Buckfast (Bakfasto) bičių motinos
Buckfast bičių atsiradimo Lietuvoje istorija
Pirmą kartą Lietuvoje Bucfast (Bakfasto) bičių vardas rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 1990 m. pabaigoje. Grįžęs iš stažuotės Švedijoje apie jas žurnalo ,,Mūsų sodai” leidėjams papasakojo Virginijus Pliuskys, tuo laiku buvo LŽŪA studentas, stipriai besidomintis bitininkyste.
Bitininkystės vadovėlyje pirmas Bucfast bites Lietuvoje paminėjo a.a. prof.Justinas Straigis.
,,Ratuotoje bitutėje” 1994-1995 m. apie tai rašė V.Salinka
1993 m. teko mokytis Danijoje ir ten susipažinti su šios šalies bitininkais, kurie užsiėmė BUCCFAST bičių veisimu.
1994 m. spalio 2 d. Grįždamas iš stažuotės Danijoje į Lietuvą parvežiau pirmas BUCFAST motinas. Tai buvo HO113XHO050 , HO057XHO050, CD004xHO050 ir HO057XST119. Kelias iš jų padovanojau savo mokytojui A.Amšiejui. Kaip vėliau jis man pranešė jam nepavyko jų įduoti. Ir jau 1995 m. vasarą jis apsilankė mano pirmajame bityne Tryškiuose iš, kur išsivežė rėmą su lervutėmis puikios veislinės medžiagos HO113xHO050.
Mano žiniomis iki 1995 m. Į Lietuvą daugiau nebuvo įvežta naujų motinų. 1995 m. vasarą vienam Joniškio buvusiam bitininkui tarpininkaujant Danų ūkininkui pavyko gauti kelias nesuporuotas motinas.
Bet, jei atsiversite 1996 m. ,,Ratuota bitutę” rasite jau ne vieną bičiulį, kurie parduoda tikras Bucfast motinas. Tą laikotarpį aš vadinau- Bakfastomanija.
Vėlyvesnės istorijos nebefiksuoju, nes įstojus į ES bitininkai veža motinas iš bet kur.
Aš iki šiol palaikau glaudžius ryšius su pagrindiniu veislinių motinų tiekėju iš Danijos , kasmet atnaujindamas veislinę medžiagą. Veislinės šeimos nežiūrint kilmės turi atitikti visus Bucfast bičių veisimo principus tos, kurios neatitinka yra išbrokuojamos ir paliekamos kaip produkcinės šeimos, nenaudojant jų dauginimui.
Visa atranka, motinų auginimas, šeimų paruošimas yra vykdomas remiantis a.a. brolio Adomo knyga ,,Bitininkavimas Bucfaste”, bei ilgamete praktika ir patirtimi.
Kaip atrenkamos veislinės motinos tolimesniam dauginimui:
Pirmi metai.
- Importuojamos grynos Bakfasto motinos iš Danijos Buckfast DK.
- Paruošiamos žiemai, žiema, pavasario priežiūrą.
- Išauginama po 20 motinėlių iš kiekvienos veislinės šeimos ir patalpinama į produkcinius avilius.
Antri metai:
- Stebimos išaugintų motinėlių dukterų darbas iki birželio pusės, stebima pati veislinė motina.
- Jei seserys dirba puikiai ir atitinka visus šiuos reikalavimus: neagresyvios, ramiai juda rėmu, pavasarį nereikia valyti dugnų, gerai palaiko švarą avilyje, perai gražus, nėra spietimo nuotaikos, korių nesiuva tarpusavyje, laiku išplėtus lizdus nėra ,,liežuvių”, pavasarį stiprėja proporcingai gamtai, gerai renka nektarą, per 24 val. sugeba išvalyti užšaldytų perų 10*10 cm rėmą, o veislinė motina dirba irgi taip pat. Priimamas sprendimas tokią veislinę motiną naudoti tolimesniam dauginimui, o išaugintas naujas motinėles naudoti savo bityne, bei realizuoti.
Ko tikėtis iš įsigytų motinėlių:
Jei jūsų bityne buvo labai agresyvios ar spietlios bitės- agresyvumas mažėja, spietlumas mažėja, bet išlieka tikimybė, darbštumas-derlius didėja, bitininko patiriamas malonumas didėja.
Motinos kokybė yra proporcinga šeimai į kokią Jūs ją įdedat! Siekiant išvengti nusivylimo silpnas šeimas patartina sustiprinti besiritančiais perais.
Kokia spietimo tikimybė
Paskutinio dešimtmečio spietimo vidurkis yra apie 4 proc., Spietimo nuotaika pasireiškia iki 10-15 proc. šeimų. Priklausomai nuo medunešio. Esant geram medunešiui spietimo nuotaikos faktiškai nebūna ir lizdai nėra tikrinami, ko pasekoje ir susidaro apie 4 proc. spietimas.
Stasys Pliuskys
Nauji komentarai