>

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Paremkite svetainę SMS žinute
Arba rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję žemiau esančia nuoroda. Padarysit gerą darbą ir dar nuolaidą gausit. hostingas su 10% nuolaida Dedikuoti.lt serveriai Domenai 20 % pigiau

Pilvelis

37 pav. Bitės pilvelio nareliai, žiūrint iš šono.

38 pav. Bitės pilvelio nareliai, žiūrint iš apačios.

39 pav. Bitės pilvelio nareliai: c — viršutinė narelio dalis, b — apatinė narelio dalis, pl— narelius jungianti plėvelė

Bitės pilvelio sandara. Bitės pilvelis sudarytas iš aiškiai matomų narelių. Turėtų būti 9 nareliai, bet evoliucijos eigoje iš vieno narelio pasidarė išmatų anga. Liko tik 8 nareliai. Trano aštuntasis narelis virto lyties organų priedu, todėl trano matomų narelių liko tiktai 7. Motinos ir darbininkės bitės iš aštuonių narelių paskutiniai 2 nareliai virto geluonimi. Tuo būdu matomų narelių liko tiktai 6 (37, 38 ir 39 pav.). Pirmasis ir šeštasis nareliai yra mažiausi, o vidurinieji 4 didesni. Prie pilvelio narelių mokslininkai dar priskiria ir paskutinį krūtinės narelį (19 pav., IV d, IV v ir 37 pav., IV).

Kiekvienas narelis sudarytas iš 2 dalių: viršutinės ir apatinės. Jos tarpusavyje surištos minkšta plėvele. Viršutinė narelio dalis užeina ant apatinės dalies kraštų (38 ir 39 pav.). Plėvelė pilveliui leidžia plėstis, t. y. pasidaryti storesniam (drūtesniam) ir plonesniam (laibesniam).

Nareliai vienas su kitu taip pat surišti minkštomis plėvelėmis. Kiekvienas priešakinis narelis savo užpakaliniu kraštu dengia kito narelio priešakinį kraštą (39 pav., pi ir 37, 38 pav.). Jungiamosios minkštos plėvelės leidžia pilveliui pailgėti ir sutrumpėti (susitraukti); taip pat bitė gali šiek tiek pilvelį suriesti arba aukštyn užriesti.

Krūtinės ir pilvelio šonuose, viršutinėse narelių dalyse yra kvėpuojamųjų (alsuojamųjų) organų skylelės, o papilvėje yra vašką gaminantieji organai. Apie juos smulkiau bus toliau kalbama.

 

Komentuoti