>
Apis Sejny

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
Paremkite svetainę SMS žinute
Arba rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję žemiau esančia nuoroda. Padarysit gerą darbą ir dar nuolaidą gausit. hostingas su 10% nuolaida Dedikuoti.lt serveriai Domenai 20 % pigiau

Kretingos draugijai „Bitė“ – amžiaus jubiliejus

JPeAudronė PUIŠIENĖ
Mūsų žmonės 2018-01-19

Šie, 2018-ieji, metai – jubiliejiniai Kretingos bitininkų draugijai, kuri, prieš 100 metų įkurta brolio pranciškono Jeronimo Pečkaičio, buvo iki dabar veiklą tebevystančios Lietuvos bitininkų sąjungos užuomazga.
Tėvo Jeronimo nuopelnas – ne tik Kretingos pranciškonų vienuolyno sode įsteigtas bitynas, kuriame 1921 m. buvo 20 avilių.

Tėvas Jeronimas – tas žmogus, kuris pradėjo vienyti Kretingos krašto bitininkus bendrai bitininkavimo veiklai: 1917 m. jis įkūrė Kretingos bitininkų draugiją „Spiečius“, 1918 m. ją pavadino „Bite“, 1918–1920 m. įsteigė jos skyrius Darbėnuose, Laukžemėje, Jokūbave, Jurbarke, Kaune, Šakiuose bei kt. – draugijos veikla apėmė visą Lietuvą, o organizacija buvo pavadinta Lietuvos bitininkų draugija „Bitė“. „Jeronimo Pečkaičio įsteigta bitininkų draugija veikė pagal okupacinės vokiečių valdžios patvirtintus farmacinius įstatus, tarsi draugijos nariai būtų farmacininkai, o ne bitininkai“, – paaiškino Kretingos muziejaus direktoriaus pavaduotojas istorikas Julius Kanarskas.

JPe

Kretingos bitininkų draugijos ir bitininkavimo mokyklos įkūrėjas tėvas Jeronimas Pečkaitis.

Jo pastebėjimu, įkūręs draugiją, tėvas Jeronimas ėmėsi ir bitininkų mokymo – rengė kursus, ragino bitininkus dalintis patirtimi, įgytomis žiniomis. Prie vienuolyno veikė dirbtuvės, kuriose pagal naujausius reikalavimus buvo meistraujami aviliai.
J. Pečkaičiui mirus, draugijos valdyba persikėlė į Kauną. „Tačiau bičių broliai pranciškonai neatsisakė – augino toliau: vienuolyno aviliai stovėjo sode, kurio vietoje – dabar statoma naujoji biblioteka ir Rajono švietimo centras, arba buvęs mokyklos bendrabutis“, – patikslino J. Kanarskas.

Bites broliai pranciškonai laikė iki uždarant vienuolyną 1946-aisiais, kada broliai buvo išblaškyti ar ištremti į Sibirą.
Be to, kad tėvas Jeronimas rengdavo bitininkavimo kursus ir prie vienuolyno buvo įsteigęs vienmetę bitininkavimo mokyklą, 1919 m. jis parašė, o 1921 m. Tilžėje išleido išsamų bitininkavimo vadovėlį „Bitininkas“, o 10 bitininko priesakų, kuriuos suformulavo tėvas Jeronimas, yra aktualūs iki šiandien, nes moko pavyzdingumo ir pasiaukojamo darbo bitininkaujant, lojalumo savo draugijai, požiūrio, kad reikia nuolat šviestis įgyjant naujų bitininkavimo žinių.

JPe2

Tėvas Jeronimas, gimęs 1885 m., mirė 1925 m. ir yra palaidotas Kretingos parapijos kapinėse.

pajurionaujienos

Komentuoti