>

200l_drumParduodam naujas ir naudotas statines medui.
8-656-24761

Nauji komentarai

Kategorijos

Archyvai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

Jūs galite paremti BITININKĄ

Paremkite svetainę SMS žinute
Paremkite rinkdamiesi serveriai.lt paslaugas , pasinaudoję šia nuoroda.
Taip pat galite paremti aukodami akimirką savo brangaus laiko - paspauskite ant reklamų.

Bičių laikytojams – supaprastinti reikalavimai

bitininkas_a2018-06-06 diena.lt

Gegužės 23 d. įsigaliojus pakeistiems Bitynų, bičių produktų ir bičių užkrečiamųjų ligų kontrolės reikalavimams (toliau – Reikalavimai) bitininkams nebelieka prievolės įsigyti bityno pasą, supaprastinta valstybinė veterinarinė bitynų kontrolė, atsisakyta Bityno sveikatos statuso patvirtinimo procedūrų.

Atsisakius bityno paso ir jo išdavimo procedūrų, duomenis apie bityne taikytas profilaktines priemones (pvz., profilaktiniais tikslais naudotą skruzdžių, pieno ir oksalo rūgštį, siekiant naikinti bičių kenkėjus), bičių gydymui naudotus veterinarinius vaistus, gydymo laikotarpį, išlauką, veterinarinių vaistų naudojimo tikslą bičių laikytojai privalės registruoti Veterinarinių vaistų ir profilaktinių priemonių naudojimo apskaitos žurnale.

Supaprastinta ir valstybinė veterinarinė bitynų kontrolė. VMVT teritoriniai padalinai tikrins ir kontroliuos tik tuos bitynus, kuriuos rizikos analizės atrankos būdu pateiks Nacionalinė mokėjimo agentūra ir VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras. Taip pat atsisakyta Bityno sveikatos statuso patvirtinimo procedūrų. Tačiau siekiant užtikrinti, kad nebūtų platinamos bičių užkrečiamosios ligos, numatytas reikalavimas bičių veisėjams, veisiantiems bites ir jas parduodantiems kitiems šalies bitininkams, savo bityną dėl amerikinio ir europinio bičių perų puvinių ištirti Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI). Bičių veisėjai privalės turėti ir saugoti NMVRVI tyrimų protokolus.

Siekiant valstybės paramos, bičių laikytojams, kaip ir iki šiol, pakaks savo bites kaip ūkinius gyvūnus užregistruoti Ūkinių gyvūnų registre. Taip pat bičių laikytojai, vežiojantys savo bites į medingųjų augalų ganyklas, kur yra galimas šių augalų purškimas insekticidais ar kitomis cheminėmis medžiagomis, bites, kaip ir anksčiau, privalės registruoti Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro ūkinių gyvūnų registre. Deklaravimas kasmet turi būti atnaujinamas, nes tik tokiu atveju ūkininkai, kurie purškia savo pasėlius, informacinėje sistemoje gali matyti 2,5 km spinduliu išsidėsčiusius bitynus ir pranešti apie numatomus medingųjų augalų purškimus.

„Reikalavimų pakeitimus parengėme ir patvirtinome atsižvelgę į Lietuvos bitininkų sąjungos pasiūlymus ir įvertinę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tikrinimų rezultatus. Šie pakeitimai šalies bičių laikytojams palengvins administracinę naštą ir sumažins biurokratines kliūtis. Tikimės, kad naujieji Reikalavimai bus naudingi ne tik esamiems bitininkams, bet ir skatins atsirasti naujus bitininkystės ūkius,“ – komentavo VMVT direktorius Darius Remeika.

___________________________________________________

T.a. priedas

Sveikintinas ir su laiko dvasia priimtas nutarimas. Tik kai kurie straipsniai verčia abejoti – ar tikrai nuo šiuolaikinės bitininkystės Lietuvoje pradininko, sakau nuoširdžiai tikėdamas – Patriarcho akademiko Jono Kriščiūno „Bitininkystės“ niekas nepasikeitė? Iš kai kurių pasisakymų galima suprasti, kad tik „laukinės“ bitininkystės produktai priimtini, nors pagal taisykles taip bitininkauti negalima. Pridedu kelias savo pastabas, tikiuosi, kas nors argumentuotai jas paneigs.

5. Bičių laikytojas turi suženklinti visus bityne esančius avilius, nurodant ant jų avilio numerį. Prie įėjimo į žemės valdos, esančios savivaldybių gyvenamosiose vietovėse, teritoriją, kurioje nuolat ar laikinai laikomi aviliai su bičių šeimomis, matomoje vietoje turi būti ne mažesnis kaip 20 cm pločio ar skersmens įspėjamasis ženklas su užrašu, pvz., „Atsargiai, bitės!“, ant kurio ar prie jo turi būti nurodytas bičių laikytojo telefono numeris ir elektroninis paštas, jei turi. 5. <… turi būti nurodytas bičių laikytojo telefono numeris ir elektroninis paštas…> tiems, kurie jau nebeturi ko prarasti ir gali ramiai sau šantažuoti savininkus. Tiems, kurie nelinkę būti tik teisūs, siūlau prie telefono numerio kas savaitę palikti po pakuotę „Stiprus“. Arba atsisakyti telefono numerio ir elektroninio pašto < …jei turi…>
6.2. teritorijoje, kurioje bitės galėtų surinkti pakankamą kiekį nektaro, lipčiaus, žiedadulkių ir gauti švaraus vandens; jeigu nėra galimybės įrengti bityno šalia vandens telkinių, turi būti įrengiamos bičių girdyklos; 6.2. Kur galima sužinoti, koks yra pakankamas kiekis <… nektaro, lipčiaus, žiedadulkių…>
6.3. saugioje, nedrėgnoje, apsaugotoje nuo vyraujančių vėjų teritorijoje, atsižvelgiant į medingų augalų geografinį išdėstymą, kad prie jų bitės neskristų per judrias gatves, kelius, gyvulių laikymo ir varymo kelius, mokyklų, vaikų darželių, žmonių poilsio ir gyvenamąsias teritorijas bei kitas masinio žmonių susibūrimo vietas. 6.3. Šitas tai ne Europa ar progresu, o senatviniu marazmu dvelkia.
9. Aviliai bityne turi būti sustatyti taip, kad prie jų būtų galima netrukdomai prieiti, kruopščiai apžiūrėti, sutvarkyti aplinką 9.Irgi kaip 6.3.
13. Bityną turi prižiūrėti tam tinkamų žinių, gebėjimų ir įgūdžių turintis bitininkas. 13. Kuriam dar vieną monopolį? Tikriausiai, žinias, gebėjimus ir įgūdžius tvirtins su LBS rekomendacijomis patvirtinta komisija?
15.2. dėvėti švarią aprangą, neskleisti pašalinių kvapų, nežaloti bičių; 15.2 švari apranga ir pašaliniai kvapai – itin subjetyvios sąvokos (pvz. man pikio dėmės ant aprangos, kurios itin sunkiai atsiplauna, yra normalu. Ir aš žinau, kad tai ne tik ne purvas, bet dar ir antiseptikas. Bet kitiems – tai nešvarumai ant aprangos.);

nežaloti bičių – tikriausiai reiškia nežudyti atskirų bičių, nes šeima bet kurio įsikišimo metu patiria didžiulį stresą, kas irgi yra bičių žalojimas.

15.4. neleisti pašaliniams asmenims įeiti į bityno teritoriją. 15.4 kažkokia nesąmonė – kas tie pašaliniai ir kokiu būdu jiems neleisti į teritoriją?
16. Siekdami užtikrinti bičių gerovės reikalavimus, kiekvienais metais bitininkai turi pakeisti lizdinius bičių korius. 16. Labai teisinga, bet labai akademinė nuomonė. O pakeisti kuo?
17.2. aviliai su bitėmis į naują bityno vietą turi būti vežami tik tamsiu paros metu, kada visos bitės būna sugrįžusios į avilius; 17.2 100 metų senumo teorija, kai kurių „specialistų“, realiai tik postringaujančių apie bitininkystę, vis dar stumiama.
18.3. žudyti tranų perus, išskyrus atvejus, kai nustatoma varozė; 18.3 Šitas pribloškė – kuris „autoritetas“ nežino, kad varozė – tai ne liga, o erkės, kurių 100 procentų išnaikinti neįmanoma? Kad nėra šeimų be nei vienos erkės?

Komentuoti