Apis Sejny

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
Paremkite svetainę SMS žinute
Arba rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję žemiau esančia nuoroda. Padarysit gerą darbą ir dar nuolaidą gausit. hostingas su 10% nuolaida Dedikuoti.lt serveriai Domenai 20 % pigiau

Kovas – tvarkos ir švaros mėnuo

Pirmojo bičių apžiūrėjimo metu stengiamės atlikti kuo daugiau darbų, kad dažnai netrikdytume bičių, neatšaldytume lizdų. Martyno Vidzbelio nuotr.

Pirmojo bičių apžiūrėjimo metu stengiamės atlikti kuo daugiau darbų, kad dažnai netrikdytume bičių, neatšaldytume lizdų. Martyno Vidzbelio nuotr.

2013-02-24

Pavasario pradžia bitininkams – tvarkos ir švaros metas. Svarbiausi įvykiai bičių gyvenime pirmąjį pavasario mėnesį, kovą, yra perų atsiradimas ir bičių apsiskraidymas.

Pirmas apsiskraidymas

Įvairiais metais bitės apsiskraido nevienodu laiku. Būna metų, kai tai įvyksta jau vasarį, o būna, kad apsiskraido tik balandžio pradžioje. Bet dažniausiai tai atsitinka kovą, kai oras sušyla iki 9–11 laipsnių šilumos. Nors dar būna sniego, bitės vis tiek apsiskraido. Svarbu, kad diena būtų šilta. Pasiskraidyti dažniausiai neišskrenda tik silpnų šeimų bitės.

Bitininkui tą dieną patartina būti bityne. Normaliai peržiemojusios bičių šeimos skraido gausiai, apsiskraidymas trunka apie 15 minučių. Menkai skraido šeimos, sergančios varoze, arba šeimos be motinėlių. Bitėms apsiskraidžius avilių lakos susiaurinamos iki 5–6 cm, o silpnoms šeimoms – dar daugiau, nes augant perams bičių avilyje turi būti 35 laipsniai šilumos.

Būtina įrengti girdyklas

Iki apsiskraidymo bitėms reikia paruošti girdyklas su vandeniu. Lauke dar šalta, tad į girdyklas reikia pilti pašildyto vandens. Būtina pasirūpinti, kad bitės gautų ir pasūdyto vandens (5 g druskos litrui vandens). Girdyklos bitėms bityne turi būti įrengtos nuo pat bičių apsiskraidymo dienos, kad prie jų priprastų. Prie vėliau (birželį ar liepą) įrengtų jos neskrenda. Laiku bityne įrengę girdyklas išgelbėsime bites nuo žūties, nes jos šaltu ir vėjuotu oru priverstos skristi parsinešti vandens. Pavasarį bitėms labai reikia vandens. Nustatyta, kad pavasarį bičių šeima sunaudoja 30–100 g vandens per parą.

Svarbu nutirpdyti sniegą

Kovo pradžioje, kol bitės dar neapsiskraidžiusios, reikia išvalyti avilių lakas nuo bičių lavonėlių, nes tada bitėms ypač reikia šviežio oro. Jei bityne daug sniego, prieš apsiskraidant bitėms reikia pasistengti jį nutirpdyti. Tai daroma pabarstant ant sniego durpių ar šiaudų.

Kovo mėnesį svarbu įsitikinti, ar bitėms netrūksta maisto. Šiltesnę dieną, neatidengiant viso lizdo, reikia atsargiai patikrinti, ar yra maisto, ir pažiūrėti, ar yra perų. Iš avilio išimami bičių neaptūpti koriai, nes jie tik šaldo avilį. Jei koriuose yra dar šiek tiek medaus, perkeliame juos toliau nuo avilio centro. Visos drėgnos pagalvės pakeičiamos sausomis. Kovo mėnesį dienomis būna 8–10 laipsnių šilumos, o naktimis – net iki 12–15 laipsnių šalčio. Tada, kad bitėms būtų šilčiau, virš lubų klojami keli sluoksniai popieriaus, kuris gerai sulaiko šilumą ir sugeria drėgmę.

Jei maisto mažai, taupys

Apžiūrėjus lizdus, nustatoma, kiek maisto yra aviliuose. Jei bitės jo turi 8–10 kg ar daugiau, viskas gerai. Jei maisto – mažiau nei 7 kg, bitės jį taupys, apribos motinėlės kiaušinėlių dėjimą ir šeima lėtai vystysis. Vadinasi, bites reikia papildomai pamaitinti, joms duoti kandi tešlos arba įdėti korį su medumi. Nustatant bičių šeimų stiprumą, svarbu žinoti, kad bičių šeimose natūraliai išmiršta žiemojusios bitės, pamažu didėja motinėlės dėslumas, daugėja jaunų bičių. Bičių šeimų stiprumas priklauso nuo to, kaip vyksta šie du procesai.

Atakiuoja pačios

Motinėlės dėslumą didina papildomas šeimos maitinimas. Kovo mėnesį bičių šeimoms geriau duoti kandi tešlos, korių su medumi nei cukraus sirupo. Kai šalta, cukraus sirupą bitės blogai ima. Prieš duodant bitėms korių su medumi juos 1–2 paras reikėtų palaikyti šiltoje patalpoje, kad jie neatšaldytų bičių lizdų. Korį su medumi galima paguldyti virš bičių lizdo, prieš tai nuėmus dalį lubelių, kad bitės galėtų laisvai prieiti prie maisto. Dažniausiai bitės iš šių korių maistą susineša į lizdą. Po kiek laiko tuščias korys pakeičiamas kitu koriu su medumi. Klaidą daro tie bitininkai, kurie, duodami bitėms korių, sumano juos atakiuoti. To daryti jokiu būdu nederėtų, nes medus, pritraukęs iš aplinkos drėgmės, ima varvėti per korius. Kiek šeimai reikia medaus, bitės žino, tad pačios atakiuoja ir medų susineša į lizdo vidų.

Pradėtus darbus reikia baigti

Jei kovo mėnesį buvo šiltų dienų ir avilių dugnus buvo galima išvalyti (taip buvo 1992-aisiais, kai kovo 8 d. Zarasų r. buvo apie 19 laipsnių šilumos), viską, kas rasta avilių dugne, būtina sudeginti. Pirmo bičių apžiūrėjimo metu reikia stengtis atlikti kuo daugiau darbų, kad bitės dažnai nebūtų trikdomos, lizdai neatšaltų. Duomenis apie bičių šeimas būtina pasižymėti užrašuose. Kovo mėnesį, atšilus orams, metas dezinfekuoti rėmelius, avilius. Baigiamas lydyti vaškas. Remontuojamas inventorius. Bitininkavimo sezono metu šiems darbams paprastai nelieka laiko.

Meilutė Močiškytė, LŽŪKT konsultantė bitininkystei

Komentuoti