>

200l_drumParduodam naujas ir naudotas statines medui.
8-656-24761

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Varozės erkės – klastingas priešas

2010-03-03

VL žurnalistė Irma Dubovičienė

Dalis Lietuvos bitininkų, ypač mėgėjų, nepakankamai įvertina varozės erkių daromą žalą. Susirūpinama
tik tada, kai bičių šeimos jau neįmanoma išgelbėti.

Kita vertus, tokios apleistos šeimos tampa užkrato šaltiniu aplinkiniams bitynams. Kaip rodo moksliniai tyrimai ir praktinė bičiulių patirtis, kova su šiais kenkėjais turi būti atkakli ir nuolatinė.

Ieškoma naujų kovos būdų

Verslininkas ir bitininkas, aktyvus Lietuvos bitininkų sąjungos narys Sigitas Uselis daugelį metų gilinasi į mokslo naujoves ir užsienio bitininkų 

patirtį gydant bičių varozę. Jis noriai su bičiuliais dalijasi sukauptomis žiniomis, nes seniai suprato, jog vieni efektyviausių vaistų nuo varozės kaip tik ir yra bitininko žinios.Pasak S.Uselio, kovos su bičių varoze srityje bitininkystės mokslas eina keliomis kryptimis.

Tobulinami preparatai rūgščių pagrindu, mat paaiškėjo, kad erkės ilgainiui įgyja atsparumą iki tol efektyvių akaricidinių juostelių veikliajai medžiagai. O štai rūgštims erkės atsparumo niekada neįgys. Daug metų atliekami bandymai su sintetiniais feromonais, mėginant sutrikdyti varozės erkių mitybą ir dauginimąsi, tačiau labai gerų rezultatų kol kas nėra. Nauja yra tai, kad šiuos kenkėjus bus bandoma naikinti pasitelkiant gamtinius pesticidus (pvz., grybo Metarhizium sporas).

Pasitelkiami biotechniniai metodai. Nemažai bičiulių gerai žino vieną jų: erkių kiekiui šeimoje sumažinti naudojami traniniai koriai. Šis metodas pagrįstas tuo, kad traninės akutės pritraukia daugiau erkių, mat šių lervučių vystymosi ciklas trimis dienomis ilgesnis nei bičių darbininkių.

Viltys dedamos į higieniškas bites. Kaip žinoma, bitės turi įgimtą poreikį švarintis, tačiau ši savybė, kurią lemia tam tikras genų derinys, kai kada būna itin ryški: pajutusios erkės pažeistą lervutę, ją išmeta.

Erkių žala – įvairiopa

Kova su varozės erkėmis yra sudėtinga, nes šie kenkėjai labai prisitaikę prie bičių vystymosi ciklo. Pavasarį pradeda daugintis kartu su bitėmis, kartu eina žiemoti.

Erkės korio akutėje pasislepia prieš pat ją uždengiant ir čia minta lervutės hemolimfa bei deda kiaušinėlius. Pirmiausia išsirita vyriškos, paskui – moteriškos erkės. Joms susiporavus patinėliai toje pat korio akutėje žūsta, išlenda tik erkės su dukromis ir vėl dairosi naujos aukos.

Labiau erkių apniktos bičių lervutės žūsta, perpus sutrumpėja bičių gyvenimo trukmė, susilpnėja atsparumas kitoms ligoms. Kai kuriuos virusus platina ir pačios erkės.

Erkės prisitaikė taip gyventi, kad dauguma jų būna susitelkusios uždengtuose peruose. Bičiuliai neretai apskritai nepastebi erkių ir galvoja, kad šeimose jų nėra. Išties šie kenkėjai gali būti prisitvirtinę ne tik ant bitės nugaros, bet ir nepastebimoje vietoje – tarp apatinių bitės pilvelio narelių.

Net ir stropiai taikant kovos su varoze priemones bičių šeimoje lieka žiemoti kelios ar keli šimtai erkių. Geriau – mažiau. Bičių šeima, žiemojusi su daugiau nei 500 erkių (t. y. erkėtumas didesnis nei 5 proc.), praktiškai yra pasmerkta žūti. Tik laiko klausimas, kada tai nutiks: tą pačią žiemą, pavasarį ar ateinantį rudenį.

Kur erkės įkyriausios

Bičių varozės situaciją jau daugelį metų stebintis S.Uselis tvirtina, kad pavojingiausia padėtis susidariusi šalies pietinėje dalyje – Marijampolės, Alytaus, Vilkaviškio, Šakių, Kauno pusėje.

Nesėkmes šiame regione lemia kelios priežastys. Čia didesnis nei kitur Lietuvoje bičių tankumas. Šiose vietose susiformavo didesnis erkių atsparumas bitininkų dažniausiai naudojamoms akaricidinėms juostelėms. Kita vertus, Lietuvos pietuose anksčiau prasideda bičių metai, o kartu susidaro sąlygos erkėms vystytis.

Kontrolinio gydymo pamoka

S.Uselis pabrėžia: viską, ką atliksite iki rugsėjo mėnesio, – suteiksite pagalbą bičių šeimai šį sezoną; ką atliksite nuo rugsėjo, – rūpinsitės jau kitu sezonu.

Pernai rudenį buvo atliktas eksperimentas Radviliškio ir Pakruojo rajono bitynuose, kur varozei gydyti daugiau kaip 10 metų buvo naudojamos tiktai akaricidinės juostelės (daugiausia Gabonas).

Lapkričio pradžioje, kai visiškai nebebuvo perų (t. y. visos erkės prisitvirtinusios ant bičių kūno), kontroliniam gydymui buvo naudotas rūgščių mišinys BeeVital, kurio viena svarbiausių sudėtinių dalių – rūgštynių (oksalo) rūgštis. Rezultatai buvo įvairūs: krito nuo nulio iki pusantro tūkstančio erkių kai kuriose šeimose. Vienoje šeimoje po šio kontrolinio gydymo vidutiniškai krito 37 erkės (tokios statistinės bičių šeimos erkėtumas žiemojimo pradžioje būtų apie 0,5 proc.). Tačiau buvo šeimų, taip pat ir ištisas bitynas, kur šeimose krito po kelis šimtus ar per tūkstantį erkių. Kaip pastebėjo bitynų šeimininkai, veikiausiai tos šeimos po pagrindinio gydymo dar plėšikavo miškuose bežūstančius spiečius arba netoliese esančius bitynus, kuriuose varozė gal gydoma, o gal ir ne.

Išvada tokia: Gabono juostelės gal jau nėra tokios veiksmingos kaip anksčiau (95–97 proc.), tačiau jų efektyvumas vis tiek ne mažesnis nei „švelnesnių“ gydymo priemonių, pagamintų rūgščių ar timolo pagrindu.

Kad neatsirastų vaistams atsparių erkių

Kad kova su varoze būtų efektyvi, nepakanka vienkartinės pagalbos bitėms. Bičiuliai taiko įvairius būdus šiai ligai pristabdyti, tačiau bene greičiausią efektą duoda medikamentinis gydymas.

Kad bičių šeimose neatsirastų vaistams atsparių erkių, S.Uselis rekomenduoja taikyti ketverių metų gydymo ciklą – tarkim, juostelės (pirmieji metai), amitrazės preparatai ar organinės rūgštys (antrieji metai); juostelės (tretieji metai), tik organinės rūgštys (ketvirtieji metai).

Šeimoje susidarius pavojingai situacijai, juosteles patariama naudoti bet kuriais metais ir kuo anksčiau po medkopio. O įtarus, kad dalis erkių gali būti joms atsparios, tą šeimą vėlai rudenį, kai nebebus perų, reikėtų apdoroti amitraze arba rūgštimis (vieną kartą).

Vaistiniai preparatai

Akaricidinės juostelės (gabonas, apistanas). Paprastos naudoti, veiksmingos. Lizde reikėtų laikyti ilgiau nei mėnesį – kol pasibaigs perai. Tačiau ilgainiui dalis erkių tampa atsparios, efektyvumas labai sumažėja.

Amitrazė (Varidol Fum, vadinamas mitaku). Pats pigiausias gydymo būdas. Lizde turi nebūti perų, oro temperatūra ne žemesnė kaip 10 laipsnių ir bitės nesusimetusios į kamuolį. Reikia laikytis saugumo taisyklių. Naudojant kasmet tik šią gydymo priemonę, jau ketvirtais metais gali atsirasti amitrazei atsparių erkių.

Skruzdžių rūgštis (Formidol). Galima naudoti medunešio metu. Vienintelė priemonė, kuri gali naikinti erkes dengtuose peruose. Naudojama esant 15–25 laipsnių oro temperatūrai. Gali žūti ir kai kurios bitės, ypač pažeistos varozės erkių.

Rūgščių mišinys (BeeVital). Galima naudoti visus metus, kai temperatūra ne žemesnė kaip 1 laipsnis šalčio (geriau nuo 5 laipsnių šilumos). Gali pristabdyti varozės invaziją medunešio metu, labai tinkamas spiečiams apdoroti. Efektyviausias, kai lizde nebėra perų.

Komentuoti