui pilti ir bitės pradėdavo spiesti.
Jauniesiems bitininkams, kurie rengiasi pradėti bitininkauti, patartume įsigyti arba pasigaminti daugiaaukščius avilius, su kuriais bitininkaujant sutaupoma daug laiko ir sumažinamos darbo sąnaudos.
Gegužės mėnesi reikia atkreipti dėmėsi į tai, kaip dirba motinėlės. Prastai dirbančias patartume išbrokuoti, iš anksto užsisakyti motinėlių joms pakeisti, arba naujoms šeimelėms sudaryti. Tai galima padaryti birželio pradžioje.
sausis vasaris kovas balandis gegužė birželis liepa rugpjūtis rugsėjis spalis lapkritis gruodis
Nauji komentarai