>

200l_drumParduodam naujas ir naudotas statines medui.
8-656-24761

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Šiemet medaus kainos neturėtų mažėti

Sigitas Uselis
„Ūkininko patarėjas“ 2009.02.28

Nors bitės dar tik žiemoja ir tokia prognozė gal skamba kiek naivokai, bet pagrindo tam yra. Reikalas tame, kad medaus kainą lemia ne kiek gautas derlius mūsų šalyje, bet tai, kokios yra prognozės apsirūpinant medumi Europos žemynui, nes visi senojo žemyno vietiniai bitininkai pagamina tik apie 60 procentų reikiamo kiekio, o likusi dalis yra importuojama.
Taigi ta importuojamo medaus pasiūlos situacija ir turi didelę įtaką vietinio medaus kainai. Lietuvoje tradiciškai per paskutinį dešimtmetį kasmet jaučiasi medaus perteklius, ypač didėjant rapsų plotams. Tas perteklius visuomet įtakoja kainą į mažesnę pusę, nors kokybė gerokai skiriasi tarp tradicinio lietuviško ir iš kultūrinių augalų plotų gauto medaus. Pastarąjį visuomet geriausia yra eksportuoti į didžiuosius Europos medaus perdirbimo centrus, tokiu būdu šalyje paliekant iš natūralios lietuviškos gamtos bičių suneštą medų. Nors nedidelė dalis tokio eksportuoto medaus ir grįžta atgal į šalies didžiųjų prekybos centrų lentynas su gražiomis etiketėmis, skystas viduryje žiemos ir sudarantis įspūdį ne va tai vokiškas ar daniškas medus, bet ir dėl kainos ir dėl kokybės šalies pirkėjų tarpe neturintis didelės paklausos ir tuo pačiu nesudarantis stiprios konkurencijos vietiniams medaus gamintojams.
Visame šiame mechanizme pagrindinė varomoji jėga yra tai, kad ar yra galimybė šalies bitininkams palankiomis didmeninėmis kainomis parduoti didelius medaus kiekius (kaip taisyklė jis būna rapsų), kuris paprastai būna skirtas eksportui.
Peržvelgus straipsnius apie medaus rinkos situaciją pasaulyje, galima daryti išvadą, kad pastaraisiais metais pagrindiniais trūkstamo Europai medaus kiekio tiekėjais tapo Pietų Amerikos šalys (pagrinde Argentina) išstumdamos iš šios rinkos Azijos šalis. To priežastis turbūt ne tik kaina, bet ir kokybės rodikliai (prisiminkime skandalus apie melamino naudojimą Kinijoje). Šiuo metu kaip tik tai Pietų Amerikos šalyse vyksta pagrindinio medkopio darbai ir rezultatai nėra džiuginantys – dėl didelių sausrų medaus derlius yra prastas ir, pavyzdžiui, Argentinos bitininkai prognozuoja, kad gaus tik apie pusę šiai šaliai įprasto kitais metais derliaus. Ši aplinkybė greičiausiai įtakos ir aukštesnes kainas eksportuojamam medui į didžiąsias Europos valstybes iš kitų šalių, neaplenkiant ir Lietuvos.
Taigi prognozės optimistinės, Lietuvoje bičių šeimos sėkmingai baigia peržiemoti, tereikia tik, kad pavasaris nepadarytų kokių tai nemalonių staigmenų bičių vystymuisi, ir tikėtis gero medunešio vasarą. Taip pat svarbu, kad sėkmingai pavyktų eksportuoti perteklinį medų, nes kiek teko kalbėtis su verslininkais, užsiimančiais šiuo darbu, viena iš didžiausių problemų yra tai, jog pas mus nėra standartizuota tara medaus didmeninei prekybai. Optimaliausias variantas būtų tai, kad bitininkai, nepriklausomai nuo to, kam parduos, medų supiltų į vienodo dydžio ir, atitinkamai svorio, tarą. Optimaliausi variantai – metalinės, maisto pramonei skirtos statinės, į kurias telpa po 300 kg arba plastmasinius kibirus (irgi skirtus maisto pramonei) po 25 kg medaus.

Komentuoti